سرانجام "ویر" به بازار آمد + پشت پرده تأخیر در انتشار آلبوم بهمن علاءالدین
يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۳
ارژنگ سیفی زاده، آهنگساز آلبوم "ویر"
ارژنگ سیفی زاده، آهنگساز آلبوم "ویر"
 
دومین رونمایی آلبوم «ویر» جدیترین آلبوم موسیقی بهمن علاءالدین (مسعود بختیاری) در تهران برگزار شد و این آلبوم پس از ماهها تأخیر، بالاخره روانه بازار شد. 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، آلبوم «ویر» که جدیدترین اثر منتشرشده «بهمن علاءالدین» به شمار می رود و هشت سال پس از مرگ او روانه بازار شده، به تهیه‏ کنندگی حسین سیفی‏ زاده، دکلمه معصومه مهرعلی، هم‏صدایی سارنگ سیفی ‏زاده، تنظیم و آهنگسازی ارژنگ سیفی‌ زاده و خوانندگی مرحوم بهمن علاءالدین معروف به مسعود بختیاری توسط حوزه هنری منتشر شده و هم اکنون در فروشگاه های معتبر در دسترس علاقمندان است. 

در دومین مراسم رونمایی این اثر که روز جمعه دهم بهمن و به همت حوزه هنری و پخش جوان در تهران برگزار شد، ارژنگ سیفی‌ زاده آهنگساز و تنظیم‌ کننده این آلبوم گفت: «رونمایی سال گذشته در حالی برگزار شد که 24 ساعت مانده به رونمایی، مسئولان به ما خبر دادند که این آلبوم همزمان با رونمایی منتشر نخواهد شد و خانواده سیفی‏ زاده که همگی در این اثر حضوری فعال داشتند را در عمل انجام‌ شده قرار دادند. رونمایی پارسال آلبوم ویر، شبیه رفتن به یک عروسی که عروس و دامادی در مراسم حضور ندارند، بود». 

ارژنگ سیفی زاده به انتقاد از برخوردهای عجیب برخی مسئولان با این آلبوم پرداخت و افزود: «البته باید از مدیران بخش موسیقی حوزه هنری و آقای پیروز ارجمند که در آن مراسم سخنرانی نیز کرده بودند، پرسید که مدیریت زمان و تاریخ انتشار آلبوم‌ها در آن سازمان عریض و طویل چگونه است که تنها شب قبل از رونمایی متوجه می‏شوند آلبومی برای انتشار حاضر نیست؟ و چرا از آن تاریخ تاکنون این قدر در کار انتشار آلبوم «ویر» وقفه افتاده است؟ مگر حمایت از سرمایه‌های ملی و میراث معنوی جزء سرفصل‌ های ارزشمند حوزه هنری برای حمایت قرار ندارد؟» 

ارژنگ سیفی‌ زاده پس از گلایه از وقفه های پیش آمده در انتشار این آلبوم «ویر»، به تشریح روال تهیه و تولید این آلبوم پرداخت و گفت: «ابتدا خانواده این استاد فقید آواز بختیاری، به خریداری کپی آثار باقی‌ مانده بهمن علاءالدین که در دست برخی دوستان بود، اقدام کردند. سپس بین آنها به جست‌ وجوی قطعاتی پرداختیم که تکراری نبوده یا از کارهایی که در آلبوم‌ها و کارهای قبلی خوانده‌ شده، نباشند. ضمناً کیفیت کارها در ضبط به صورت کاست باید مطلوب‏تر از بقیه آثار می‏بود و در وهله آخر کارهایی باید انتخاب می‏شد که تنوع ریتمیک هم داشته باشد. و در واقع، اینها ملاک انتخاب 10 اثر منتشرشده در آلبوم ویر بودند». 

وی افزود: «بعد از انتخاب آثار، مرحله پالایش صوت و آماده‌سازی صدای بهمن علاءالدین بود برای اینکه بتوانند موسیقی را در زیر صدای او قرار دهیم. برای دستیابی به چنین هدفی، کار بر سه محور استوار بود. اول گرفتن نویز صداها که بسیار کار دشواری بود و استاد حسن عسگری، صدابردار بزرگ کشورمان که از چهل سال پیش در موسیقی ایران خدمات بزرگی انجام داده‌اند، کمک کردند و به صداهای باقی‌مانده حیات دوباره بخشیدند و مرحله دوم کوک‌ کردن صدای استاد با ساز بود، چراکه استاد بهمن علاءالدین بدون ساز و به تنهایی آوازهایی را خوانده بودند و در نتیجه اختلاف کوک داشتند. درنهایت سومین مرحله انداختن آواز روی ریتم بود که باید روی صدا انجام می‏شد تا سازها بتوانند با مترونوم مشخصی بنوازند. تا جایی که امکان داشت این‌ گونه عمل کردیم و در جایی که امکان‏پذیر نبود مترونوم را با آواز خوانده‌ شده هماهنگ ساختیم و چیزی حدود دویست ساعت زمان صرف شد تا صوت آماده شود». 

آهنگساز آلبوم ویر، در پایان افزود: «بهمن علاءالدین در چندین موقعیت مختلف ابراز تمایل صریح کرده بودند که کار مشترکی را با خانواده سیفی زاده یعنی پدرم، من و خواهرم سارنگ انجام دهند و اکنون بسیار خوشحالم که این خواست ایشان بالاخره جامه عمل پوشید و آلبوم ویر منتشر شد». 

(تصویر: اسفندیار علاءالدین برادر مرحوم استاد علاءالدین، سخنران مراسم دومین رونمایی آلبوم ویر)

در ادامه این مراسم، اسفندیار علاءالدین برادر مرحوم استاد بهمن علاءالدین (مسعود بختیاری) در جایگاه سخنرانی قرار گرفت و با ابراز خوشحالی از اینکه بالاخره آلبوم «ویر» پس از مدتها تأخیر منتشر شده است، از خانواده سیفی زاده تشکر کرد و گفت: «آشنایی خانواده سیفی زاده و خانواده علاءالدین با یکدیگر به اواخر دهه چهل و اوائل دهه پنجاه برمی گیرد. رابطه مرحوم استاد بهمن علاءالدین با جناب آقای حسین سیفی زاده یک رابطه بسیار نزدیک بود. به گونه ای که هر وقت به اهواز می رفتم و سراغ بهمن را از مادرم می گرفتم، می گفت یا رفته پیش حسین (سیفی زاده) یا رفته پیش قنادپور». 

اسفندیار علاءالدین گفت: «بهمن علاءالدین از مطرح نمودن خود پرهیز می کرد و در پاسخ به درخواست خبرنگارانی که خواستار مصاحبه با وی بودند، به نحوی از زیر بار مصاحبه شانه خالی می کرد و علت انتخاب نام هنری «مسعود بختیاری» هم همین تمایل ایشان به گمنامی بود، به گونه ای که بسیاری از دانش آموزان وی در دبیرستانهای اهواز نمی دانستند که این بهمن علاءالدین معلم آموزش و پرورش، همان مسعود بختیاری خواننده مشهور و محبوب است». 

(تصویر: محسن حیدری پژوهشگر فرهنگ و تاریخ بختیاری، سخنران مراسم دومین رونمایی آلبوم ویر)

در ادامه مراسم رونمایی آلبوم «ویر»، محسن حیدری پژوهشگر فرهنگ و تاریخ بختیاری و مدیرمسئول آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) در جایگاه سخنرانی حضور یافت و به تبیین جایگاه موسیقی در زندگی مردم بختیاری و نیز تشریح جایگاه بهمن علاءاللدین در هنر معاصر بختیاری پرداخت. محسن حیدری گفت: «موسیقی در تک تک اجزا و فرایندهای فعالیت دسته جمعی در جامعه بختیاری وجود داشته و یک فعالیت حاشیه ای نبوده بلکه در متن زندگی قرار داشته است و در واقع موسیقی و نواهای مختلف به عنوان عامل انتظام بخش فعالیت های گروهی و نیز به عنوان بستری برای اجرای سایر آئین ها، یک حضور پررنگ و محوری در متن زندگی مردم داشته است». 

وی افزود: «برجسته بودن جایگاه موسیقی در جامعه بختیاری، علل مادی و غیرمادی مختلفی داشته است که از جمله می توان به ساختارهای انشعابی، اقتصاد دامداری و الگوی بهره برداری از منابع طبیعی به صورت دامداری کوچنده اشاره کرد. از جمله عوامل غیرمادی هم می توان به پیشینه زروانی در این منطقه اشاره کرد. در واقع این آئین کهن که پیش از زردشت و همزمان با دوره ی بسط و گسترش زردشت در ایران در منطقه بختیاری وجود داشت، باعث ارتقای جایگاه موسیقی بعنوان انتظام بخش ذهن در تنگناهای تئوریک ناشی از پرسش از هستی و مرگ در جامعه بختیاری شده است». 

حیدری افزود: «هنرهای شفاهی منطقه بختیاری ذخیره گاه بن مایه ی هنر و عرفان زروانی است و اگر یک هنرمند ایرانی بخواهد به آستانه درک هنر زروانی و آستانه زایش هنر زروانی برسد، حتماً نیازمند آن است که هنرهای شفاهی منطقه بختیاری را بشناسد و از آن الهام بگیرد. از این نظر، فرهنگ و هنر بختیاری حاوی عناصری است که می تواند پیام جهانی داشته باشد». 

این پژوهشگر فرهنگ و تاریخ بختیاری گفت: «موسیقی که در متن زندگی مردم بختیاری قرار داشت، پس از سرکوب جامعه بختیاری توسط رضاشاه از جمله سیاست تخته قاپوی عشایر که موجب پراکندگی آنها در چند استان از جمله اصفهان، خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری شد و عملاً موجب به حاشیه راندن آنها گردید، ناگهان بختیاریها از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی مورد محرومیت شدید قرار گرفتند و از جمله از نعمت موسیقی محروم شدند. موسیقی بختیاری در هنگامه های آئینی و در گرهمایی ها نواخته می شد و در شرایط جدید که مجالی برای گردهمایی نبود موسیقی هم از زندگی افراد حذف شده بود. تا اینکه بهمن علاءالدین توانست به کمک تکنولوژی های ارتباطی از جمله کاست ضبط صوت، موسیقی را به خانه های غمزده برگرداند و بازگشت موسیقی به منزله ی زنده شدن رؤیای زندگی بختیاریها بود، شاید از این روست که بهمن علاءالدین را بعنوان روایتگر رنجهای مشترک و نیز پیام آور زندگی و آرمانهای مشترک دوست دارند». 

محسن حیدری افزود: «در کنار زمانه ی انتشار آثار علاءالدین، باید به کیفیت کارهای او هم توجه کنیم. آنچه باعث جاودانگی او شد، کیفیت بالای کارهای او بود. علاوه بر تنظیم خوب استاد عطاء جنگوک، باید بدانیم بهمن علاءالدین علاوه بر صدای گرمی که داشت، سالها روی فولکلور بختیاری کار کرده بود و نیز به طور همزمان به نوآوری در شعر می اندیشید و ترانه هایی که ساخت و اجرا کرد، اکثراً از سروده های خودش بودند که ترکیبی خاص از فولکلور و نوآوری بودند. اگر بخواهیم در فرهنگ ایران نمونه ای بیاوریم باید تصور کنیم که چنانچه نوآوری ادبی نیما یوشیج با فولکلورپژوهی صادق هدایت بصورت یکجا در یک نفر جمع می شد، چه پدیده ای ظهور می کرد. بهمن علاءالدین در هنر بختیاری، چنین پدیده ای است. ترانه های او امتداد سنت و نیز دربردانده افق های نو و ناگشوده به سوی آینده می باشد و به همین خاطر جامعه بختیاری که همزمان خواستار حفظ سنتها است و نیز به ارتقای موقعیت خود می اندیشد، از بهمن علاءالدین استقبال می کند و در آن برهه، او را صدای خود قلمداد می کند». 

حیدری در پایان گفت: «علاوه بر زمانه ی انتشار آثار و نیز کیفیت بالای آثار، روحیات شخصی هنرمند نیز نقش مهمی در جاودانه شدن آثار او داشت. بهمن علاءالدین به شدت از شهرت پرهیز می کرد. همانطور که برادر گرامی ایشان جناب آقای اسفندیار علاءالدین در سخنان خود اشاره کردند، شاید انتخاب اسم مستعار یا نام هنری «مسعود بختیاری» برای همین بود. او با این کار خود، اجازه داد که آثارش از خودش فاصله بگیرند و فراتر بروند و تراز دیگری غیر از تراز اجتماعی هنرمند صاحب اثر را تجربه کنند. همچنین با پرهیز از مصاحبه ها و سخنرانی ها، اجازه ی فهم و تفسیر آزادانه آثارش را به مخاطبان داده بود و همین امر باعث همدلی بیشتر مخاطبان با آثار وی می شد». 

(تصویر: استاد حسین سیفی زاده، سخنران پایانی مراسم دومین رونمایی آلبوم ویر)

سخنران پایانی مراسم، استاد حسین سیفی زاده از یاران دیرینه بهمن علاءالدین بود. این هنرمند پیشکسوت کشورمان طی سخنان کوتاهی، گفت: «تقریباً هیچ روزی از عمرم سپری نشده که در آن روز به یاد بهمن علاءالدین نباشم. و این سخن، تعارف نیست. بهمن علاءالدین برای من نه یک اتفاق هنری و نه یک همکار بلکه یک برادر بود. بهمن علاءالدین یک فصل مهم و بی پایان در زندگی من است. این فصل هرگز در من به پایان نمی رسد و دوست ندارم درباره او به ایراد سخن بپردازم. نمی توانم و نمی دانم که درباره بهمن علاءالدین چه باید گفت. فقط می توانم بگویم بهمن علاءالدین یک فصل مهم و بی پایان در هنر بختیاری و ایران و نیز در زندگی من بوده و هست». 

در پایان این مراسم ارژنگ سیفی زاده و سارنگ سیفی زاده به اجرای زنده یک قطعه موسیقی پرداختند که با استقبال حاضران روبرو شد. 

به گزارش ایبنانیوز، آلبوم موسیقی «ویر» جدیدترین اثر استاد بهمن علاءالین (مسعود بختیاری) بالاخره پس از وقفه های عجیب و تأخیرهای فراوان، هم اکنون در کلیه فروشگاههای "شهر کتاب" و فروشگاههای معتبر محصولات فرهنگی در سراسر کشور در دسترس علاقمندان قرار دارد. علاقمندان موسیقی بختیاری می توانند جهت اطلاعات بیشتر درخصوص مراکز پخش این آلبوم در شهرهای مختلف کشور با «مرکز پخش موسیقی جوان» در تهران به شماره 02188939869 تماس حاصل نمایند.
کد مطلب: 8409
Share/Save/Bookmark