بیژن نامدار زنگنه نیاز به حمایت ندارد !
دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۷
 
ایبنانیوز / سرویس سیاسی / یادداشت / فرشید خدادادیان*

پیش از این به لزوم انتخاب فردی آشنا با صنعت نفت برای تصدی وزارت نفت، این مهمترین صنعت تولیدی کشور، اشاره شد. انتخاب دکتر روحانی در معرفی مهندس زنگنه نشان داد که دولت تدبیر و امید در این زمینه با تدبیر اقدام نموده است.

بیژن نامدار زنگنه؛ در سال ۱۳۳۱ و در خانواده ای نفتی در شهر کرمانشاه در خطه پرافتخار زاگرس به دنیا آمد. پدرش سالها در تاسیسات نفتی در نفت شهر مشغول به فعالیت بود و این موضوع باعث آشنایی وی از بدو تولد با نفت بود.

وی تحصیلات ابتدایی و دوره اول متوسطه را در زادگاه خود ادامه داد و دوره دوم متوسطه را تا اخذ دیپلم در تهران به پایان رساند. زنگنه در سال ۱۳۵۰ به دانشکده فنی دانشگاه تهران رفت و در سال ۱۳۵۶ با درجه فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان با رتبه ممتاز فارغ التحصیل شد.

همچنین از سال ۱۳۵۶ به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه خواجه نصیر مشغول به فعالیت شد و سال ۱۳۸۵ با همین عنوان بازنشسته شد.

مهندس زنگنه از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ معاونت فرهنگی وزارت ارشاد را به عهده داشت و در آبان ماه سال ۱۳۶۱ بنا به دعوت جهادسازندگی به عضویت شورای مرکزی این نهاد درآمد.

وی در سال ۱۳۶۲ به عنوان نخستین وزیر جهاد سازندگی از مجلس اول رای اعتماد گرفت و تا اواسط سال ۱۳۶۷ با موفقیت عهده‌دار این مسئولیت بود.

همچنین در شهریور سال ۱۳۶۷ و در شرایطی که صنعت آب و برق به دلیل خسارت‌های ناشی از جنگ در وضعیت بسیار نابسامانی بود، به عنوان وزیر نیرو از مجلس رای اعتماد گرفت.

سپس در سال ۱۳۶۸ در نخستین دولت آیت الله هاشمی با رای اعتماد مجدد مجلس در این مسئولیت ابقا شد و تا نیمه سال ۱۳۷۶ عهده‏ دار این مسئولیت بود.

مهندس زنگنه در سال ۱۳۷۶ در دوران اصلاحات برای صدارت در وزارت نفت انتخاب شد و مدت هشت سال نیز عهده ‌دار این مسئولیت بود.

علاوه بر مسئولیت ‌های اجرایی فوق، مهندس زنگنه از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۴ عضویت شورای اقتصاد و از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارا بوده است.

این وزیر پیشین که لقب موفق ترین وزیر نفت ایران در جذب سرمایه خارجی را به خود اختصاص داده، بعد از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم، به عنوان نامزد تصدی پست وزارت نفت ایران به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

سالها حضور مؤثر "بیژن نامدار زنگنه" در مناصب اجرایی و سطوح عالی سیاستگذاری نظام در طول سه دهه اخیر، به گونه ای است که می توان گفت او نیاز به حمایت خاصی ندارد و بی شک اگر نمایندگان مصالح ملی را در نظر بگیرند، او بهترین گزینه برای تصدی وزارت نفت است.

*دبیر کمیته نویسندگان زاگرس تبار حامی دکتر روحانی
کد مطلب: 7742
Share/Save/Bookmark