۵
همزمان با آغاز مرحله دوم آبگیری سد گتوند؛
پل ساسانی پاپیلا در سد گتوند غرق میشود
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۳۵
پل ساسانی پاپیلا در سد گتوند غرق میشود
 
گزارش / ایبنانیوز / مجتبی گهستونی

با شروع فاز دوم آبگیری سد گتوند علیا بالاخره نوبت غرق شدن اثر ملی پل ساسانی پاپیلا فرا رسید و تا دو روز آینده با توجه به بالا آمدن سطح آب، باقی مانده پایه های پل باستانی پاپیلا بصورت کامل به زیر آب خواهند رفت. پیش از این پرونده پل ساسانی "پاپیلا" در حالی رو به بسته شدن می رفت که این پل تاریخی به دلیل حفاری های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه که توسط بیل مکانیکی صورت گرفته بود، متحمل مشکلات فراوان شده بود. 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، پل ساسانی پاپیلا سال گذشته در نخستین همایش ملی ثبت آثار تاریخی ، معنوی و طبیعی ثبت شده بود. بخش های باقیمانده پل تاریخی پاپیلا متعلق به دوره ساسانی و در محدوده شهرستان لالی استان خوزستان واقع شده است. این پل که بر رودخانه زیورود قرار دارد با تخریب های صورت گرفته از بین رفت. 

کارشناسان درباره پل ساسانی پاپیلا که در دهه های گذشته گریشمن و شیپمن آن را بررسی کردند اذعان می کنند این پل با قطعه سنگ هایی ساروجی به وزن ۵/۱ تن با ابعاد ۵/۶*۶ متر و ارتفاع ۷ متر ساخته شده است. از نظر باستان شناسان مطرح اروپایی، این پل که طاق های آن از نوع ضربی بوده است، بعنوان محور تجاری فرهنگی زاگرس میانی، شوش و سایر فرهنگ ها و تمدن های بین النهرین مورد استفاده بوده است. 

این پل دارای ۶ پایه بوده که یکی از پایه ها به وسیله سنگ های رودخانه پوشیده شده است. هم اکنون مدتی است که این پل در معرض حفاری های غیرمجاز به شدت تخریب شده است. 

این پل به دلیل مرمت نشدن، پیش از صدور مجوز آبگیری به هیچ وجه از وضعیت پایداری برخوردار نبود و جمع شدن آب بر دیواره ها و لابه لای سنگها باعث ریزش هایی شده بود. طاق ها و عرشه پل طی سالهای متمادی نابود شده و از پایه ها ۳ پل باقی مانده است. 

مساحت پل تاریخی "پاپیلا" ۱۹ متر بوده و در محدوده روستای ططرآباد در شمال شرقی استان خوزستان و غرب شهرستان لالی واقع شده است. و در حال حاضر این پل در تملک اراضی ملی شهرستان لالی است. 

خبر تخریب پل تاریخی پاپیلا به کرات به فرمانده یگان حفاظت استان خوزستان گوشزد شده است اما متاسفانه خبر تعرض ها و تخریب ها از شهرستان به استان و از استان به تهران انتقال داده نمی شود. این در حالی است که آثار تاریخی از یکدیگر فاصله بسیار زیادی دارند و تعداد نیروهای یگان حفاظت بسیار کم است.
کد مطلب: 6959
Share/Save/Bookmark
ناصر حسینی منجـزی
۱۳۹۰-۱۲-۰۳ ۰۷:۲۶:۲۱
پاپیلا تُرکالکی ، به اَو نشونده ...
پاپیلا تُرکالکی ، فَکمُم زنه شور ...
رشید چراغی
۱۳۹۰-۱۲-۰۲ ۱۲:۵۳:۳۲
این روز ها کم از این اتفاقا نمیفته!!!
کم کم اصالت آدم ها هم داره دفن میشه...
با تشکر از خبر دهی تون
بدون نام
۱۳۹۰-۱۲-۰۱ ۱۵:۰۵:۲۶
به نظر بنده ميبايست شهرك توريستي با امكانات رفاهي در نزديك اين آثار ايجاد كرد تا هم توريست مسافت دور و خسته كننده اي نداشته باشه و هم جذب توريست بشه و حفاظت هم راحتتر ميشه. مثل آثار تاريخي در اصفهان كه بيشترش تو شهر هست. نزديكي آثار به شهرك و هتل باعث ميشه توريست بعد از استراحت به راحتي و در زمان اندك براي بازديد اقدام بكنه.
محمد
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۸:۴۸:۰۷
ای بابا مردم گرسنگی دارن میمیرن شما به فکر پل ساسانیان هستین به قول دوستمون خوب شد
امید
۱۳۹۰-۱۱-۲۶ ۱۳:۲۷:۱۱
سلام خدمت دوستان
همون بهتر که رفت زیر آب!!!!! چه خیری از روی آب بودنش دید که حالا باید ناراحت این قضیه بود! به نظرمن رفت زیر آب بهتر است. اینطوری حداقل زمان بیشتر را عمر خواهد کرد و دیگر به این زودی تخریب نمشه!