۷
عده ای از کشف اشیاء باستانی مفرغی در بختیاری ناراحت اند
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۸
عده ای از کشف اشیاء باستانی مفرغی در بختیاری ناراحت اند
 
ایبنانیوز / سرویس میراث فرهنگی / گزارش

در هفته جاری، باز هم کشف اشیاء باقیمانده از تمدن کهن مفرغی در منطقه بختیاری، خبرساز شد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، در هفته اول مهر ماه سالجاری 2 شیء تاریخی در شهرستان کوهرنگ بختیاری کشف شد. 

سرهنگ اکبر کاویانی فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان چهار محال بختیاری در گفتگو با واحد مرکزی خبر، با اعلام این مطلب، اظهار داشت: این اشیای مفرغی شامل کاسه و دیگچه متعلق به دوره هزاره اول قبل از میلاد (حدود سه هزار سال پیش) است. و ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی در حین جابجایی، این اشیاء را در شهرستان کوهرنگ کشف و ضبط کردند و در این خصوص یک نفر دستگیر شد. 

به گزارش ایبنانیوز در آبان 1391 نیز یک مجسمه مفرغی، مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح (حدود سه هزار سال پیش) در شهرستان اردل بختیاری کشف شد. همچنین در دی 1391 نیز 4 شیء مفرغی شامل تبر، میلهای سُرمه و گلدان متعلق به هزاره اول پیش از میلاد در شهرستان شهرکرد کشف شد. ولی مسئولین میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری، از هرگونه اطلاع رسانی بعدی در این خصوص خودداری کردند. 
 
یک فعال غیردولتی میراث فرهنگی در این باره به ایبنانیوز گفت: جغرافیای سکونت مردم لر در استانهای مختلف جنوب غرب کشور، از نقاط برجسته تمدن مفرغ در جهان است و به نوعی تمدن مفرغ به یکی از شاخص های هویتی مردم لر در عصر جدید تبدیل شده است. و شاید به همین دلیل است که عده ای که به دنبال حذف بختیاریها و جعل و تحریف پیشینه تاریخی استان هستند، از کشف اشیاء باستانی مفرغی در این استان ناراحت اند و از اطلاع رسانی و تحقیقات علمی در این خصوص جلوگیری می کنند.

این کاشناس غیردولتی افزود: در سال ۱۳۶۷ هجری شمسی هيأت اعزامى از سازمان ميراث فرهنگى كشور، در سفر به استان چهارمحال بختیاری شش مورد گمانه زنى برای دستیابی به تمدن مفرغی در بختیاری انجام داد كه بر اساس آن اين منطقه حداقل در هزاره پنجم قبل از ميلاد مسيح محل سكونت بشر بوده است. سازمان میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری به ذکر این واقعیت بنده کرد که «بقاياى معمارى درساخت ديوارهاى خشتى به صورت كاملاً گويا بيانگر پيشرفت در تمدن ساكنان منطقه بختيارى در دوران ماقبل تاريخ مى‏باشد». 

این کارشناس غیردولتی افزود: به نظر می رسد عده ای خواستار چشم بستن بر تمدن مفرغی در استان چهارمحال بختیاری هستند تا بتوانند پروژه "بختیاری زدایی" و "لر ستیزی" را در استان به پیش ببرند. و مسئولان سازمان میراث فرهنگی باید با هشیاری در برابر این افراد، تحقیق بیشتر درباره تمدن مفرغ در استان چهارمحال بختیاری و ارتباط و پیوستگی آن با تمدن مفرغ در حوزه جنوبغرب کشور از جمله استان لرستان و خوزستان را در دستور کار قرار دهند.
کد مطلب: 7853
Share/Save/Bookmark
لیلا
۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۲۲:۴۹:۴۶
به آمریکا بگویید، از دست ما عصبانی باش! و از این عصبانیت بمیر!
بدون نام
۱۳۹۲-۰۷-۱۶ ۱۱:۲۵:۳۹
استانهاي هم تبار زمينه اي است براي تجزيه طلبي كه خواسته و نيرنگ دشمنان يكپارچگي ايرانزمين است.
اميد از اهواز
۱۳۹۲-۰۷-۱۶ ۱۰:۲۶:۵۱
همه باهم پيش به سوي تشكيل استان بختياري ز گرمسير تا سردسير
خسروي مقمرهي از كوهرنگ بختياري
۱۳۹۲-۰۷-۱۵ ۱۲:۲۱:۳۹
تاريخ من در تخت جمشيد و پاسارگارد - در قندهار و حكومت نادر - در تهران و قم و اصفهان و زنجان و اردبيل ثبت ابدي شده است - تاريخ من در ستون ستون كاخ قلعه سردار اسعد بختياري نهفته شده است - تاريخ من در كتاپ ژان پير ديگارد ثبت گرديده است و حالا عده اي كوته فكر نميتوانند با تاريخ من مقابله كنند.
شك نكن - بختياري زنده و پاينده است و تا ابد جاودانه خواهد ماند
دانشجو
۱۳۹۲-۰۷-۱۰ ۲۳:۱۲:۵۳
حقیقت را نمی توان مخفی نگه داشت...
الف
۱۳۹۲-۰۷-۱۰ ۲۱:۲۰:۱۵
سلام برارم
تاریخ همیشه روایگتر حاکم و محکوم است و بیشتر به حاکم می پردازد...
و محکومی که خود پیشتر حاکم بوده و احتمالا در آینده حاکم را کمتر پوشش می دهد.
این از ضعف تاریخ نیست... محکوم تا زمانیکه نخواهد معتبر نمی شود و در صفحات تاریخ نمی گنجد.
گنج ها و آثار حاکمیتت را فراموش نکن.
برای آنکه روزی دوباره سکه ات در بازار رایج می شود
بدون نام
۱۳۹۲-۰۷-۱۰ ۱۸:۰۹:۱۲
جالب بود. تشکر. تمدن مفرغ یکی از شناخته شده ترین تمدنهای دنیا هست.