داخلی گردشگری خبر
۳
آشنایی با چشمه آب گرم دنبه در محلات استان مرکزی
پنجشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۳۰
عکس: نمایی از اطراف چشمه آبگرم دنبه
عکس: نمایی از اطراف چشمه آبگرم دنبه
 
ایبنانیوز / سرویس گردشگری / گزارش / عباس عبدالمحمدی از محلات

استفاده از چشمه‌های آب گرم معدنی محلات سابقه باستانی داشته و می‌توان تاریخ استفاده از آن را با آثار باستانی خورهه در یک جهت پنداشت. چشمه‌های آبگرم محلات از شهرت زیادی در استان مرکزی و همچنین سراسر ایران برخوردار است. چشمه های آبگرم محلات از دیرباز مورد توجه سیاحان بوده و همه‌ ساله هزاران نفر از راه‌هاى دور یا نزدیک به منظور درمان امراض پوستى و استخوانى به آن مراجعه مى‌کنند.  

چشمه‌های آبگرم محلات شامل ۶ چشمه به نام‌های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم است. تمام چشمه‌ها به جز چشمه حکیم که دمای کمتری نسبت به سایر چشمه‌ها دارد از سایر چشمه‌ها برای اهداف بالنئولوژیکی استفاده می‌شود. 

چشمه‌های آبگرم محلات در ۱۵ کیلومتری شمال شرق این شهرستان در ارتفاعات بلند منطقه قرار دارد. شهرستان محلات از شمال به قم و آشتیان و از جنوب به اصفهان و گلپایگان و از غرب به خمین و اراک و از شرق به دلیجان محدود است. دسترسی به این آبگرم از طریق جاده دلیجان - محلات و جاده اصلی قم - اصفهان (از طریق جاده دودهک - خورهه) امکان پذیر است.

استحمام در چشمه‌های شفابخش اثرات زیادی بر سلامت فیزیکی، ذهنی و روانی انسان داشته و علاوه بر فراهم کردن عناصر گرانبها برای بدن، نوشیدن و استحمام در این چشمه‌ها تسکین‌بخش است.

بنا به خاصیت آبدرمانی چشمه، در سال ۱۳۵۰ تاسیساتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شده است. این مجتمع دارای ۴ مجموعه زنانه و مردانه است که هر یک دارای استخر شنا، می‌باشند.
آب این چشمه ها از ترکیب آب‌های سولفاته و کلسیک و از دسته آب‌های هیپورترمال است و در درمان بیماری‌های کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش و بویژه بیماری‌های رماتیسمی استخوانی و پوستی بسیار مؤثر است.

یکی دیگر از مواهب طبیعی موجود در ترکیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون است که موجب درمان انواع بیماری‌های ریوی می‌شود. طبق نظر کارشناسان سازمان انرژی اتمی کشور گاز رادون فقط در این محل درصد قابل توجهی دارد. 

یکی از بهترین چشمه های آب گرم شهرستان محلات، چشمه آبگرم "دنبه" است؛ آب این چشمه از نوع آب‌هاى گرم عمقى است که بیش‌تر از بخار خمیره سنگ‌هاى سوزان درون پوسته زمین به وجود مى‌آید و به سطح زمین مى‌رسد. عمق این نوع آب‌هاى گرم گاهى به ۲۰ هزار متر و گرماى آنها متناسب با عمق و سرعت بالا آمدن، گاهى به ۱۰۰ درجه سانتى‌گراد هم مى‌رسد.

درجه حرارت چشمه آب دنبه ۵۰ درجه سانتى‌گراد است و افرادى که به بیمارى ریوى و قلبى مبتلا هستند باید با احتیاط و همراه با شخصی دیگر از آب این چشمه استفاده کنند. دوره استفاده از آبگرم محلات در فصل بهار و به ویژه تابستان است.

مالکین اصلی آب دنبه برادران بختیاری هستند؛ فرزندان مرحوم آقا عمو عزیز بختیاری، فرزندان مرحوم قاسم آقا حسنی و فرزندان مرحوم ابراهیم بختیاری معروف به عامو مشهدی. هم اکنون سهام اصلی آب دنبه ۱۲ دانگ است و هر ۲۴ ساعت درآمد آن بین یکی از فرزندان و نوه های آنان تقسیم می شود.
کد مطلب: 8275
Share/Save/Bookmark
محمدي
۱۳۹۳-۰۲-۰۵ ۱۰:۱۴:۲۷
سايت بختياري آدرس كامل بديد ما بايد بريم برادرامون رو در محلات ببينيم ،
قبلا هم در مورد 700 خانوار بختياري در اطراف اراك كه از طايفه بهداروند هستند از آقاي انصاري كه سال گذشته ديداري با آنها داشت شنيده بودم و خودم هم با بختياري ها خمين كه اكثرا از طايفه ذلكي هستند ديدار داشتم. نمي دانيم اين ها همانها هستند يا عده ي ديگري از بختياري ها هستند
فارسانی
۱۳۹۳-۰۲-۰۵ ۰۱:۴۳:۴۵
ممنون ایبنا نیوز
بدون نام
۱۳۹۳-۰۲-۰۴ ۱۲:۰۵:۱۷
درود بر بختیاریهای شهرستان محلات استان مرکزی
درود بر ایبنانیوز که فاصله ها را برداشته و همتباران را در سراسر ایران به هم پیوند داده و یکبار دیگر وحدت بختیاری را برقرار شود