۱
قبادیان: خوزستان منبع غنی انرژی های تجدیدپذیر است
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۱
عکس: از راست، دکتر قبادیان رئیس مرکز بیوانرژی
عکس: از راست، دکتر قبادیان رئیس مرکز بیوانرژی
 
دکتر برات قبادیان رییس مرکز تحقیقات بیوانرژی ایران گفت: خوزستان منبع غنی انرژی های تجدید پذیر شامل خورشید، باد، بیوماس، آب و زمین گرمایی است.
 
به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از ایرنا، دکتر برات قبادیان در حاشیه نخستین نشست تخصصی توسعه انرژی های تجدیدپذیر در خوزستان که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین برگزار شد، گفت: هر استانی در کشور دارای یک مزیت است اما خوزستان تمام مزیت ها را با هم دارد.

وی عبور پنج رودخانه آب شیرین از خوزستان و آفتاب سوزان را از منابع غنی انرِژی در خوزستان نام برد و افزود: این استان از آب شور دریا و خلیج فارس نیز می تواند به نحو احسن استفاده کند. همچنین از خورشید خوزستان نیز می توانیم برق خاورمیانه را به راحتی تامین کنیم.

قبادیان تصریح کرد: کشت و صنعت های نیشکر به عنوان منبع بیوماس محسوب می شود که تولید ملاس و باگاس چغندر قند از آن جمله است.

رییس مرکز تحقیقات بیوانرژی ایران، بیابان ها را نیز منباء تولید انرژی های تجدیدپذیر و پاک عنوان کرد و گفت: با کاشت درخت های مقاوم در برابر خشکی و شوری، می توانیم انرژی تولید کنیم.

وی چالش های ساختاری را یکی از مشکلات پیش روی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نام برد و گفت: مجلس باید قوانینی را تصویب کند که این منابع مانند منابع مرسوم تولید انرِژی به رسمیت شناخته شود.

قبادیان به چالش های علمی و تکنولوژیک در این زمینه اشاره کرد و افزود: با راه اندازی مرکز تحقیقات و تربیت منابع انسانی متخصص می توانیم بخشی از این چالش ها را در میان مدت برطرف کنیم و این چالش ها با همت مسوولان و برنامه ریزی مناسب برطرف خواهد شد. 

وی راهکارهای اساسی توسعه انرژی های تجدید پذیر در خوزستان را «تشکیل شورای عالی راهبردی» و تأمین «پژوهشگاه قوی منطقه ای» شامل تربیت منابع انسانی مادر، متخصص و پژوهشگر، توسعه منابع اولیه انرژی تجدید پذیر و توسعه تکنولوژی تولید و کاربرد عنوان کرد و افزود: حمایت همه جانبه در سطح کلان، ارتباط سیستماتیک پایدار و دامنه دار میان عوامل مرتبط، توسعه فرهنگ عمومی از طریق ترویج و اطلاع رسانی، پرهیز از دخالت های سیاسی در امور تخصصی و حرفه ای، تصویب مشوق های مالی و معافیت های مالیاتی، تضمین خرید محصولات و حمایت از سرمایه گذاران و تشکیل کنسرسیوم برای همکاری از دیگر مواردی است که به توسعه تولید انرِژی های تجدید پذیر در منطقه کمک می کند.

مطلب مرتبط:
- دکترقبادیان: مقصر اصلی حادثه گدار شهپیر را بیابیم
کد مطلب: 8103
Share/Save/Bookmark
یک بختیاری
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۰۲:۲۰:۴۸
طراحی و تولید انبوه اتومبیل های الکتریکی می تواند زنگ خطری برای کشورهایی است که اقتصادشان وابسته به انرژیهای فسیلی است. بهتر است به منابع انرژی تجدید پذیر اندیشه کنید.
فکرش و بکنید ایران قطب انرژیهای تجدیدپذیر در خاورمیانه شود. کشورهای عربی در آینده به شدت به ایران وابسته خواهند شد.
اصلاً بخش زیادی از دلارهای حاصل از فروش نفت بد بو و بد رنگ و اختصاص دهید به دست یابی به تکنولوژی انرژیهای تجدید پذیر. میتوان تمام زمینهای بدون استفاده خوزستان و که متحمل گرمای سوزان خورشید پر انرژی است را به نیروگاه خورشیدی اختصاص داد.
در همین خوزستان و در مناطق شمال شرق این استان (دشت بزرگ در شهرستان ایذه) باد همه چی و با خودش می بره اونجا نیروگاه بادی بازدهی خوبی داره. دو تا دوست دارم که طرح علمی شان در زمینه انرژیهای نو بود و این دوستان از تنها دو سه قطره آب روشنایی LED طراحی کرده بودند. (البته اگه تا حالا ایران مونده باشند آخرین بار که یکیشون و دیدم به شدت شاکی بود از کم توجهی مسئولین)
به هر حال سخنان جناب دکتر قبادیان و خواستم تایید کنم.
خوزستان سرزمین انرژیهاست
خوزستان فقط نفت نیست