داخلی اقتصادی خبر
۸
احداث جاده دسترسی سد بختیاری رو به پایان است
چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۰
احداث جاده دسترسی سد بختیاری رو به پایان است
 
مجری طرح سد و نیروگاه بختیاری در استان لرستان از پیشرفت ۸۵ درصدی عملیات احداث بخشی از راه‌های دسترسی این طرح خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این مسیر به خط پایان نزدیک شده است. 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از سایت شرکت آب و نیرو، مسیرهای دسترسی به طرح‌های عمرانی مانند کارگاه طرح بختیاری، یکی از پیش نیازهای اساسی در اجرای عملیات احداث است که امکان حمل مواد اولیه، تجهیزات و سایر ملزومات طرح را فراهم می‌کند. 

حسین رنجبران مجری طرح بختیاری با بیان اینکه؛ در حال حاضر از مجموع ۱۰۲ کیلومتری جاده دسترسی اصلی این سد، ۲۹ کیلومتر آن، در مسیر آزاد راه "خرم آباد – پل زال" است، گفت: ۷۳ کیلومتر باقی مانده از این مسیر از مناطق صعب العبور کوهستانی عبور می‌کند که هم اکنون در سه بخش توسط پیمانکاران بخش خصوصی در دست احداث است. 

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۶۰ کیلومتر از این مسیر با پیشرفت بالای ۸۵ درصد، به مراحل پایانی خود نزدیک شده و در بخش‌های دیگر نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص و صعوبت عملیات اجرایی، از روند مناسبی برخوردار است. 

به گفته رنجبران؛ در حال حاضر، تنها راه دسترسی به ساختگاه سد، استفاده از خط راه آهن است که با مشکلات و محدودیت‌های مختلفی نظیر؛ محدودیت حمل تجهیزات نیروگاهی و ماشین آلات عملیاتی خاص منظوره از تونل‌های راه‌آهن و نیز تنگناهای انحصار حمل و نقل ریلی مواجه است. 

وی افزود: احداث این مسیر دسترسی، می‌تواند با رفع مشکلات فوق، روند عملیات اجرایی این طرح بزرگ ملی را تسریع و تسهیل کند.
این درحالیست که با وجود صعب العبور بودن منطقه و محدودیت های موجود، در حال حاضر یازده دستگاه پل به طول کلی ۷۳۰ متر و ۱۰ رشته تونل به طول کلی۶۷۰۰ متر در دست احداث است. 

سد بختیاری با ارتفاع ۳۲۵ متر و طول تاج ۵۰۹ متر که عنوان "بلندترین سد بتنی دوقوسی جهان" را به خود اختصاص داده، در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در ارتفاعات سربه فلک کشیده زاگرس احداث می شود و ساختگاه آن در مجاورت ایستگاه "تنگ پنج" راه آهن سراسری قرار دارد که هشتمین ایستگاه حدفاصل مسیر درود به اندیمشک است. 

به گفته مجری طرح، برای ساخت این سد که با ظرفیت ذخیره سازی پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب پس از سد کرخه بزرگترین دریاچه مصنوعی ذخیره آب در کشور خواهد بود، چهار میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بتن ریزی مورد نیاز است.
کد مطلب: 7817
Share/Save/Bookmark
اکبر عبدالهی
۱۳۹۲-۱۱-۰۴ ۱۱:۴۶:۵۹
ما همه لریم و این سد را به این خاطر بختیاری نام نهادند چون بر روی رود بختیاری بنا میشود. نه فقط بخاطر احترام به بختیاریها
سهده دل
۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۲۱:۰۵:۴۶
کاشکی کاربرد سد را می گفتید. شاید می خواهند به قم ببرند. نامش برای بختیاری چه امتیازی دارد؟ رودخانه و سرزمین مال بختیاری است نانش برای ... و آبش برای قم. عجب روزگاری
علی سعیدیان
۱۳۹۲-۰۷-۱۳ ۱۹:۳۴:۲۳
سدسازی کار خوبی است اما به شرطی که با مطالعه جمیع جهات و ملاحظات زیست محیطی و عوارض بعد از آبگیری انجام گیرد . اما اینکه صرفا برای چند سال عده ای به کار مشغول شوند و بعد از اتمام سد بیکار شده و یا همچون سد گتوندبه قول کارشناسان خبره زمین شناسی و کشاورزی در دراز مدت ضرر ان بیش از منفعتش است اگر این پروژه ها انجام نشوند خیلی بهتر است . اما در خصوص نام ان ، احتمالا به نام رودخانه که از ان منطقه می گذرد گرفته شده است .( بهار سال 79به اتفاق تعدادی از همکاران از اهواز با قطار به ایستگاه تله زنگ رفتیم و از انجا به آبشار شوی رفتیم از مردم محل نام رودخانه را پرسیدیم ، همه به اتفاق به آن سزار بختیاری می گفتند. ) با این همه احوال هر کجا ماشین رفته طبیعت بکر منطقه هم از بین رفته است .
غلام غیبی- کوهرنگ
۱۳۹۲-۰۷-۰۴ ۱۶:۲۷:۵۰
پاسخ به آقای دریکوند:
مگه لر با بختیاری فرق می کند؟! با افتخار تمام بختیاری ها هم لر می باشند. اگه کسی تخم نفاق و تفرقه در وجودتان کاشته است آن را از وجودتان بزدایید. این سد مثل سدها و تونل های دیگر نظیر سه تونل که در کوهرنگ حفاری کرده اند، تمام ساکنان در مناطق این احدث ها، آواره شده اند. در شهر های همسایه به کارهای سطح پایین می پردازند و مورد تمسخر و توهین قرار می گیرند.
عزیزم باور بفرمایید در همین شهر اصفهان هم تبارانت به زشت ترین شیوه ها تحقیر می کنند و برادران افاغنه بطور عجیب مورد تکریم قرار می گیرند و هزاران خون دل نگفته...
دریکوند-چمشک-راه سد بختیاری
۱۳۹۲-۰۶-۲۵ ۰۸:۲۹:۱۷
ببخشید اقای بدون نام
ما مردم لرستان چه هیزم تری به شما فروخته ایم؟ مردم اطراف این سد همگی اهل بالاگریوه اند ولی به احترام برادران بختیاری اسم سد را بختیاری گذاشته ایم. حالا بد کرده ایم؟
مدیرعامل کانون خوزستانیها
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۱۶:۱۵:۵۶
با سلام و عرض ادب
احترامآ سد سازی باعث تخریب محیط زیست و تبخیر آب سطحی پشت سدها می گردد و در نهایت خشک شدن چشمه ها ، نابودی کشاورزی و گرم شدن دمای هوا نتیجه آن است. این موضوع افتخار نمی باشد بلکه شاید ؟؟؟ باشد. موفق باشید
بدون نام
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۲۲:۱۷:۲۰
نومس هم بختیوری ناذنه که کله بنن سر ایما. اینون دی چقد رندن. ول کنین ز وسته ای کارا
یه انسان
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۲۲:۵۰:۵۶
امیدواریم ک توجه هات ب حقوق مردم خیلی بیشتر و بیشتر شود... ممنون از ایبنانیوز