داخلی حوادث خبر
۶
رانش زمین در یک روستای بختیاری / کوتاهی 15 ساله دولت، حادثه آفرید
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۳۳
رانش زمین در یک روستای بختیاری / کوتاهی 15 ساله دولت، حادثه آفرید
 
از 15 سال پیش که کارشناسان درخصوص احتمال رانش زمین در روستای رحیم آباد از توابع بخش ناغان شهرستان کیار در استان چهارمحال بختیاری هشدار دادند، دولت مدعی شد که این موضوع را در دستور کار قرار داده است ولی هرگز دست به کار جابجایی این روستا نشد تا عاقبت حادثه به سراغ مردم این منطقه آمد. 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، رانش زمین در روستای رحیم آباد بخش ناغان شهرستان کیار که موجب وحشت و فرار مردم از این روستا شد، از شامگاه روز پنجشنبه 22 اسفند آغاز گردید و عصر روز جمعه به اوج خود رسید و اکثر خانه های مسکونی روستا را تخریب کرد. هم اکنون اهالی روستای رحیم آباد، در چادرهای مسافرتی در محوطه های امن خارج از روستا زندگی می کنند. 

ستار فرهادی مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان چهارمحال بختیاری در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایسنا، رانش زمین و تخریب منازل مسکونی این روستا را تایید کرد. وی گفت: 12 خانه به طور کامل تخریب شده اند و به دیگر واحدهای روستایی نیز خسارت‌هایی وارد شده است. وی همچنین گفته است که در این حادثه کسی کشته نشده است و اینکه جمعیت هلال احمر به آوارگان کمک کرده تا در چادرههای مسافرتی در بیرون از روستا مستقر شوند. 

ستار فرهادی، نگرانی مردم از خطر رانش مجدد زمین در این منطقه را تیید کرد و گفت: با توجه به عمق رانش، درجه خطر زیاد است و به طور حتم، ادامه بارش‌های بهاره رانش کلی این روستا را به دنبال خواهد داشت. 

ستار فرهادی با تایید این مطلب که خطر رانش زمین در این منطقه بارها توسط کارشناسان مستقل و کارشناسان دولتی مطرح شده بود، گفت: از 15 سال پیش تاکنون این روستا در «طرح جابجایی» قرار داشت اما به خاطر «مشکلات اجتماعی» تاکنون این طرح اجرایی نشده است. اکنون نیز ساکنان این روستا هر کجا که توان خرید زمین را داشته باشند، تسهیلات ساخت به آنان پرداخت می‌شود. 

این مقام مسئول در استانداری چهارمحال بختیاری توضیح بیشتری درخصوص «مشکلات اجتماعی» و علل توقف طرح جابجایی روستا ارائه نکرد. وی همچنین توضیح نداد که اگر مردم قادر به خرید زمین در نقطه دیگر نباشند، ارائه وام بانکی برای ساخت خانه چه کمکی می تواند به افراد کم بضاعت بکند. 

به گزارش ایبنانیوز، معاون عمرانی استاندار، مدیرکل مدیریت بحران و جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط از منطقه دیدن کرده و میزان خسارات این رانش زمین در دست بررسی است. هم اکنون شکاف های عمیقی در محدوده این روستا ایجاد شده و هر آن احتمال رانش جدید وجود دارد. با این حال مردم بختیاری این روستا، تاکنون به علت بی اعتمادی به مسئولان اجرایی و نیز ناعادلانه دانستن جزئیات طرح جابجایی، پیشنهاد مسئولان دولت برای جابجایی به نقطه دیگری از استان را قبول نکرده اند.
کد مطلب: 8176
Share/Save/Bookmark
جاوارگه
۱۳۹۳-۰۱-۰۲ ۱۰:۵۳:۰۳
شما هم عکس نگذاشته اید. چرا؟
بدون نام
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۳:۱۲:۲۲
اگر اصفهان یا مشهد بود الان توی بوق و کرنا می کردند و همه را بسیج می کردند که کمک کنند. اما الان هیچ اهمیتی نمی دهند. چرا؟
امیر
۱۳۹۲-۱۲-۲۵ ۰۹:۵۷:۵۰
اگر تهران یا یک کلانشهر دیگری بود انرا فورا میساختند دیدیم که در زلزله ورزقان تبریز همه کشور و دولت کمک و همیاری کردند چقدر خوب بود که هر جایی زلزله بیاید امکانات و وام ساخت وساز همین گونه به مناطق اسیب دیده سرازیر شود بودجه های بیت المال همگانی است نه مخصوص قشر خاصی وحق الناس عمومی است
عماد جعفری پور
۱۳۹۲-۱۲-۲۵ ۰۹:۱۲:۲۰
مسئولین اجرایی در این گونه موارد به جای تصویب طرح ها به صورت یکطرفه، بایستی مردم روستا و شوراهای محلی را در جلساتی دعوت کنند تا هم محدودیت های ارگانهای دولتی لحاظ شود و هم نگرانی های مردم رفع شود
اردل بختیاری
۱۳۹۲-۱۲-۲۵ ۰۳:۳۱:۴۳
دغدغه دولت محترم فعلا جایزه ویژه فیلم فجره. جون مردم در استان "محروم" چهارمحال و بختیاری کیلویی چنده؟
دانش فایقی فرد
۱۳۹۲-۱۲-۲۵ ۰۰:۰۱:۴۲
یاد روستای آبکار لبد،افتادم که بر اثر باراان و رانش زمین یک شبه نابود و نیست شد.یاد آن گرامیها گرامی و روانشان شاد.