۱۲
اعتراض به عملکرد قرارگاه خاتم در جنگلهای بلوط بختیاری
سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۸
اعتراض به عملکرد قرارگاه خاتم در جنگلهای بلوط بختیاری
 
فعالان محیط زیست و میراث فرهنگی ایذه با انتقاد از عملکرد قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه که پیمانکار احداث جاده دسترسی روستاهای سد کارون 3 است، خواستار مداخله دادستانی کل کشور برای جلوگیری از بروز فاجعه در جنگلهای بختیاری شدند. 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، در همین رابطه فرامرز خوشاب دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه به خبرنگار ایسنا گفت: با احداث جاده جدید در روستای «چهار ده» و تخریب میراث ملی، فاجعه زیست محیطی رخ خواهد داد.

فرامرز خوشاب اظهار کرد: قرار است یک جاده در روستای «چهار ده» احداث شود. این جاده از کنار بنای تاریخی «قلعه مدرسه» رد می‌شود و وارد منطقه تحت حفاظت محیط‌ زیست و منابع طبیعی می‌شود. طول این جاده ۵۴ کیلومتر است.

وی افزود: این منطقه حفاظت شده یکی از غنی‌ترین، اصیل‌ترین و مهمترین مناطق تحت حفاظت در ایران است. علت با اهمیت بودن این منطقه پوشش جنگلی بلوط و ویژگی خاص جغرافیایی آن است.

خوشاب با اشاره به احداث این جاده، بیان کرد: احداث این جاده سبب از بین بردن بخش زیادی از جنگل‌ خواهد شد. طی پیگیری‌هایی که ما داشته‌ایم بعد از ساخت حدوداً ۵۰۰ متر از جاده و قطع درختان، با فشارهای وارده از سوی ما و اداره منابع طبیعی ایذه و اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان توانستیم به شکل موقت جلوی این فاجعه در حال وقوع را بگیریم.

وی توضیح داد: ظاهرا توجیه مسؤولان مربوطه‌ای که درصدد احداث این جاده هستند احقاق حقوق مردم و خدمت به مردم منطقه‌ای که پشت سد کارون ۳ هستند می‌باشد.

او اضافه کرد: جاده‌ دسترسی که سال ۸۴ این آقایان احداث کردند به منطقه‌ای رسید که ریزش داشت و حالا نیاز به پل و تونل دارد اما آن‌ها حاضر نیستند هزینه مالی کنند تا قضیه از آن محل حل شود. به همین علت، از منابع ملی و میراث طبیعی مایه می‌گذارند تا هزینه خودشان پایین بیاید. مطمئناً این موضوع قابل قبول نیست.

این دوستداران میراث فرهنگی بیان کرد: مدیر کل منابع طبیعی استان خوزستان و رییس اداره منابع طبیعی ایذه به شدت نسبت به احداث این جاده مخالفت کردند و ما از پیگیری این دوستان نهایت تشکر را داریم.

خوشاب ادامه داد: به کسانی که می‌خواهند این جاده را احداث کنند می‌گوییم اگر مدعی خدمت به مردم هستید راهش این نیست و تخریب میراث ملی کار درستی نمی‌باشد چراکه مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند با قطع درختان و احداث جاده، دیگر سوخت هم ندارند زیرا در این منطقه گاز وجود ندارد و آن‌ها از راه هرس کردن این درختان سوخت مورد نیازشان را به دست می‌آورند.

او گفت: مصلحت و صلاح این است جاده‌ای که در گذشته احداث کردید و نیمه تمام مانده را ادامه دهید چراکه همین جاده اگر تکمیل شود جاذبه گردشگری نیز ایجاد می‌شود چون چشم‌انداز زیبایی دارد.

خوشاب اظهار کرد: اگر احداث جاده‌ای که از میان جنگل می‌گذرد ادامه پیدا کند ما حتماً این موضوع را به دفتر دادستانی کل کشور منعکس می‌کنیم و اعلام خواهیم کرد که شما می‌خواهید از این طریق فقط با صرف هزینه کمتر و تخریب میراث ملی کار خودتان را ساده‌تر کنید که نه تنها خدمت به خلق نیست بلکه خیانت است.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه گفت: ما از استاندار انتظار داریم این قضیه را جدی بگیرد. درست است که اینجا ایذه است اما میراث ملی کشور در خطر است.

وی تصریح کرد: این جنگل بسیار بکر است و از گذشته‌های بسیار دور به ما به ارث رسیده است. جای دیگری چنین جنگلی وجود ندارد، بنابراین وظیفه ما نگه‌داری از آن است چراکه سود آن فقط و فقط به خود ما می‌رسد.
کد مطلب: 7815
Share/Save/Bookmark
آرش
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۲:۵۸:۰۴
طولی نخواهد کشید که سنگ کوه ها را با می کنند و می برند.
بدون نام
۱۳۹۲-۰۷-۰۶ ۱۹:۴۶:۳۵
جواب به آقای اسماعیل
چرا قرار گاه خاتم امکانات خود را به بخش خصوصی واگذار نمیکنه. چرا یک نهاد نظامی باید اینقدر ثروتمند باشه که هر کار بخواد بتونه انجام بده. این قرار خاتم چه اقدام مفیدی در استان چهارمحال و بختیاری یا لرستان یا... انجام داده؟
اگه لقمه ایی از طریق این قرار گاه گیرتون اومده خواهشا بهشون بگید در طرحهای انتقال آب استان چهارمحال بختیاری به اثفهان شرکت نکنن. ظلم بزرگی هست. به مردمی که آب شربشون هم هنوز تامین نشده.
کار ی نهاد نظامی مثل سپاه مبارزه با دشمنان این مرزبوم و حفاظت از مرزها در مقابل دشمنان احمق این سرزمین و تامین امنیت و ارامش مردم هست. در سایه این امنیت و ارامش تصمیمات درس گرفته شود و مردم به رفاه برسند. نه اینکه در مسائل انتقال آب حرف اول رو بزنه.
اسماعیل
۱۳۹۲-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۸:۴۳
با سلام
در جواب برادر بزرگوار آقای فایقی فر باید عرض کنم که برداشت شما از قرارگاه خاتم اشتباه است. چرا که الان تمام کارهای زمین مونده کشور رو قرارگاه خاتم داره انجام میده.
توی این اوضاع بی پولی تو مملکت تمام کارهای خاتم تا حدود 70درصد داره انجام میشه.
در ضمن مگر نیروهای قرارگاه شامل کی ها میشن. یه مشت جوون تحصیل کرده دانشگاهی که خاتم آنها را جذب کرده برا خدمت به کشور.
زیاد سخت نگیرید. از این سنگ اندازی ها در تمام طول عمر انقلاب بوده ولی به لطف خدا حل شده.
امیدوارم که با یه برنامه ریزی درست زیانی به درختان بلوط منطقه وارد نشه. چرا که ما هستیم و همین درختان که نام و نشان ما بختیاری ها هستند
مصطفی
۱۳۹۲-۰۶-۲۵ ۱۳:۰۴:۳۴
همه نظرات جالب بودن جز اون نظری ک گفته جان محیط زیست مهمتر از جان انسان ها نیست. اینو بگم که تنها مسیر راه جنگل نیس بلکه روش های دیگه ای هم وجود داره ک در تمام کشورها شده. حالا تو ایران نمیشه؟ در ضمن این همه دفاع از محیط زیست برای حفظ جان ادم هاس. چرا که وجود ما وابسته به وجود اونهاس...
f
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۰۹:۱۴:۰۵
نظامیان وارد سیاست و اقتصاد شوند همین می شود اوضاع. کسی هم جرات اعتراض ندارد چون انها زور و اسلحه و پول دارند. زاگرس را کویر کرده اند
بدون نام
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۲۲:۲۴:۱۷
ز بختیاری جنگلاس و کوهاس منده. جنگلاس بریتنین، کوهاس هم برومنین. تا بوینیم دی چه ایخوین ز جون ای ملت
بدون نام
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۲۲:۱۹:۰۵
در دیزی باز است حیای گربه کجاست.
تیام
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۲۳:۱۴:۳۱
نکته ب جایی گفتین میراث ملی در خطر است...
بدون نام
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۷:۲۳:۴۵
فعال محترم محيط زيست ايذه و مسئول محترم آژانس خبري بختياري؛ احداث جاده براي روستاهاي اطراف درياچه سد كارون 3 جهت جلوگيري از بروز حوادث مشابه غرق شدن اتوبوس در درياچه سد كارون 3 و از بين رفتن جان دوازده تن از هموطنان روستائي لزوماً بايستي از ميان جنگلها عبور كرد.
حال از شما فعال محترم محيط زيست و مدير محترم آزانس خبري بختياري اين سوال مطرح است: آيا جان انسانهاي ساكن روستاهاي حاشيه سد كارون 3 براي شما مهم است يا از بين رفتن تعداد معدودي درخت بلوط در مسير احداث جاده ؟ با توجه به مفاد گزارش شما چنين بنظر مي رسد كه جان انسانها براي شما ارزش ندارند .
همدرنگ
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۰۱:۱۳:۱۲
افسوس كه در اين سرزمين هيچ چيز سر جاي خود نيست...
بدون نام
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۶:۰۳:۱۴
وقتی ی نهاد نظامی که وظیفه اصلی اون مبارزه با دشمنان هست وارد مسائل اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی می شود، تبدیل به یک دشمن محیط زیست می شود. فجایعی این چنینی هم رقم می خورد زیرا اونها درک درستی از محیط زیست، میراث طبیعی و ملی و خطرات تخریب محیط زیست ندارند.
به نظر من باید به مراجع قضایی مراجعه کرد و با گرفتن دستور توقف, با نظر کارشناسان امر بهترین گزینه رو انتخاب نمود.
دانش فایقی فرد
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۱۴:۵۸:۱۸
درود،
اصولا کار سپاه نگهبانی از مرزهای ایران در برابر هجوم دشمن هست. وقتی یک نظامی وارد غیر نظامی گری میشود امکان سوق پیدا کردن به حالتی که (رضا شاه پهلوی دچار آن بود) وجود دارد.
سپاه اگر واقعا مایل به کمک کردن به اقتصاد و رفاه کشور هست. این قرارگاه و ابزارهای مهندسی آن را به بخش خصوصی واقعی که دارای پیشینه به جا، در زمینه ساخت ساختمانها و راهها به شیوه مناسب و متناسب با محیط زیست هست واگذار کند.
مهندسی سپاه یک مهندسی نظامی هست و با مهندسی هماهنگ با محیط زیست فرق دارد.
مهندسی نظامی بیشتر بر پایه تخریب مواضع و امکانات نظامی، تاخیر در اجرای عملیات نظامی از سوی دشمن با بهره از ابزارهای موجود هست و مهندسی هماهنگ با محیط زیست در پایه، بهره بردن از ابزارها و امکانات موجود و ایجاد ساختمانها و راهها با کمترین آسیب به محیط زیست و هماهنگ با محیط زیست هست.