۷
داستان حاجی شدن کربلایی محمد هلوسعدی بختیاری
سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۱
تصویر: دکتر علی حسین نظری
تصویر: دکتر علی حسین نظری
 
آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) / یادداشت / دکتر علی حسین نظری *

کربلایی حاجی محمد هلوسعدی از کلانتران ثروتمند و با نفوذ طایفه بندانی (جانکی سردسیر) ایل بهداروند در منطقه هلیساد یا "هلوسعد" (یکی از دهستان های بخش میانکوه شهرستان اردل در استان چهارمحال بختیاری) در اواخر دوره قاجار بود.

پس از احراز شرایط استطاع تصمیم به سفر حج می گیرد؛ وقتی برای تعیین میزان خمس و سهم امام و ردّ مظالم نزد مرجع بزرگ زمان خود آقانجفی در اصفهان می رود.

آقانجفی از وی محل سکونت و شرایط زندگی قوم و طایفه اش می پرسد و وقتی می فهمد آن منطقه حمام عمومی درست و حسابی ندارد، از وی می خواهد به جای سفر حج برای استفاده عموم در هلوسعد بختیاری حمّامی دایر کند و در مقابل، ثواب سفر حجش را نزد خدایش تضمین می کند.

کربلایی حاجی در بازگشت از سفر اصفهان و دیدار آقانجفی **، با خود چند معمار و بنا آورد و با همکاری مردم در کنار رودخانه میانکوه نزدیک زادگاه خود حمامی دایر نمود که تا اوایل انقلاب آن حمام تاریخی مورد استفاده عموم بود.

این حمام، در طول سه چهار نسل پس از مرحوم کربلایی حاجی هلوسعدی مورد استفاده مردم و یاد خیری از آن بزرگوار بود و به عنوان باقیات صالحات ارزشی بیش از سفر حج برای آن مرحوم و طایفه اش داشت.

این حمام عمومی که علاوه بر کارکردهای عمومی، به عنوان بنایی با سبک معماری عصر قاجار اهمیت داشت، متأسفانه بر اثر عدم آگاهی مردم و سهل انگاری مسئولین، این بنای ماندگار در میانکوه بختیاری به جای احداث پل تخریب گردید.

یاد این مرد نیکوکار گرامی و حجش مقبول و سعیش مشکور باد.

پی نوشت ها:
* فعال فرهنگی بختیاری
** شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی معروف به آقا نجفی اصفهانی (زاده ۱۲۲۵ و درگذشته ی ۱۲۹۳ شمسی در اصفهان) از علمای معاصر شیعه بود که فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی داشت و داستان همکاری وی با مشروطه خواهان بختیاری در فتح اصفهان و تهران مشهور است.
کد مطلب: 8492
Share/Save/Bookmark
بدون نام
۱۳۹۴-۰۷-۲۰ ۱۳:۴۴:۲۸
البته فلسفه حج که مفصل است و هیچ عمل مستحبی نمی تواند جای یک عمل و فریضه واجب را بگیرد.
ملایی
۱۳۹۴-۰۷-۱۸ ۰۰:۱۸:۲۱
درود بر دکتر نظری خورزمار عزیز
بدون نام
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۸:۴۴:۵۰
روحش شاد و یادش گرامی باد
ناصر حسینی منجزی
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۳:۰۸:۵۳
سلام و درود
زنده باد برادر عزیز و همتبار ارجمندم جناب آقای دکتر نظری. امید است که با بیان خلق و خوی نیک و رفتار و منش پسندیده بزرگانمان، میراث داران لایق و شایسته ای برای آنان و قوممان باشیم...
ارادتمند؛ برادر شما: ناصر حسینی منجزی-اصفهان
1394/7/16
م
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۳:۴۷:۰۴
سخن چون برابر شود با خرد
روان نیوشنده رامش برد
رحماني
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۳:۰۰:۰۰
درود خداوند بر اين بزرگ مرد بختياري
ملایی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۰:۴۳:۱۲
اقای نظری این حمام همونیه که برا پل کاهیدان از بین بردن؟