جشنواره "یاقوت" در باغهای انگور شهر ناغان برگزار شد
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۴
جشنواره "یاقوت" در باغهای انگور شهر ناغان برگزار شد
 
ایبنانیوز / سرویس گردشگری / گزارش / مینا شیروانی ناغانی

گرداگرد ناغان را کوه‌های زیبای کلار، مِهلَبِستان، سیاه‌کوه و باجگیران فرا گرفته است و ناغان در کوهپایه ی مهلبستان نگین آن هاست. شیوه ی قرار گرفتن ناغان در میان آن ها: از شمال و شمال غربی گردنه‌ی ناغان و سیاه‌کوه، از جنوب و جنوب غربی کوه‌های دهنو و باجگیران ، از شرق و شمال شرقی کوه‌های منطقه‌ی سبزکوه ، کلار، کوه مِهلَبِستان افزون بر این زیبایی ها، رودخانه‌ی سبزه‌کوه است که در فاصله‌ای کمتر از سه کيلومتر، در غرب و جنوب غربي ناغان، دامن کشان، به عنوان یکی از سرشاخه‌های کارون برای پیوستن به خلیج فارس برفاب نابش را به "ارمند" تقدیم می‌کند.

منطقه‌ی ناغان و اطراف آن يکي از مساعدترين مناطق جهت باغ‌داري به شمار مي‌رود. ناغان در بر گيرنده وسعت زيادي از باغات استان چهار محال بختياري است که مهم‌ترين محصولات اين باغ‌ها انواع انگور، گردو، بادام، آلو، زردالو، هلو، توت، سيب و ... است.شرايط مناسب محيطي و خاک حاصل‌خيز موجود در دامنه‌هاي کوهپايه‌اي زمينه را براي توسعه باغ‌داري در اطراف ناغان فراهم نموده است.

اراضي زير پوشش باغات ناغان بيش از ۸۵۰ هکتار مساحت دارند که عمدتاً زير کشت انگور قرار گرفته اند. انگور اصلي‌ترين توليد و محصول باغات ناغان به شمار مي‌رود. بخش وسيعي از باغات ناغان در ارتفاعات بين ۲۰۰تا۲۳۰۰ متري شمال و شمال شرقي شهر قرار گرفته‌اند. اين باغات کاملاً مشرف به شهر ناغان و جاده‌ی منطقه‌اي شهر کرد-ايذه است.

تلفيق باغات با توپوگرافي و بافت کالبدي شهر ناغان در کنار وجود چشمه‌ساران داخل باغات، محيطی زيبا و چشم‌انداز بسيار جالب را بوجود آورده است که اين ويژگي، ناغان را به يکي از مناطق ييلاقي بسيار مساعدی تبديل کرده است. نزديکي باغات به شهر ناغان و وجود دسترسي مناسب (جاده آسفالته) در داخل آن‌ها شرايط مناسبي را براي گردشگري و توريسم فراهم نموده است.

شهر ناغان از توابع شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و بستر طبیعی که ناغان بر روی آن به وجود آمده و گسترش یافته به صورت دامنه پایکوهی نسبتا شیب‌داری است.

بخش ناغان به دلیل موقعیت جغرافیایی یکی از قطب‌های مهم کشاورزی این استان بوده و وسعت زیادی از اراضی این شهر به باغات میوه به ویژه انگور اختصاص داده شده است. ناغان در برگیرنده وسعت زیادی از باغات این استان است و محصولاتی مانند انگور، گردو، آلو، هلو و سیب از سرشاخه‌های سر به فلک کشیده درختان این منطقه حاصل می‌شود.

وجود انواع انگور مانند انگور عسگری، ریش بابا (لیف گائی)، مهره، سیاه پیازی، انگور قرمز شاهانی، انگور قرمز یاقوتی (پیش رس)، انگور قرمز باریک (تیر تفنگی)، انگور دانه دار (القی) زمینه برپایی نخستین جشنواره انگور یاقوت ناغان را در این شهر فراهم کرده است.تمامی قسمت‌های درخت انگور خواص دارویی دارد.

رئیس شورای شهرناغان در جشنواره انگور شهر ناغان اظهارکرد: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی قابلیت های گردشگری و توانمندی‌های کشاورزی شهر ناغان به ویژه در تولید محصول با ارزش انگور است و سال آینده جشنواره انگور ناغان به صورت ملی برگزار می‌شود.

ابراهیم رئیسی گفت: نخستین جشنواره انگور با هدف معرفی آداب و رسوم مردم منطقه در مراحل برداشت محصول و همچنین معرفی محصولات جانبی انگور با همکاری سازمان جهاد کشاورزی، استانداری و میراث فرهنگی و گردشگری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

وی با اشاره به اشتیاق کشاورزان در برداشت محصول انگور در فصل پاییز تصریح کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت آب همیشه سرلوحه کار کشاورزان این منطقه است.

رییس شورای اسلامی شهر ناغان در این جشنواره باغ های ناغان را نماد حفظ طبیعت و منابع طبیعی توسط مردم این شهر عنوان کرد.

رییسی افزود: بعد از زلزله سال ۵۶ و پس از بسته شدن مسیر خوزستان به دلیل ایجاد سد کارون ۴ شهر ناغان دو دوره سخت را در سه دهه گذشته پشت سرگذاشته است.

وی اضافه کرد: این شهر از ظرفیت های مطلوبی در زمینه کشاورزی و گردشگری برخوردار است که با حمایت مسوولان و توسعه زیرساخت های مورد نیاز و بازگشایی جاده ناغان به سمت خوزستان این شهر از نظر اقتصادی رونق پیدا می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران در جشنواره یاقوت ناغان گفت: برگزاری جشنواره یاقوت ناغان فرصتی بزرگ برای بروز داشته ها و احیای ارزشهای اقتصادی ، گردشگری و رونق و توسعه شهرناغان است . این جشنواره می تواند سنگ بنایی برای فعالیت های آتی در حوزه باغبانی و گردشگری باشد.

تورج امینی با اشاره به عمران و توسعه باغات افزود: در حال حاضر باغات ناغان به شیوه کاملا سنتی که از صد ها سال پیش تا کنون اداره می شود و اکنون بیش از پیش لزوم تغییر در کاشت، داشت و برداشت احساس می شود، متاسفانه وضعیت جاده در باغات مناسب نیست و لازم است دسترسی ها برای حمل محصول با ایجاد شبکه راهها توسعه یابد .

وی تصریح کرد: آبرسانی بعد از سالهای سال به صورت سنتی و به صورت غلام گردشی در کرت های بزرگ صورت می گیرد که با توجه به آغاز دهه خشکسالی و کمبود منابع آبی لازم است آبرسانی و آبیاری از حالت سنتی خارج و بصورت مکانیزه درآید .

امنی تاکید کرد: رشد و توسعه درختچه انگور در روی زمین و تماس محصول با خاک و آب در کرتها به هنگام آبیاری باعث کاهش کیفیت محصول شده و خسارات عمده ای را ببار خواهد آورد و لازم است کشاورزان و باغداران آموزش لازم در زمینه پایه گذاری در زیر درختچه انگور را فرا بگیرند .

وی با بیان اینکه باید ارقام جدید انگور به منطقه معرفی شود، گفت: با توجه به اینکه انگور در منطقه به علت شرایط اقلیمی خیلی دیر به بازار میرسد و در واقع در زمانی که قیمت محصول به حداقل خود رسیده این محصول ببار می نشیند لازم است از ارقام پیش رس در توسعه باغات بخصوص باغات جدید استقبال شود، و همچین با توجه به سرمای زود رس در منطقه لازم است ارقام مقاوم مثل انگور شاهرودی به منطقه معرفی گردد .

امینی با اشاره به افزایش ارزش افزوده محصولات بیان داشت: با عنایت به اینکه محصولات زیادی همچون انواع کشمش ، شیره و دوشاب ، سرکه و ابغوره و.... از انگور بدست می آید که چندین برابر فروش محصول خام ارزش دارند لازم است با ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی به افزایش ارزش افزوده محصول کمک نمود، هم اکنون کشمش در خارج از کشور ارزش زیادی دارد و می توان با تولید کشمش استاندار و با کیفیت ارزآوری خوبی داشت، و یا با اینکه دوشاب انگور که یک محصول استثنایی و منحصر بفرد در منطقه است لازم است استاندارد شده و به بازار معرفی گردد .

وی، ایجاد صندوق توسعه باغات می تواند به توسعه باغات استاندارد کمک نماید، ایجاد یک کنسرسیوم برای استاندارد سازی ، تبدیل و فروش محصولات باغی بخصوص انگور، برگزاری کارگاه های آموزشی برای باغداران انگور برای تغییر در اداره باغ انگور – استفاده از تجربیات ملی و بین المللی، برگزاری جشنواره سالیانه ثابت و انتخاب برترین ها با مدت زمان یک هفته در شهریور ماه هر سال، راه اندازی تور گردشگری باغات انگور و جلب گردشگران در این فصل با راه اندازی وب سایت های متعدد و جلب گردشگر توسط شهرداری ناغان، اختصاص بودجه و اعتبارات و تخصیص وام بلند مدت برای تغییر باغات توسط سازمان جهاد کشاورزی استان، اختصاص وام برای ایجاد صنایع تبدیلی در محل، اختصاص وام برای ایجاد زیر ساخت های توسعه و عمران باغات مثل ایجاد دسترسی ها در باغات قدیمی و توسعه آبیاری مکانیزه، با امید به رونق اقتصادی و گردشگری در حوزه باغداری انگور در شهر ناغان را برای بهبود کیفیت محصولات انگور پیشنهاد کرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزاری این جشنواره را در معرفی فرهنگ بومی مردم شهر ناغان موثر دانست.

'اسماعیل رمضانی' گفت: میراث فرهنگی تلاش می کند تا این انگور ناغان را ثبت ملی کند و تداوم برگزاری این جشنواره ثبت آن را تسهیل می کند.

وی ادامه داد: بخشی از اقدامات میراث فرهنگی استان استخراج و ثبت جنبه های مختلف فرهنگی استان و معرفی این عناصر فرهنگی به علاقه مندان در داخل و خارج از کشور است.

رمضانی توسعه گردشگری، توسعه فناوری اطلاعات و جذب گردشگران خارجی را از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان دانست.

بازعلی شیروانی یکی از باغداران ناغانی در حاشیه جشنواره انگور با بیان اینکه برپایی جشنواره انگور فرصت معرفی توانمندی منطقه در بخش کشاورزی است،

وی با بیان اینکه انگور محصول عمده باغات این شهر است، اضافه کرد: انگور میوه بسیار ارزشمندی است که رونق کشت و برداشت آن در این استان نیازمند توجه مسئولان و ایجاد بازاری مطمئن برای فروش محصول است.

وی مهمترین مشلات پیش روی کشاورزان ناغان را خشکسالی و بسته بودن جاده شهرکرد- ناغان- ایذه عنوان کرد: گفت خشکسالی باعث شده محصولات انگور همانند، تر سالی پر بار نباشد و نبود جاده نیز هزینه های فروش انگور را به خوزستان چندین برابر کرده است.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال وبختیاری سهم شهر ناغان از توابع شهرستان کیار را از تاکستان های استان بیش از ۱۲ درصد اعلام کرد.

'سید طاهر نوربخش' عصر جمعه در نخستین جشنواره انگور ناغان با عنوان 'یاقوت ناغان' اظهار داشت: از پنج هزار و ۲۴۷ هکتار وسعت تاکستان های استان یک هزار و ۶۶۴ هکتار آن در شهرستان کیار است که از این میزان نیز ۶۵۰ هکتار آن در شهر ناغان است.

وی ادامه داد: شهر ناغان بیشتر میزان تاکستان های استان را در خود جای داده و انگور این شهر باکیفیت ترین محصول انگور استان است، به همین دلیل در زمینه صنایع تبدیلی برای استفاده بهینه از محصول انگور ناغان باید برنامه ریزی ویژه صورت گیرد.

نوربخش اصلاح باغات و استفاده گونه های پیش رس و مقاوم در برار سرما را از اقداماتی دانست که کشاورزان باغدار ناغانی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصفیه خون را یکی از خواص دارویی این میوه ارزشمند دانست و گفت: صاف کردن سینه و ریه، درمان ورم روده و معده، درمان اسهال خونی و درمان سل ریوی و سیاه سرفه یکی دیگر از خواص درمانی انگور است.

نوربخش اظهار کرد: تمامی بخش‌های درخت انگور خواص درمانی دارد برای مثال برگ مو دارای ساکاروز، اینوزیت و مواد نشاسته‌ای است.

وی افزود: غوره، انگور رسیده، پوست انگور، هسته انگور قابل استفاده بوده و هیچ قسمت از درخت انگور دور ریز نمی‌شود.

وی تصریح کرد: جشنواره انگور فرصت معرفی توانمندی‌های منطقه ناغان در بخش کشاورزی است.

نوربخش اظهار کرد: منطقه ناغان و اطراف یکی از مساعدترین مناطق برای باغداری به شمار می‌رود و این شهر در بردارنده وسعت زیادی از باغات چهارمحال و بختیاری بوده که مهمترین محصول آن انگور است.

وی افزود: اراضی زیر کشت باغات ناغان بیش از ۸۵۰ هکتار مساحت دارند که عمدتا زیر کشت انگور قرار گرفته‌اند و انگور اصلی‌ترین تولید باغات ناغان است.

نماینده مردم شهرستان های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: تفکیک این حوزه انتخابیه به دو حوزه در دستور کار مجلس قرار دارد.

حمیدرضا عزیزی فارسانی در نخستین جشنواره استانی انگور چهارمحال وبختیاری با عنوان 'یاقوت ناغان' که در شهر ناغان از توابع شهرستان کیار برگزار شد، اظهار داشت: حوزه انتخابیه اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ وسیع ترین حوزه انتخابیه در کشور است و با پیگیری های انجام شده تفکیک این حوزه به دو حوزه در دست بررسی است.

وی همچنین یادآور شد: با وجود اختصاص اعتبارات مناسب از سوی دولت برای طرح های آبیاری نوین، اجرای این طرح ها از سوی کشاورزان مورد استقبال قرار نگرفته است.

عزیزی تصریح کرد: در سال های گذشته که اوضاع مالی دولت مطلوب تر بود، کشاورزان از اعتباراتی که برای اجرای سیستم های نوین آبیاری اختصاص یافته بود، به خوبی بهره برداری نکردند.

وی ادامه داد: اخیرا در مجلس تخصیص یک هزار میلیارد تومان برای اجرای سیستم های آبیاری نوین مورد تصویب قرار گرفته که انتظار می رود با استفاده کشاورزان از این اعتبار، میزان بهره وری از آب در بخش کشاورزی افزایش و پرت آب کاهش پیدا کند.

عزیزی از استاندار و فرماندار کیار خواست تا به مشکل پمپاژ آب شهر ناغان رسیدگی کنند و در زمینه تامین نهاده های مورد نیاز آنان اقدامات لازم را به انجام برسانند.

وی درخصوص بازگشایی مسیر سد کارون ۴ ازناغان به سمت خوزستان نیز اظهار داشت: برای تکمیل این طرح ۵۳ میلیارد تومان اختصاص یافته و انتظار می رود این طرح تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

عزیزی در خصوص حفر تونل زره نیز گفت: برای این طرح امسال دو میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و مسوولان شهرستان باید اجرای این طرح را پیگیری کنند.

نماینده مردم شهرستان های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ ادامه داد: برای رونق اقتصادی هرچه بیشتر شهر ناغان ضروری است تا برای ایجاد دهکده گردشگری با توجه به مجاورت سد کارون ۴ اقدام شود .

شهر ناغان از توابع استان چهارمحال بختیاری با ۶۵۰ هکتار تاکستان، بیشترین سطح باغات انگور استان را دارد.

از نظر طبیعی این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و با ارتفاع ۱۹۸۳ متر از سطح دریا و از لحاظ موقعيت جغرافيايي بین۵۰ درجه و ۴۳ دقيقه تا ۴۵ دقيقه طول شرقی و نیز ۳۸ درجه و ۵۶ دقيقه تا ۳۱ درجه و ۵۷ دقيقه و ۳۰ ثانيه عرض شمالی واقع شده است. بستر طبيعي که ناغان بر روي آن به وجود آمده و گسترش يافته است، به صورت دامنه‌ی پايکوهي نسبتاً شيب‌داري است.
کد مطلب: 8383
Share/Save/Bookmark