۲
زنان و توسعه پایدار ؛ با نگاهی به زاگرس میانی
شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۴۲
زنان و توسعه پایدار ؛ با نگاهی به زاگرس میانی
 
سرویس زنان ایبنانیوز / یادداشت / پروانه سلحشوری *

در اعلامیه اجلاس سران در سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی، ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان به منظور دستیابی به توسعه در نظر گرفته شده است. با توانمند ساختن زنان، رسیدن به اهداف دیگر توسعه مانند ریشه کن کردن فقر شدید و گرسنگی، تحقق آموزش ابتدایی، کاهش مرگ و میر کودکان، بهبود بهداشت مادران، مبارزه با بیمارها، پایداری محیط زیست و مشارکت جهانی برای توسعه حاصل می شود. به عنوان گام اول برای باز کردن درهای توسعه باید توانمندی زنان مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر، هیچ کشوری را نمی توان در حال حرکت به سمت توسعه در نظر گرفت مگر آن که زنانی آزاد و توانمند داشته باشد. سال ها است که بر تلاش هایی که برای سهم برابر زنان در تامین غذا، برنامه ریزی خانواده، مراقبت های بهداشتی و غیره صورت می گیرد تاکید می شود. متاسفانه شرايط اجتماعي و فرهنگي جوامع به خصوص در مناطق كم جمعيت و توسعه نيافته، باعث شده تا زنان نيز خود را هم تراز و هم سنگ با مردان نبينند و در اين شرایط دشواري‌هاي زيادي را به جان مي‌خرند. آن ها ‌از امكانات موجود در خانواده استفاده نمي‌كنند و با توجه به شرايط موجود در زمره‌ي آسيب پذيرترين اقشار جامعه به حساب مي‌آيند. 

هنگامي‌ توسعه‌ "پايدار" است‌ که‌ به‌ عنوان‌ يکي‌ از بسترهاي‌ عالي‌ رشد انسان‌ باشد و مشارکت‌ همه‌ گروه هاي‌ اجتماعي‌ در آن صورت گيرد. در اين‌ راه‌ زنان‌ يکي‌ از مهم ترين‌ گروه هاي‌ اجتماعي‌ مؤ‌ثر در فرآيند توسعه به‌ شمار مي‌روند. زنان‌ تقريباً‌ نيمي‌ از جمعيت‌ هر جامعه‌اي‌ را تشکيل‌ مي‌دهند و در زندگي‌ فردي، خانوادگي‌ و اجتماعي‌ نقش‌ تعيين‌ کننده‌اي‌ دارند. البته‌ بين‌ زنان‌ و مردان‌ يک‌ جامعه‌ درجه‌ توانمندي‌ فرق‌ دارد به‌ اين‌ معني‌ که‌ مردان‌ به‌ خاطر سرپرست‌ خانواده‌ توانايي‌ها و قدرت‌ تصميم‌گيري‌ بيشتري‌ دارند اما زنان‌ در دنيا از امکانات‌ کمتر آموزشي‌ برخوردارند و حتي‌ کنترل‌ آنان‌ بر نوع‌ اطلاعاتي‌ که‌ در دسترس‌ دارند کمتر است. همين‌ موضوع باعث‌ مي‌شود که‌ زنان‌ در تدوين‌ قوانين‌ و تصميم ‌گيري‌هاي‌ به ويژه‌ کلان‌ که‌ آثار مهمي‌ در زندگي‌ خصوصي‌ آن ها خواهد داشت، کنترل‌ کمتري‌ داشته‌ باشند. پس‌ توانمندسازي‌ يا "قدرت‌ بخشي‌" به‌ زنان،‌ فرآيندي‌ است‌ که‌ در آن‌ زنان‌ به‌ منابع‌ قدرت‌ دسترسي‌ و کنترل‌ بيشتري‌ پيدا مي‌کنند و در تصميم‌گيري‌هاي‌ مربوط‌ به‌ منابع‌ و پيرامون‌ خود نقش‌ قدرتمندانه‌تري‌ ايفا مي‌کنند. توانمندسازی زنان فرايندي پويا است كه توانايي زنان براي تغيير ساختارهایی كه آن ها را در موقعيت فرودستي نگه داشته است، را در بر مي گيرد. اين فرايند به زنان براي دستيابي بيشتر به منابع و كنترل بر زندگي كمك مي كند و موجب احساس استقلال و عزت به نفس بيشتري در آن ها مي شود.
 
از طرف دیگر، می دانیم که زنان بختیاری در زمره محروم ترین و در عین حال پرتلاش ترین زنان در سطح کشور هستند. پس از انقلاب اسلامی، تلاش های فراوانی برای بهبود جایگاه زنان در سطح جامعه بختیاری صورت گرفته است که از آن جمله می توان به بهبود وضعیت آموزشی زنان در این مورد اشاره کرد. 

راه اندازی سرویس خبری ویژه مسائل زنان در آژانس خبری بختیاری (ایبنا نیوز)، فرصت خوبی فراهم می کند تا کاربران عزیز بویژه زنان و دختران در بحثها مشارکت بیشتری داشته باشند و نظرات خود را بیان کنند. بدون شک تجربه ملموس بسیاری از ما چه به عنوان زنان و دختران در خانواده و یا کسانی که تجربه رفتارهایی با خواهران، مادران و یا فرزندان دختر خویش را داشته ایم، می تواند به یافتن راهکارهایی برای بهبود وضعیت زنان از جمله زنان بختیاری بیانجامد. بی شک رهنمودهای کاربران ایبنانیوز برای نویسندگان مقالات با موضوع زنان و گستره جغرافیای منطقه بختیاری، مغتنم شمرده می شود و نویسندگان و پژوهشگران علاقمند به مسائل زنان در منطقه بختیاری می توانند با کمک و همکاری کاربران آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) با شناخت موانع توانمندی و همچنین عوامل موثر بر توانمندی زنان، گامی در جهت بهبود وضعیت آنان بردارند.

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، کارشناس مسائل زنان
کد مطلب: 7165
Share/Save/Bookmark
اوریا
۱۳۹۱-۰۳-۱۶ ۲۲:۴۷:۳۲
مگر تمامی ارزشهای انسانی را برای ما نگفته اند که بدانیم و بر اساس آن ارزشها زندگی کنیم. پس چرا راه را باز نمیکنند تا قدم جلو بگذاریم؟؟
رستمی
۱۳۹۱-۰۳-۱۶ ۲۲:۲۵:۵۱
تلاش مقدس و قاطعیت شما در توسعه ی پایدار زنان قابل تقدیر میباشد. چه بسا همه ی زنان تلاشگر برای پیشرفت کشور به این رهنمودها لبیک گویند و حیاتی بیافرینیم که درخور خودمان و آرمانهایی باشد که در اندیشه ی ما کور سو میزند.