۵
یکسال از تخریب فرهنگسرای بهمن علادین گذشت
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۵۳
یکسال از تخریب فرهنگسرای بهمن علادین گذشت
 
در آستانه یکمین سالگرد تخریب فرهنگسرای بهمن علاءالدین در اهواز، همچنان سرنوشت این پروژه که از مصوبات سفر دکتر احمدی نژاد رئیس جمهوری است، در هاله ای از ابهام قرار دارد.
 
به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، فرهنگسرای در حال ساخت «بهمن علاءالدین» در بلوار ساحلی اهواز، در نیمه شب 22 آذر 1390 بطور شبانه توسط عوامل شهرداری اهواز با خاک یکسان شد.

این مجموعه فرهنگی که در تاریخ ۲۶/۰۷/۸۶ و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با حضور مقامات استانی کلنگ زنی شد، شامل یک تالار و فرهنگسراست و عملیات اجرایی آن با اعتبار اولیه یک میلیارد تومان در زمینی به مساحت یازده هزار متر مربع آغاز شد و از همان ابتدا به پاس خدمات فرهنگی بهمن علاءالدین هنرمند بختیاری، به این نام نامگذاری شده بود.

حشمت قاسمی از هنرمندان پیشکسوت خوزستان، در شب حادثه به خبرنگار ایبنانیوز گفته بود: من به عنوان یک هنرمند خوزستانی که از کمبود فضاهای فرهنگی و هنری رنج می برم، همواره پیگیر روند پیشرفت فیزیکی این پروژه بودم و به جرأت میتوانم بگویم تاکنون دو میلیارد تومان در فونداسیون ساختمان هزینه شده بود ولی عومل اجرائیات شهرداری در یک حرکت ضدفرهنگی به تخریب آن پرداختند.

این هنرمند خوزستانی تأکید کرده بود: در پی رفت و آمد مشکوک عوامل شهرداری، عده ای از هنرمندان خوزستان که در میان آنها تعدادی از پیشکسوتان هنر خوزستان و کشور حضور داشتند برای جلوگیری از تخریب فرهنگسرا در محوطه اجتماع کردند ولی عوامل اجرائیات شهرداری بدون حکم قضایی، به خشونت متوسل شدند و اینجانب و فرزاد موسوی از بزرگترین گرافیست های کشور را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

گفتنی است شهرداری اهواز، پس از دفن شبانه ی مصوبه سفر رئیس جمهوری، اعلام کرده بود: «متاسفانه بيش از چند سال است كه نيمي از ساختمان موزه نيمه‌كاره رها شده و فضاي نامطلوبي را براي ساختمان فعلي آن و شهر ايجاد كرده است؛ اين وضعيت مناسب شأن هنرمندان و شهروندان نيست» و اینکه «ايجاد فضاي سبز شهري در كنار ساختمان نيمه‌كاره موجب برخي تغييرات جزئي مي‌شود ولي هدف شهرداري از اين اقدام تنها زيبا‌ كردن محيط اطراف موزه و شهر اهواز است».

و حشمت قاسمی در این باره چنین استدلال کرده بود: شهرداری اهواز مدعی است که روند پروژه طولانی شده و شهر زیبایی خود را از دست داده. این در حالی است که فونداسیون ساختمان تالار و فرهنگسرا سالهاست به پایان رسیده ولی هر بار که پروژه در حال پیشرفت بود، عوامل اجرائیات شهرداری با بهانه های مختلف از آن جلوگیری کرده اند. همچنین در مورد چمن کاری روی محوطه تخریب شده فرهنگسرا باید گفت اینگونه برخورد با فرهنگ و هنر این مرزوبوم، اهانت بار و بی سابقه است. چرا باید محل اجتماع اهالی فرهنگ و هنر را تخریب کنند و روی آن چمن بکارند و نام آن را توسعه فضای سبز بگذارند؟ باید از شهرداری پرسید آیا فقط این نقطه که مایه دلگرمی هنرمندان بود، زیبایی شهر را به خطر انداخته بود و آیا شهرداری اهواز به وظایف خود در توسعه فضای سبز عمل کرده و فقط این نقطه باقی مانده بود؟ 

مطلب مرتبط:
- به همت شهرداری اهواز؛ فرهنگسرای بهمن علاءالدین با خاک یکسان شد
کد مطلب: 7536
Share/Save/Bookmark
قلی
۱۳۹۲-۰۳-۲۹ ۱۲:۵۳:۱۷
حق دارند باید هم بترسند از اتحاد بختیاریها
خشایار نادری
۱۳۹۱-۱۰-۱۰ ۰۱:۳۸:۵۰
خالو زال خوب اگده زس بگرین گوش
اسبهاتون زین کنین یراق پوش
يك بختیاری
۱۳۹۱-۰۹-۲۳ ۱۴:۳۶:۰۴
رجوع شود به آهنگ آستاره !!!
حسین حیدری از اصفهان.
۱۳۹۱-۰۹-۲۳ ۱۲:۲۴:۲۱
هه هه.به قران مردیم از خنده.
اهواز مگه شهره؟ روستا هم نیست بخدا
حاجي و..
۱۳۹۱-۰۹-۲۲ ۱۳:۴۳:۵۱
فريادها مرده اند و سكوت جاريست. تنهايي، حاكم سرزمين بي كسي است. مي گويند خدا تنهاست. ما كه خدا نيستيم ، پس چرا تنهاييم
{دكتر شريعتي}