۱۴
احتمال کشف مهم باستان شناسی در منطقه کل چنار ایذه
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۱۴
احتمال کشف مهم باستان شناسی در منطقه کل چنار ایذه
 

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه از کشفیات جدید هیات باستان‌شناسی ایتالیایی - ایرانی در روستای کل چنار شهرستان ایذه بختیاری در شمال استان خوزستان خبر داد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از ایسنا، فرامرز خوشاب با اعلام این خبر، اظهار داشت: یک گروه باستان‌شناسی به سرپرستی هیات ایتالیایی ایرانی از چند روز پیش در روستای کل کندار یا کل چنار در ایذه که همان خاستگاه مرد پارتی است، حفاری را شروع کردند و شش عدد ترانشه تحقیقاتی در آن جا احداث کردند که به چند سازه خیلی مهم برخورد کردند. البته این سازه‌ها دقیقا کاربریشان مشخص نیست، اما طی مطالعاتی که در آینده ادامه پیدا می‌کند، کاربری آنها مشخص خواهد شد. فعلا حدس‌هایی همچون قبر، محراب و ساختمان درباره آن مطرح است.

وی افزود: این محوطه تاریخی احتمالا به 3200 سال پیش و به دوران ایلیمایی‌ها بازمی‌گردد و احتمال این وجود دارد که قدمت آنها به دوران عیلامی‌ها هم برسد.

خوشاب توضیح داد: نکته جالب این است که مصالحی که در آن جا به کار رفته علاوه بر سنگ، خشت‌های منحصر بفرد و خاصی است که در کمتر بنایی در ایران یافت می‌شود و از ویژگی‌های منحصر بفرد این سایت بسیار مهم است. به قول جعفر مهرکیان (سرپرست هیات ایرانی ایتالیایی) این محوطه تاریخی می‌تواند یک تخت جمشید در مقیاس کوچک باشد.

وی درباره این محوطه تاریخی اظهار کرد: این کشفیات می‌تواند در تاریخ معماری منطقه و از جمله تاریخ بسیار مبهم ایلیمایی‌ها اطلاعات دست اول، مهم و حایز اهمیتی را به دست ما برساند. هیات ایتالیایی که مشغول کار هستند انگیزه زیادی دارند تا بتوانند این روند را ادامه دهند و به نتایج مطلوب‌تری برسند و به این روند بسیار امیدوارند. 

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه توضیح داد: رسانه‌ها و مطبوعات محلی و دوستداران میراث فرهنگی روز جمعه ۱۷آ بان در این منطقه تجمع کردند و بازدید داشتند و سرپرست هیات کاوش ایرانی و سرپرست هیات ایتالیایی اطلاعات کشفیاتی را که داشتند ارایه دادند.

خوشاب بیان کرد: این محوطه تاریخی از بعد ایجاد اشتغال و درآمدزایی و جذب توریست می‌تواند یکی از قطب‌های جنوب کشور باشد به شرط این که در منطقه زیرساخت‌های مناسب را ایجاد کنیم و تحقیقات پژوهشی ما به صورت مداوم و مستمر ادامه داشته باشد. همچنین آقای مهرکیان، سرپرست هیات کاوش ایران، پیشنهاد داد که این منطقه به صورت یک پارک باستان‌شناسی ساخته شود و کاوش‌های سیستماتیک این جا انجام شود.

خوشاب ادامه داد: ادامه فعالیت‌ها تحقیقاتی در این منطقه نیازمند یک پایگاه پژوهشی و باستان‌شناسی ثابت است که امکانات لازم هم داشته باشد، اما چیزی که ما به عنوان انجمن دوستداران میراث فرهنگی انتظار داریم این است که هم سازمان میراث فرهنگی کشور و هم سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان با تصویب بودجه‌ای توسط خود دولت ایران این پژوهش‌ها توسط هیات باستان‌شناسی ایرانی انجام شود چراکه کاوشگران و باستانشناسان ایرانی پتانسیل و قابلیت این را دارند که کار را خودشان به تنهایی انجام دهند و تجربه کافی در این زمینه دارند.

این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: البته هیات‌های باستان‌شناسی خارجی می‌تواند به صورت همکار در این طرح‌ها شرکت کنند ولی محوریت و اساس کار و شاکله کار باید همیشه با مدیریت گروه باستان‌شناسی ایرانی باشد. ما خواستار این قضیه هستیم و تحت هیچ شرایطی حاضر نیستیم مدیریت این سایت‌ها به خارجی‌ها واگذار شود. آنها صرفا به عنوان همکار می‌توانند در این طرح‌ها شرکت کنند. در غیر این صورت ما فکر می‌کنیم زیاد بازخورد مثبتی را به ما نخواهد داد و در واقع ما را با چالش در بلند مدت روبه‌رو می‌کند.

خوشاب اظهار کرد: آن چیزی که از همین الان سودش به مردم منطقه می‌رسد استفاده از نیروهای بومی محلی جهت انجام حفاری و کارهای خدماتی این سایت است. این شروع درآمدزایی و ایجاد اشتغال برای مردم منطقه است که مهمترین مولفه و فاکتور این سایت می‌تواند باشد و در بلند مدت با احداث تفرجگاه‌ها و تفریحگاه‌های خاص و اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها و هتل‌ها در کنار این محوطه تاریخی می‌توانیم اقتصاد شهرستان و حتی استان را متحول کنیم. این پتانسیل در این منطقه وجود دارد.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه با اشاره به نکات فنی کاوش‌های صورت گرفته اظهار کرد: یکی از ترانشه‌های ایجاد شده در منطقه که ویژگی خاص و منحصر بفردی دارد یک ترانشه تحقیقاتی به عرض ۲ و ۴۶ سانتی‌متر و طول ۴ و ۲۰سانتی‌متر است که دارای آجرهای سه گوش، چهار گوش، مدور و مستطیل است که از ویژگی‌های خاص این سازه آجری است که از زیر زمین نمایان شده و نوید این را می‌دهد که این جا در واقع یک نیایشگاه و پرستش گاه مهم و معتبر در منطقه بوده است.

او درباره دیگر کشفیات این کاوش گفت: همچنین چند دیواره مشخص شده که در مطالعات آینده و در رسیدن به سازه‌ها و بناهایی که در این منطقه وجود دارد می‌تواند موثر و تاثیرگذار باشد. احتمالا قبرها و اسکلت‌ها می‌تواند اطلاعات باستان شناسی همچون نوع تدفین، نوع سازه‌ها و مصالح به کار رفته، اندازه و شکل و فرمشان را به ما نشان بدهد. همه این‌ها می‌تواند از طریق ترانشه‌های احداث شده نقاط مبهم را برای ما معلوم و مشخص کنند.

کد مطلب: 7941
Share/Save/Bookmark
ف ش ایذه
۱۳۹۳-۰۳-۰۱ ۰۹:۰۸:۲۵
موزه داران بی موزه...
ایذه با این همه میراث فرهنگی، حق ندارد یه موزه داشته باشد؟
عبدل
۱۳۹۲-۱۰-۲۶ ۱۵:۲۶:۴۸
خسته نباشید می گم و امید وارم مثل دیگر اثار باستانی سرزمین کهن ایران بچپاول و غارت سود جویان ایرانی و خارجی و منجرب به نابودی فرهنگ ایرانی اسیل نشود ...
اگر بماند بهتر است.
دوستدار بختیاری
۱۳۹۲-۰۹-۳۰ ۰۸:۴۸:۳۱
بگذارید این آثار در دل خاک بماند زیرا روی خاک خبری نیست جز چپاول آثار باستانی و حضور در موزه های کشورهای دیگر
بدون نام
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۹:۵۶:۴۹
من امیدوارم با تاسیس یک موزه در شهرستان ایذه بتوانند خدمتی به بختیاری بکنند نه مثل کذشته خیانت
مدیرعامل موسسه خوزستانیها
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۰۹:۳۲:۱۸
شهرستان ایذه توانائی داشتن یک موزه ملی و حتی بین المللی را دارد ، لطفآ ngo ها این در خواست مردمی خود را با مسئولین و دست اندرکاران میراث فرهنگی مطرح نمایند ، ما نیز در کنار شما خواهیم بود . موفق باشید.www.khuzestanclub.org
بدون نام
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۲۰:۳۵:۵۲
چرا همون جا موزه ساخته نمیشه? حتما باید در اثار به تهران با خارج از ایران برده بشن ؟ چرا پیگیر ساخت موزه درست حسابی نیستید؟؟
سکوت ایل
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۱۹:۴۰:۰۱
ای شکوه خفته در زیر توده های خاک
با تو لحظه لحظه عمر را مرور میکنم
روبه روی تو حس شادی و غرور می کنم
ايمان از ايذه
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۱۶:۰۵:۵۶
ازمسئولان خواهش ميکنم نزاريد سرنوشت اين اثارگران بها مثل اشکفت سلمان و کولفرح شود
بدون نام
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۲۳:۴۵:۲۱
امیدوارم به سرنوشت اشکفت سلمان (معبد تاریشا) دچار نشه
سياوش كوراوند
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۳:۳۵:۵۶
درود بر آقای فرامرز خوشاب به خاطر عشق و علاقه ای ک به آثار باستانی و فرهنگی این مرز و بوم دارند. بنده نیز به محل مذکور مراجعه کردم و از نزدیک شاهد آثار بسیار ارزشمند کشف شده و همچنین گروه های کارشناسی و حفاری بودم. امید است ک همشهریان گرانقدر و محترم با در نظر داشتن ارزش این آثار کشف شده در جهت حفظ این آثار بکوشند. سپاس
اميد از اهواز
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۰:۵۹:۲۷
زاگرس مهد مفرغ هاست. مي تواند از اين ظرفيت استفاده و به قطب گردشگري تبديل شد و با ايجاد مشاغل گوناگون تا حدي معضل بيكاري رو حل كرد
behnam
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۰:۰۶:۵۵
امیدوارم موفق بشند
اسحاق احمدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۲۱:۰۴:۳۱
امیدوارم با تاسیس یک موزه در شهرستان ایذه، اثار بدست امده در ان نگهداری شوند
امیر
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۲۰:۲۵:۲۴
تا مهرکیان در منطقه ی بختیاری حضور دارد همین اش است همین کاسه. اقای خوشاب کار از ریشه خراب است.