۳
«موگویی» در محاصره برف +عکس
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۱۴
«موگویی» در محاصره برف +عکس
 
هر ساله بیش از ۴۰۰۰ تن در روستاهای صالح‌کوتاه، خویه، سرآقاسید، چین، دره‌توت، زرک، لاوه، ای‌ناز، سوه و بی‌آبه در دهستان «موگویی» زندگی سختی را در محاصره دژ برفی می‎گذرانند.
شهرستان کوهرنگ برفگیرترین منطقه بام ایران است که با بارش اولین برف زمستانی ارتباط بخشی از مناطق آن با مرکز شهرستان قطع می‎شود و «موگویی» یکی از این دهستان‎های کوهرنگ است که به طور معمول با اولین بارش برف حدود شش ماه از سال در دژی از برف محاصره می‏‌شوند.

به گزارش آژانس خبري بختياري به نقل از ايسنا هر ساله بیش از ۴۰۰۰ تن در روستاهای صالح‌کوتاه، خویه، سرآقاسید، چین، دره‌توت، زرک، لاوه، ای‌ناز، سوه و بی‌آبه در دهستان «موگویی» زندگی سختی را در محاصره دژ برفی می‎گذرانند.

مرتضی زمان‌پور فرماندار شهرستان کوهرنگ در این زمینه افزود: دهستان موگویی شامل ۱۵ روستا با جمعیت ۴۰۰۰ خانوار است که راه ارتباطی این دهستان هرساله با بارش اولین برف از مرکز شهرستان قطع می‌شود.

وی اظهارکرد: هرساله قبل از بروز فصل سرما تمامی امکانات رفاهی و خدماتی، سوخت نفت‌سفید و مواد تغذیه‌ای مردم دهستان موگویی تأمین می‏‌شود به طوری که امسال نیز ۷۰۰۰ کیسه آرد و ۲۷۰ هزار لیتر نفت بین خانوارها توزیع شد.

به گفته وی، دارو نیز به اندازه کافی در خانه‌های بهداشت این منطقه ذخیره‌سازی شده و پزشک نیز در اورژانس روستای خویه مستقر است که بیماران در صورت نیاز می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند، همچنین امسال یک دستگاه آمبولانس نیز به سیستم بهداشتی این دهستان اضافه شده است.

زمانپور با بیان اینکه امسال جاده‎های بین روستایی این دهستان مسدود نمی‎شود، تصریح‌کرد: امسال با تلاش اداره کل راه و شهرسازی و استانداری راه ارتباطی از مسیر روستای دره رزگه (درزگه) به منظور برقراری راه زمینی به شهرستان فریدون‌شهر از توابع استان اصفهان و از طریق بزنویی به علی گودرز لرستان همواره باز خواهد ماند.

قاسم قاسمی مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال بختیاری نیز با بیان اینکه بارش سنگین برفی که از چند روز قبل محور چلگرد- سرآقاسید را مسدود کرد با تلاش شبانه‌روزی راهداران اداره راه و شهرسازی شهرستان کوهرنگ در حال بازگشایی است.

وی اظهارکرد: هم‌اکنون ارتفاع برف در این منطقه بین ۱ تا ۳.۵ متر است که می‏‌طلبد هم استانی‎ها تا بازگشایی کامل این محور از هرگونه تردد در مسیر خودداری کنند.

به گفته وی، مسیر دهستان موگویی ۱۲۰ کیلومتر است که تاکنون بهسازی و ساخت ۷۰ کیلومتر از ابتدای حوزه چلگرد در مسیر ارتباطی با استان لرستان انجام شده است.کد مطلب: 8385
Share/Save/Bookmark
سهراب بهداروند
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۰۸:۴۱:۵۱
اگر آقای زمانپور فرماندار کوهرنگ و نمایندگان و مسئولین این شهرستانها همت و وقت بیشتری می گذاشت می توانست امسال مردم را نجات دهد در کجای دنیا 6ماه مردم در محاصره طبیعی قرار میگیرند؟
باید به شهرستان کوهرنگ رفت و مظلومیت این مردم را دید در ادارات آن چرخی بزنید تا اوج عقبماندگی را ببینید اینکه دیگر تقصیر هیچکس نیست جز نماینده شهرستان همه ایران درحال توسعه وپیشرفت است بجز کوهرنگ
۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۲۱:۱۵:۱۷
نویسنده عزیز شرط اول خبرنگاری داشتن اطلاعات زیاد و صداقت هست الیگودرز صحیحه نه علی گودرز در ثانی چرا عکسای بی ربط می زاری
فریاد مظلومیت
۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۱۶:۲۰:۳۶
این تصاویر ربطی به منطقه موگوئی ندارد .از زمانی که مقام رهبری به این منطقه سفر کردند(تقریباسال1362) فقط یک جاده خاکی بسیار بد احداث کردند که ماشین کمک دار زورکی به آنجا میرود. تااینکه امسال اعتبار تقریبا 7 میلیاردی اختصاص داده شد که خود اداره،مسکن وشهر سازی بدون واگذاری به پیمانکار، این هزینه را به باد فنا داد. فقط خودروها در باتلاق وسنگ کلوخ هایی که با دستگاهای دولتی ریخته بودند،ماندند. نمی دانم که چرا منابع مالی کشور باکارهای بی حساب کتاب و بدون عوامل نظارتی حیق میل می کنند و مردم بیچاره منطقه هم با همان مشکل دسته و پنجه نرم می کنند.
تازه ترين عناوين مناطق خبری ایبنانیوز