۵
دوره پانزده جلدی مجموعه آثار داستانی سردار اسعد منتشر می شود
سه شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۷
تصویر: سردار اسعد بختیاری از پیشگامان ترجمه در ایران معاصر
تصویر: سردار اسعد بختیاری از پیشگامان ترجمه در ایران معاصر
 
دوره پانزده‌جلدی مجموعه آثار داستانی ترجمه «سردار اسعد» از پیشگامان ترجمه ادبیات داستانی مدرن و از رهبران جنبش مشروطه‌خواهی ایرانیان، توسط نشر تمتی منتشر می‌شود.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از ایسنا ، محسن حیدری با اعلام این خبر افزود: علیقلی‌خان بختیاری سردار اسعد (متولد ۱۲۳۶ و متوفی ۱۲۹۶ هجری شمسی) از پیشگامان ترجمه ادبیات داستانی مدرن و از رهبران جنبش مشروطه‌خواهی ایران است که در فاصله سالهای ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۵ هجری شمسی یعنی قبل از صدور فرمان مشروطیت، اقدام به ترجمه بسیاری از آثار ادبیات داستانی مدرن جهان در ایران کرد.

او با بیان این‌که مجموعه آثار سردار اسعد را در یک دوره پانزده‌جلدی آماده انتشار کرده است، افزود: سردار اسعد، علاوه بر ترجمه ادبیات داستانی مدرن، تأکید زیادی بر گسترش صنعت چاپ مدرن در ایران داشت و از این رو به عنوان مثال نخستین کتابهایی که توسط «مطبعه خورشید» با مدیریت ناظم الاسلام کرمانی در تهران و به شیوه مدرن چاپ شد، کتابهای سردار اسعد بود و در واقع سردار اسعد با حمایت مالی از این ناشران روشنفکر و پیشگام، نقش مهمی در موفقیت صنعت نوپای چاپ در ایران عصر مشروطه داشت.

حیدری افزود: متأسفانه شخصیت فرهنگی این مترجم بزرگ ایرانی کمتر شناخته شده است، و ما بیشتر شخصیت سیاسی وی را به عنوان فرمانده عملیات ملی آزادسازی تهران و عامل اصلی بازگشایی پارلمان مشروطه پس از رفع استبداد صغیر می‌شناسیم و امیدوارم انتشار این دوره‌ پانزده‌جلدی زمینه‌ای را فراهم آورد تا پژوهشگران بتوانند پرتوی نوری به اندیشه‌ها و فعالیت‌های فکری و فرهنگی سردار اسعد بیاندازند.

او همچنین گفت: سردار اسعد ترجمه‌های مختلفی از آثار نویسندگان بزرگ فرانسه نظیر الکساندر دومای پدر، الکساندر دومای پسر، اگوست ماکت (نویسنده همکار الکساندر دومای پدر)، پل دو کوک و دیگر نویسندگان یونانی و مصری انجام داده است که به زودی در قالب یک دوره پانزده‌جلدی از سوی نشر تمتی به بازار ارائه خواهند شد.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با نشر تمتی تهران به شماره 09120190270 تماس حاصل نمایند.

مطلب مرتبط:
- خبرگزاری ایسنا: مجموعه آثار سردار اسعد منتشر می‌شود
کد مطلب: 8484
Share/Save/Bookmark
میرهاشمی
۱۳۹۴-۰۸-۰۵ ۱۱:۰۶:۰۳
انصافا ظلم نیست که شخصیت فرهیخته و دانشمندی چون سردار اسعد سردار ملی واقعی به شمار نرود.
درود بر سرداران بختیاری اغازگران واقعی مشروطه
عماد جعفری پور
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۴۳:۲۱
عالی است و روح آن پدر عزیز در آرامش باد.
مقامي بهداروند
۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۰۹:۰۴:۱۶
ايشان سردار و سالار ملي واقعي اين ملت، مرز و بوم و ايران هستند
سردار اسعد بزرگ بختياري را با التماس از پاريس به سرزمين بختياري كشاندند و ايشان هم با آزاد كردن اصفها ن- قم - تهران و سركوب شورش هاي اردبيل و... آزادي واقعي را به ملت زجركشيده ايران اهدا نمودند .
ايشان نلسون ماندلاي خاورميانه است اگر عقده اي ها بگذارند
بدون نام
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۱۵:۳۵:۴۶
خدا رحمتش کند که با شجاعت خویش و تکیه بر روح ازادگی و ازاد اندیشی خود هنگامی که در فرماندهی سپاهیان و جنگجویان بختیاری عزم حرکت به سوی تهران نمود تا حکومت مشروطه را پایه گذاری نماید موفق شد ظل السلطان حاکم عقده ای و ظالم اصفهان را به زیر کشد و ازادی را به این مردم هدیه کند و زمانی که در نزدیکی قم فرستادگان دول روس و انگلیس از وی خواستند که فسخ عزم کند به خواسته انان وقعی ننهاد و برای ازادی ملت از یوغ حکومت بی کفایت و مستبد قاجار لحظه ای از پای ننشست تا به مقصد و مقصود خویش رسید روحش شاد و یادش گرامی باد.
خسروي مقمرهي
۱۳۹۴-۰۶-۲۹ ۰۸:۵۶:۳۹
خداوند رحمتش كند
ايشان يكي از بزرگترين چهره ها واسطوره هاي ايران زمين بوده ،هستند و خواهند بود ، كسي كه حدودا يكصد سال پيش از دانش روز فرانسه بهره گرفت و مدرسه هاي فراواني در ايران ساخته است
روحشان شاد و يادشان تا ابد در آسمان تاريخ جهان زنده خواهد ماند