۳
نورپردازی اهواز در نوروز ؛ باران عشق بر کارون 91
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۹
نورپردازی اهواز در نوروز ؛ باران عشق بر کارون 91
 
گزارش / شاهین بیرگانی
منبع: روزنامه توسعه جنوب
 
در دین مبین اسلام نور و روشنایی مورد توجه قرار گرفته است؛ به گونه ای که در قرآن کریم آمده است: نور بازتاباننده درون انسان‌هاست واهميت خاصي به نور داده شده است. همان گونه كه نور مي‌تواند درون انسان‌ها را روشن و محيط اطراف زندگي انسان‌ها را آفتابی ‌كند، اين قدرت را نیز دارد كه محيط زیست را از حالت خشک و بی روح و یک نواختی و تاريكي خارج و همه ی اجسام و اشیا را آشكار و بيدار سازد و در چشم بیینندگان به نمایش درآورد. 

همه ی ما در طول روز از نور طبيعي خورشيد استفاده مي‌كنيم. نور خورشیدی که ساختگي و تصنعي نبوده و در حقیقت، شب نیز كپي كردن خورشيد نيست، كه شب زيبايي خاص ديگري دارد، به ویژه اگر به نور آذین شود؛ تاثير آن تنها در شب احساس مي‌شود. نور در شب، ساکنان و شهروندان يك شهر را انرژی می دهد و حس غرور و افتخار برای آنان به ارمغان می آورد. 

و به راستی که این گونه است. شهروندان کلان شهرمان در شب های اهواز احساس غرور و شادی و نشاط می کنند. چرا که انوار زیبا، روح نواز و تحسین برانگیز پل ها، رودخانه و جاده های ساحلی و جای جای این شهر، زیبایی خاص و جلوه های بی نظیری در آیینه ی نگاه شهروندان اهوازی منعکس کرده است. 


پل های اهواز امروزه نمای زیبایی پیدا کرده اند و چشم ها را می نوازند و نگاه ها را به خود می گیرند. به ویژه پل هشتم که از آن به عنوان بزرگترین پل کابلی خارومیانه یاد می شود. نورپردازی های  زیبای کلانشهر اهواز در ایام نوروز، میهمان، راهیان نور و گردشگران را به تحسین وا داشت. 

یک میهمان نوروزی که باتفاق خانواده در نزدیکی پل هشتم نشسته است به خبرنگار "توسعه جنوب" می گوید: نورپردازی پل های رودخانه کارون بسیار زیبا و تحسین برانگیز است. نمای کارون زیباست. از این که رودخانه کارون بعد از سال ها می تواند الهام بخش زیبایی در شهر باشد خوشحال هستیم. 

رسولی نژاد می افزاید: سال گذشته نیز به اهواز آمدم اما امسال چهره ی شهر خیلی تغییر کرده است. شما نگاه کنید ببینید درختان و سبزه های داخل رودخونه چه گونه روشن شده اند. من که از دیدن این نورپردازی ها لذت می برم و به دست اندرکاران این طرح ها آفرین می گویم. جدن که این حرکت های بکر نشان از درک مسوولیت، ابتکار، حس زیباشناسانه و تلاش و کار مضاعف مسوولان شهرداری و سازمان زیبا سازی شهرداری اهواز دارد. جا دارد از این عزیزان و دیگر خدمتگزاران استان که برای میهمانان نوروزی امکانات، وسایل تفریحی و رفاهی، نشاط و شادمانی را فراهم آورده اند، تشکر و قدردانی کنم. 


در خصوص اهمیت و نقش نور در زندگی انسان ها نیز یک متخصص نورپردازي می گوید: "اهميت نور در شب پس از زيبايي، ايجاد امنيت است، زيرا در گذشته با غروب آفتاب مردم همه مي‌خوابيدند و هيچ فعاليت ديگري صورت نمي‌گرفت ولي در زمان حاضر به دليل فعاليت در روز و نداشتن فراغت، نياز است شهروندان تا ساعاتي از شب بيدار بمانند و اين نور مي‌تواند شهروندان را در اين بيداري همراهي كند." 

گويل هات با بيان اينكه در حال حاضر تقريبا در ۴۲ كشور جهان در زمينه نورپردازي فعاليت مي‌كند، تصريح می کند: "در كشورهاي مختلف، فرهنگ‌ها و ديدگاه‌هاي متفاوتي وجود دارد و بايد در هر كشور براساس فرهنگ،‌ نظرها و ايده‌هاي متفاوت آن كشور عمل كرد و طرح و نورپردازي خاصي انجام داد. لذا نور بر اين اساس مي‌تواند يك پل ارتباط بين فرهنگ‌ها و يك زبان بين‌المللي باشد. 

وي ادامه می دهد: "در اهواز با توجه به فرهنگ اين شهر كشيدن شهروندان به خارج از خانه در شب با استفاده از نور امكان پذير است و تاثير خارق‌العاده‌اي دارد. زيرا آب در وسط اين شهر مي‌تواند انعكاس زيبايي به نور ببخشد. همچنين شب كه به خاطر تاريكي با ترس همراه است، نور باعث از بين رفتن اين ترس و ايجاد حس امنيت و جذب شهروندان مي‌شود." 

گويل هات درباره جذب توريست در شهر توسط نورپردازي اظهار می کند: "نورپردازي در شهر اهواز مي‌تواند به جذب توريست در اين شهر كمك شاياني كند. همان گونه كه اكنون بسياري از شهرهاي دنيا به دليل نورپردازي و روشن بودن در شب معروف و جاذب توريست هستند." 

* گفت و گو با مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز 

در خصوص نورپردازی پل ها، زیباسازی شهر و تغییر و تحول در کلان شهر اهواز، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز با خبرنگار "توسعه جنوب"، به گفتگو پرداخت.

 
ارسلان شهنی می گوید: "خوش بختانه در یک سال گذشته حرکت‌های خوبی برای استفاده از ظرفیت رودخانه کارون به خصوص در بخش پل‌های آن صورت گرفته است. بر روی پل های این رودخانه نورپردازی های مناسبی صورت گرفته که چشم هر بیننده ای را متوجه خود می کند. 

در این میان شهروندان، میهمانان و راهیان نور در ایام نوروز شاهد نورپردازی پل غدیر یا پل هشتم یا پل کابلی بر روی رودخانه کارون هستند." 

وی در مورد نورپردازی پل علی ابن مهزیار به صورت آبشار اظهار امیدواری می کند که باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی شود. 

* نورپردازی پل سفید اهواز 

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز در گفتگو با "توسعه جنوب" در مورد نورپردازی پل سفید اهواز اظهار می دارد: "با دستور شهردار اهواز، نورپردازی پل هشتم قبل از افتتاح رسمی این پل انجام شد." 

شهنی می افزاید: "از آنجایی که سازه این پل از نوع خاصی است، سعی کردیم در نورپردازی از رنگ سفید استفاده کنیم. چون این رنگ هم برجلوه پل در شب می افزاید و هم نمای معماری آن بر حرکت بالارونده پایه های پل و کابل ها در شب را برجسته تر می کند." 

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهرداری اهواز ادامه می دهد: "تمرکز سازمان بر زیباسازی رودخانه کارون و نورپردازی پلهای چهارم، پنجم، هشتم و پل پیچ استادیوم بود که با نورپردازی پنج تا از جزایر رودخانه کارون، درعید نوروز، امیدواریم فضای زیبایی را برای بازدید شهروندان و میهمانان نوروزی فراهم کرده باشیم." 

شهنی گفت: "عبور رودخانه کارون از مرکز شهر، پتانسیلی برای کارهایی مانند نورپردازی، آب نماهای رودخانه ای و استفاده بهینه از جزایر ایجاد کرده و موجب ارتقای کیفیت فضای ساحلی روخانه کارون حدفاصل پل هفتم تا پل پنجم و خلق شاهکار رنگ و نور در اهواز شده است." 

وی خاطر نشان کرد: "پل هشتم که الگوی نورپردازی است توسط کارشناسان ایرانی صورت گرفته است." 

بنابراین گزارش، هنر آفرینی و بارش نور در اهواز و کارون ۹۱ آیینه ی زنگار گرفته سالیان دراز کلان شهر اهواز را زدود و روح شهروندان خسته ی از یکنواختی و بی رنگی شهر را – که هر از چند گاه نیز به گرد و غبار آلوده می شود - جلا بخشید که در نوروز امسال در نگاه و چهره ی بشاش و غرور آفرین شهروندان و میهمانان به خوبی مشهود و بر زبان آنان جاری بود. 

اهواز و شهروندان این دیار زرخیز اما بی نصیب از زر که تنها از خیز آن بهره می برند! نیاز به شادی و نشاط و مناظر زیبا و چشم نواز دارند. عشق و همبستگی و همدلی در بین مردم و مسوولان بیش از پیش احساس می شود که امیدواریم این عشق که ریشه در دم گرم خوزستانی های خونگرم دارد روز به روز گسترده تر شود و نورهای نشاط و همبستگی در دل های پر از مهر خوزستانی ها به بار بنشیند. ان شاء الله
کد مطلب: 7076
Share/Save/Bookmark
ابتسام
۱۳۹۱-۰۷-۲۸ ۱۳:۱۱:۲۳
من عاشق اهوازم. عالئ بود
علی حاجتی شیمنی
۱۳۹۱-۰۱-۲۹ ۱۴:۰۲:۳۴
باسلام، احتراماً کار نورپردازی پلها و ساختمانهای مرتفع کاری زیباست و در واقع هنر ترکیب رنگها در غالب نوپردازی و استفاده از تکنولژی روشنایی در بخش برق میباشد ولی اگر شهروندان اهوازی در این 5 سال اخیر به شهر اصفهان مسافرتی داشته باشند متوجه کار و تلاش در شهرداری این دو شهر خواهند شد اگرچه نگارنده که از مهندسین برق شهر اهواز میباشم ولی احداث این همه زیرگذر و روگذر در مدت 5 سال در اصفهان و نورپردازی و همراه با کارهای هنری در شهر اصفهان برایم جالب و تحسین برانگیز است ولی افسوس آنقدر در احداث زیرساخت های شهر اهواز کار کم شده است یا نیاز به کار دارد که فقط با این نورپردازی های اخیر بیشتر شبهای اهواز زیبا دیده میشوند هرچند که همین اقدامات هم جای تحسین دارد، امیدوارم شهرداری اهواز در راستای کاهش ترافیک درخصوص احداث زیرگذرها، روگذرها، نیز تقاطع غیرهمسطح و پارکینگهای طبقاتی متعدد جدیت بیشتر خرج دهد.
باتشکر - علی حاجتی شیمنی
مراد بختياري
۱۳۹۱-۰۱-۲۹ ۱۲:۳۸:۰۲
سلام اگر شهرداري اهواز بخاطر تخريب فرهنگسراي استاد بهمن علاالدين استغفار و هرچه زودتر نسبت به ساخت آن اقدام كند نور افشاني اهواز تكميل خواهد شد در غير اينصورت دل بختياريها كه جمعيت قابل ملاحظه اي در اهواز دارند نسبت به شهردار و شهرداري سياه و تاريك خواهد ماند و اين نورپردازيها ممكن است كارون و پلهاي آنرا نور افشاني كند اما دل بختياريها را هرگز ،