۴
تالاب میانگران ایذه در آتش سوخت
پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۰۹
تالاب میانگران ایذه در آتش سوخت
 

بیش از دو هزار هکتار از اراضی تالاب میانگران ایذه بر اثر آتش سوزی نابود شد، این آتش سوزی از صبح چهارشنبه ۲۹ مرداد شروع و با افزایش یافتن جریان باد از ساعت ۱۴ تا ۱۸ شدت بیشتری گرفت و حدود ۸۰ درصد عرصه ی تالاب را نابود کرده است .

به گزارش آژانس خبری بختیاری(ایبنانیوز) این تالاب که در حال گذراندن دوره زیست تابستانی خود می باشد یکی از کانون های تغذیه دام های بزرگ دامداران منطقه نیز بوده که علاوه بر زیستگاه گونه های مختلف پرندگان در رونق اقتصادی و دامداری منطقه نیز موثر بوده است. 

هنوز دلایل آتش سوزی در این تالاب مشخص نشده است، به گفته فعالان محیط زیست هم جواری این تالاب و مشخص نبودن حریم آن با زمین های کشاورزی سبب ایجاد چنین حوادثی می گردد و چنانچه حریم تالاب هر چه سریع تر از طریق سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری شود و ایجاد یک پاسگاه پایش تالاب می تواند از بروز حوادث مشابه جلوگیری نماید. ضمنا آموزش بهره برداران محلی و فرهنگ سازی در خصوص فواید تالاب می تواند باعث همکاری آنان در جهت نگهداری تالاب گردد.

تالاب میانگران ایذه در یک و نیم کیلومتری شهر ایذه در شمال شرقی خوزستان زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر بسیاری است که از آن میان می‌توان به اردک نوک پهن، فلامینگو، حواصیل، خودکا، اردک مرمری، اردک سرسفید و لک لک سفید اشاره کرد. این تالاب محل لانه‌گذاری و تخم‌گذاری پرندگان بومی نیز هست و تنها سرپناه گونه‌های جانوری در یک دشت ۱۰ تا ۲۰ هزار هکتاری است.

کد مطلب: 8356
Share/Save/Bookmark
پبدنی
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۵:۰۶:۵۵
این اتش سوزیها بیشتر توسط نفرات و از روی سهل انگاری است و یا بر اثر خشکسالی است مگر نمیشود برای این تالاب ملی از دریاچه سد کارون 3 اب اورد و نیز با متخلفان به محیط زیست برخورد کرد
جاوارگه
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۰۸:۰۵:۰۳
استفاده از موسسه تحقیقات آب وخاک میتواند نتایج قابل قبولی داشته باشدوشرکت مهندسی آب وخاک کشور
عبدمحمد سعیدیان
۱۳۹۳-۰۶-۰۳ ۲۳:۵۶:۰۲
در طول تاریخ این تالاب هر چند سال یکبار خشک می شود و در این چند سال که خشک نشده بعلت ازدیاد پساب فاضلاب شهر ایذه است که به تالاب می ریزد .ابتدا بایستی از طریق بهداشت و محیط زیست فکری برای پساب شهر نمایندو سپس برای احیا و حفظ آن از طریق مراجع ذیصلاح اقدام شایسته انجام گیرد. ضمنا در طی هزاران سال خصوصا قرن اخیر که محیط طبیعی مورد بهره برداری بی رویه قرار گرفته و آب باران بصورت سیلاب بر روی خاک جاری می شود و باعث تخریب خاک با سرعت بیشتری می شودو گل لای ناشی از سیلاب هائی که به این تالاب می ریزند کف این تالاب بر جسته شده آب تالاب زمین های بشتری در خود می بلعد و دغدغه خاطر مالکین زمینهای حاصلخیز حاشیه آن شده است. لذا سال هائی که تالاب خشکیده می شود در صورتیکه با کارشناسی همه جانبه و تمهیدات لازم از مرکز آن خاک برداری کرده و زمینهای کشاورزی کم بازده را غنی کرد. هر چند این کار منجر به کم شدن مساحت تالاب خواهد شد اما چون عمق آن بیشتر می شود در نتیجه کمتر تبخیر خواهد شد و ماندگاری آب آن بیشتر می شود ...
داریوش
۱۳۹۳-۰۶-۰۳ ۱۳:۰۵:۵۹
در حفظ ونگهداری تالابها تلاش کنیم