۴
زباله های بیمارستانی لردگان در جنگل چه میکند؟
يکشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۰۴
زباله های بیمارستانی لردگان در جنگل چه میکند؟
 
سرویس محیط زیست ایبنانیوز / هومان خاکپور

سری به جنگل کلگچی در حاشیه شهر لردگان بزنید؛ جایی که در بالادست اراضی کشاورزی و رودخانه لردگان و برخی از منابع تأمین آب شرب و کشاورزی روستاهای منطقه قرار گرفته است. چندین مزرعه پرورش ماهی و شالیزارهای زیادی از لردگان تا سد کارون ۴ از آب همین رودخانه بهره برداری می کنند! با این وجود، نحوه‌ی انباشت زباله های خانگی و حیرت آورتر، زباله های بیمارستانی بسیار نگران کننده است؛ زباله هایی که توسط شهرداری ها و دهیاری ها از روستاهای واقع در اطراف شهر لردگان جمع آوری شده و بدون کمترین ممانعتی اینگونه در این مکان جنگلی انباشته می شود تا در برابر دیدگان دست اندرکاران حوزه محیط زیست و بهداشت محیط منطقه؛ گستاخانه تر سلامت مردم و محیط زیست را به چالش بکشند!

(عکس: تخلیه زباله های شهری و بیمارستانی در جنگل های حاشیه شهر لردگان ادامه دارد)

متأسفانه وقتی چنین رفتارهای حیرت انگیز و دردناکی را از نهاد متولی جمع آوری و دفن بهداشتی زباله های روستائی می بینیم (نه از مردم عادی) متوجه می شویم که کار از جاهای دیگر می لنگد! وگرنه چگونه ممکن است در برابر چشمان عالی ترین مقامات ارشد و دست اندرکاران حوزه محیط زیست و سلامت منطقه، چنین نابخردی های خطرناکی رخ دهد و پسماندهای پرشکی خطرناک از درمانگاه ها و خانه های بهداشت روستائی به همراه زباله های خانگی در جنگل رها شوند و پساب و شیرابه آن ها به منابع آبی پائین دست نفوذ کند و همه سکوت کنند و صدائی هم از این مسئولان در نیاید!

(عکس: کوهی از زباله توسط شهرداری ها و دهیاری ها در جنگل های حاشیه لردگان تخلیه میشود)

به گفته کارشناسان، به رغم مکان یابی های صورت گرفته، شوربختانه زباله های اغلب مناطق شهری و روستائی شهرستان لردگان، بدون هیچگونه عمل جداسازی از مبدأ، در داخل جنگل و در خارج از مکان های تعیین شده انباشته می شوند و حتی اگر در مواردی به این مکان های دفن زباله هم حمل شوند، در آنجا نیز کمترین توجه و نظارتی بر نحوه صحیح و بهداشتی دفن این زباله ها صورت نمی گیرد و نهایتا" بوسیله باد و یا باران در جنگل پراکنده می شوند! 

(عکس: زباله های خطرناک بیمارستانی در جنگل های حاشیه لردگان رها شده اند)

انتظار می رود تا فرصت باقيست، نهادهای متولی شامل؛ بخشداری ها، شبکه بهداشت و درمان، منابع طبیعی و حفاظت محيط زيست منطقه در چارچوب وظایف و اختيارات نظارتي خويش، دهیاری ها و شهرداری های منطقه را وادار کنند تا به دفن غیراصولی و غيربهداشتي زباله‌ها در عرصه‌هاي جنگلي پايان داده و همه نهادهای حوزه اطلاع رسانی و امور فرهنگی با عزمی ملی دست در دست هم داده و سطح آگاهی های عمومی مردم برای تفکیک و جداسازی زباله ها در مبدأ و رها نکردن این زباله ها در محیط های جنگلی و طبیعی را ارتقاء بخشند.

افزایش سطح دانش و مهارت های فنی کارکنان شهرداری ها و دهیاری ها و همین طور ورود دستگاه های نظارتی برای نظارت مستمر و دقیق بر عملکردها در زمینه حمل، انباشت و دفن بهداشتی زباله های خانگی و انتقال زباله های پزشکی به مراکز بیمارستانی دارای دستگاه های زباله سوز، می تواند تا حد زیادی به سلامت جامعه و حفظ محیط زیست مان کمک کند.
کد مطلب: 6927
Share/Save/Bookmark
بهمن غمزه
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۱۸:۱۵:۰۵
متاسفم...
مجتبی
۱۳۹۲-۰۲-۱۱ ۲۲:۰۲:۱۴
بنده از نزدیک این صحنه رو دیدم...واقعا متاسفم..
از فاجعه های دیگری که در این منطقه رخ داده و در حال رخ دادن هستش بیخبرید. بهتره دوباره برید اونجا و یک هفته اونجا با مردم زندگی کنید و ببینید چه خبره؟؟ بعد میفهمید که این موضوع در مقابل بعضی اتفاقات چندان فاجعه هم نیست.
نسیم احمدی
۱۳۹۱-۱۲-۱۸ ۱۴:۰۰:۱۹
بد نیست
محمد شریفی ریگی
۱۳۹۰-۱۱-۰۶ ۰۱:۰۱:۵۱
فرماندار شهرستان به جای گذاشتن هم و غم خود و دستگاه تحت امر به تایید و رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات، سری به جنگل کلگچی بزن و شاهد این فاجعه باش برادر