۳
فراخوان غیردولتی برای بررسی زندگی علمی و آثار دکتر مظفر بختیار
يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۶
عکس: دکتر مظفر بختیار در هفتاد سالگی 1392
عکس: دکتر مظفر بختیار در هفتاد سالگی 1392
 
آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) / سرویس علمی و آموزشی / گزارش

دکتر مظفر بختيار از ايران شناسان، فارسي پژوهان، نسخه شناسان و مترجمان برجسته ایران متولد ۲۸/۰۹/۱۳۲۲ در چهارمحال و بختیاری است. پدربزرگ وی فتحعلی خان سردار معظم بختیاری از سران میهن پرست و فرهنگدوست بختیاری بود که علی اکبر دهخدا در دوران جنگ جهانی اول طی دو سال و نیم اقامت در منزل وی موسوم به «قلعه دزک» در ۳۲ کیلومتری شهرکرد، بخش عمده کار فیش برداری و تألیف کتاب امثال و حکم و لغتنامه را در آنجا انجام داد. 

دکتر مظفر بختیار پس از اخذ دكتراي زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه تهران، به عضویت هيأت علمي دانشكده ادبيات دانشگاه تهران درآمد و پس از سالها تدریس و تحقیق موفق به کسب رتبه استادی شد. وی از متخصصان و پژوهشگران برجسته چين شناسي و فرهنگ هاي شرق دور است و دانشگاه پکن در سال ۱۳۷۵ به مناسبت آثار و تحقيقات او در زمينه چين شناسي، عنوان «استاد ممتاز دانشگاه پكن» و منشور ويژه آن دانشگاه را به وی اعطا کرد. وی چندين سال از طرف دانشگاه تهران در دانشگاه پكن پایتخت چین و دانشگاه هانكوك سئول پایتخت کره جنوبی به تدريس و تحقيق اشتغال داشت. 

برخي از آثار تأليفي وي عبارتند از: ني نامه، فرقه هاي صوفيه در چين، فرهنگ چيني به فارسي (به ويراستاري وي)، كتاب ايران، شكوه ايران، علف (ترجمه)، آداب فتوت (ترجمه)، مجموعه آثار رضا عباسي، حياة الطغرايي (به عربي). از وی مقالات علمی و پژوهشی زيادي در نشريات داخل و خارج از كشور به چاپ رسيده است. 

بخش عمده کارنامه دکتر مظفر بختیار، تربیت چند نسل از پژوهشگران رشته زبان و ادبیات فارسی است؛ به نحوی که شاگردان وی هم اکنون اساتید نام آشنای رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاههای ایران و جهان به شمار می روند. دکتر مظفر بختیار در سال ۱۳۸۸ با رتبه علمی استاد تمام بازنشسته شد.

آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به مناسب آغاز هفتادمین سال زندگی پر بار این استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی، در نظر دارد «پرونده ویژه بررسی زندگی علمی و آثار دکتر مظفر بختیار» را به کمک همه پژوهشگران تدوین و منتشر کند. این پرونده به کوشش "محسن حیدری" و به شیوه تدریجی در ایبنانیوز به نشانی www.ibnanews.com منتشر خواهد شد. از همه پژوهشگران دعوت می شود مطالب خود درباره شخصیت علمی و آثار دکتر مظفر بختیار را جهت انتشار ارسال نمایند.
کد مطلب: 8024
Share/Save/Bookmark
پروین
۱۳۹۲-۱۰-۲۷ ۲۱:۱۱:۵۲
سلام گرامی خسته نباشید
چند ماهه دنبال فرهنگ لغات چینی به فارسی هستم متاسفانه پیدا نکردم ازتون راهنمایی خواستم کجا میتونم یک نسخه تهیه کنم . با سپاس : طالبان پیرا
وحید دهکردی
۱۳۹۲-۱۰-۰۱ ۱۴:۴۴:۱۹
به نام یزدان پاک
جناب آقای محسن حیدری
درود بر شما
اقدام بسیار خوبی است
سپاس از این تلاش تان
بدون نام
۱۳۹۲-۱۰-۰۱ ۱۳:۵۲:۱۲
کار خیلی جالبیه. لطفا جدای از شرح حال علمی، بهتره حالت سرگذشت گونه هم داشته باشه از دوران کودکی