زنان و سیاست؛ بمناسبت ولادت حضرت زهرا (س)
شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۰
زنان و سیاست؛ بمناسبت ولادت حضرت زهرا (س)
 
سرویس زنان ایبنانیوز / یادداشت / پریچهر سلطانی *

حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: "اگر روزی باید روز زن باشد چه روزی والاتر و افتخار آمیزتر از روز ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) است". همچنین ایشان فرموده اند: "برای زنها کمال افتخار است که روز تولد حضرت صدیقه را روز زن قرار داده اند، افتخار است و مسئولیت". 

برای آحاد جامعه به ویژه آنانکه به هر نوعی خود را در قبال شقاوت و سعادت جامعه مسئول می دانند و به هر شیوه تلاش می کنند گامی برای توسعه بردارند، توجه به رهنمودهای حضرت امام و مقام معظم رهبری ضروری است. بدون تردید توجه به نیمی از جامعه که بر تربیت و اثربخشی نیمی دیگر تاثیری بسزا دارند، امری لازم و ضروری است. مگر میتوان نسبت به تحصیل و تربیت، رشد همه جانبه، مصون کردن از آفات و انحرافات آنان و نقشی که در رشد و پیشرفت جامعه دارند بی تفاوت بود.
 
یک پرسش اساسی این است که آیا زنان می توانند در عرصه ی سیاست حضور داشته باشند؟ اگر بله، پس چرا آمار حضور زنان برای نمایندگی مجلس اخیر نسبت به گذشته کاهش داشته و آن رشدی که متناسب با رشد زنان تحصیلکرده باشد را نداشته است؟ بر پژوهشگران است که این مسئله مهم را بررسی نموده و با تدبیر به تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از پژوهش بپردازند. چرا که هر قدر زنان در مورد سرنوشت جامعه کشور خود بیشتر احساس مسئولیت کنند و حضور جدی تری در عرصه های تصمیم سازی و مدیریت داشته باشند، جامعه سالم تر و پویاتر خواهد بود. از طرف دیگر الگوی موفق زن مسلمان به دنیا عرضه خواهد شد. اسلام در نگرش خود به زن نشان داده که دین جامعی است که زن تحقیر شده در جاهلیت دیروز و غربزدگی امروز را نه تنها باور ندارد، بلکه تقبیح می کند و الگوی ایده آل زن مسلمان را حضرت فاطمه زهرا (س) می داند تا با تمسک به او انحراف و باطل را تشخیص داده و وارد عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی شوند. چنانکه حضرت امام(ره)فرمودند: "آنچه در ایران بزرگتر از هر چیز بود تحولی است که در بانوان ایرانی حاصل شد. بانوان ایرانی در این نهضت انقلاب سهم بیشتری از مردان دارند و امروز هم که در پشت جبهه ها مشغول فعالیت هستند سهم آنها از دیگران بیشتر است". همچنین رهبر معظم انقلاب فرمودند: «فاطمه زهرا (س) بعد از رحلت پیغمبر (ص) برای خلافت علی (ع) به یک مبارزه مستمر و شبانه روزی دست زد و کسی نمی تواند منکر آن شود. همه ی ما به فضائل معنوی حضرت زهرا (س) و به خصلتهای انسانی او توجه کردیم اما به این که باید یک الگوی زنده و مجسم و روشن از زن مسلمان امروز در اختیار بینندگان دنیا بگذاریم خیلی توجه نکردیم. حضرت زهرا (س) الگوی مبارزه سیاسی است. او با فصاحت و بلاغت خاصی به دفاع از مقام ولایت و امامت حضرت علی (ع) پرداخت و در فرازی از خطبه ها فرموده "و چون خداوند پیامبرش را به خانه ی انبیا فرا خواند، جایی که برگزیدگانش زندگی می کنند، خارهای نفاقتان سر برون آورد و پوشش دینتان رنگ باخت و صدای سر کرده گمراهان درآمد و پست مهره های ذلیل و ناشناخته ظهور کرد و ناز پرورده جاهلان مفسد زمزمه سر داد. پس بر دلها و زندگی تان سوار شد و شما بر حق غضب کردید" و...» 

دفاع از حریم ولایت توسط یک زن و بذری که او در مسجد با سخنان مستدل و منطقی خود کاشت، بعدها در بیعت مردم با حضرت علی (ع) (پس از دوره حکومت عثمان) به ثمر نشست. 

در فراز دیگری، ایشان به دفاع از ارث زن در اسلام پرداخت؛ دفاع از مالکیت بر حق زن. این حرکت بر خلاف راه و رسم موجود و افکار جاهلی بود. آن حضرت با حضور در مرکز اجتماع مسلمانان و مهم ترین مکان معتبر سیاسی – یعنی مسجد - به محاجه با خلیفه وقت پرداخت و او را استیضاح کرد و با رسوایی سیاسی حاکمان وقت مشروعیت آنان را زیر سوال برد و رسم جاهلیت را در هم شکست و نشان داد که هیچ حکومتی نمی تواند حق و مال کسی را غصب کند حتی اگر متعلق به یک زن باشد. 

حضرت امام (ره) فرمودند: "سیاست یک ارثی نیست که مال دولت باشد، خانمها حق دارند در سیاست دخالت کنند و تکلیفشان این است". مقام معظم رهبری نیز بارها به این مسئله اشاره فرمودند که زنان باید در عرصه های سیاسی فعال باشند و لازمه یک نظام اسلامی حضور پر قدرت و آگاهانه اقشار اجتماع، بخصوص بانوان است. ایشان می فرمایند: «در نظام اسلامی زنان باید از درک سیاسی برخوردار باشند، فن خانه داری و همسرداری را بدانند و در صحنه های فعالیتهای اجتماعی، سیاسی، علمی و خدمات مظهر عصمت و طهارت و مناعت باشند. زنان در زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی خود باید زندگی حضرت زهرا (س) را از جهت خردمندی، فرزانگی، عقل و معرفت الگو و سرمشق قرار دهند و از بعد عبادت، مجاهدت، حضور در صحنه تصمیم گیری های عظیم اجتماعی، خانه داری، همسرداری و تربیت فرزندان صالح از زهرای اطهر علیها السلام پیروی کنند.» 

به هر تقدیر مادران امروز بدانند که با اندکی توجه می توانند زمینه های زندگی بسیار زیبا را فراهم کنند. مگر حضرت زهرا (س) چه ابزارهای تربیتی داشت؟ فاطمه زهرا (س) فقط روح و اندیشه ی بلند داشت و بس. ابزارهای تربیتی حضرت، عاطفه بود و محبت. بینش بود و هدفمندی. جاذبه بود و جانفشانی در امر تربیت؛ امر تربیت، به عنوان بزرگترین منبع و خدایی ترین مسئله است که هر انسان مسئول با آن روبروست و کوتاهی در این امر تمام هستی یک انسان را زیر سوال می برد. کسی که بیش از همه در میدان تعلیم و تربیت نقش ایفا می کند، مادر است.
 
اما نکته مهمی که در راستای فرمایشات فوق قابل توجه تأمل است اینکه آیا متولیان آموزش و پرورش (نه تنها وزارتخانه که تمام تشکیلات و نهادهایی که مسئول این امر خطیر هستند) برای اجرایی کردن و تحقق اهداف ذکر شده برنامه ریزی کرده اند؟ آیا برنامه ها ارزیابی شده و آسیب شناسی شده است؟ اگر واقف هستیم که زنان نیمی از جمعیت هستند که نیمی دیگر را می سازند و بر نیمی دیگر تأثیر می گذارند پس برای اینکه بتوانند این تأثیر را به نحو مطلوب داشته باشند باید تلاش کرد. خوابی که دشمنان این ملک برای آحاد جامعه و به ویژه زنان دیده اند و جنگی نرم که آرام و بی صدا ست، را باید جدی گرفت. این در حالی است که روحیه ی مصرف گرایی، غربگرایی، مدگرایی، پشت میز نشینی روز به روز بیشتر می شود. کشور نیاز به انسانهای امیدوار، با نشاط، فعال و متعهد و مومن دارد تا برای رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله تلاش کنند. این امر جز در سایه طرحها و برنامه های عملیاتی مبتنی بر پژوهش علمی میسر نمی شود. در حال حاضر آمار زنان تحصیلکرده و متخصص رشد چشمگیری داشته است و لازم است برای پیشرفت و توسعه کشور از آنها استفاده شود و در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها از افکار و اندیشه نخبگان زن استفاده شود که زنان در درجه اول انسان و مخلوق آفریدگار توانا هستند. زنان را انسان ببینیم و توانا. اعتماد بنفس را در آنها تقویت کنیم. به سلامت آنها توجه کنیم. اجازه دهیم با واقعیات جامعه روبرو شوند. به آنها بیاموزیم که در همه عرصه های این سرزمین باید تلاش کرد و کوشش تا فرزندان و نسلهای آینده افتخار کنند. به آنها بیاموزیم که چون حضرت زهرا (س) با حفظ ارزشهای دین و با بینش و اندیشه والا و با آگاهی در جامعه ظاهر شده و به ایفای رسالت خطیر خود بپردازند. 

و به مردان بیاموزیم که زنان و مردان در جامعه همانند دو بال یک پرنده هستند که اگر یک بال با بال دیگر همراه نباشد، بیمار باشد، کاهل باشد، بی تفاوت باشد، هرگز پرنده اوج نمیگیرد، و اصلا پرواز نمی کند و سرنوشت شومی خواهد داشت. پس نباید نسبت به همسر و فرزند و تمامی مسائل خانواده بی تفاوت بوده و همه ی مسئولیتها را به دوش زن واگذار کنند. 

دختران به محبت پدران بسیار نیازمندند. تبعیض بین دختر و پسر مذموم و ناپسند است. دین داری و دین باوری و پایبندی به ارزشها را پدر و مادر در کنار هم به فرزندان انتقال می دهند. برای رسیدن به آینده ای درخشان باید جدی بود و استوار. فقط یک روز را به نام زن نامیدن، کافی نیست. باید در تمام روزها این حس را که زن بودن یک ارزش است، به زنان انتقال داد و با احترام و تکریم و آموزش آنها، در راستای توانایی و سازندگی گام برداشت.

* عضو شورای اسلامی شهر شهرکرد، کارشناس مسائل زنان و آموزش در استان چهارمحال و بختیاری
کد مطلب: 7166
Share/Save/Bookmark