۳۴
صداوسیما یک سریال مشترک درباره علیمردان خان بختیاری و ستارخان می سازد
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۰۶
صداوسیما یک سریال مشترک درباره علیمردان خان بختیاری و ستارخان می سازد
 

یکی از مدیران سازمان صدا و سیما، از آغاز ساخت یک سریال تلویزیونی مشترک برای علیمردان خان بختیاری و ستارخان و باقرخان خبر داد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنایوز) به نقل از تسنیم، مجید زین العابدین مدیر شبکه سه سیما از توافق با مسعود جعفری جوزانی برای ساخت سریال تاریخی برای معرفی دلاوری ها و پایمردی های علیمردان خان بختیاری، یارمحمد خان کرمانشاهی، ستارخان، باقرخان و... خبر داد.

براساس گفته زین العابدین، نگارش این سریال بر اساس طرح اولیه مسعود جعفری جوزانی از فروردین ماه کلید خواهد خورد و بر اساس توافق صورت گرفته این کارگردان صاحب نام کشور علاوه بر نظارت بر فیلمنامه، کارگردانی و ساخت این سریال ملی و حماسی را بر عهده خواهد داشت. این قهرمانان و دلاوران ملی در تاریخ کشور نقش ارزنده ای در مبارزه بااستعمار و استبداد در دوران مشروطه و پس از آن ایفا کرده اند.

به گزارش ایبنانیوز، زین العابدین توضیح نداد که در کنار هم قرار دادن اسامی این شخصیتهای تاریخی که هر یک در دوره ای متفاوت به نقش آفرینی پرداخته اند، بر اساس چه مطالعات کارشناسی بوده است. وی همچنین توضیح نداد که چرا نام شخصیتهای تاریخی منطقه لرنشین ممسنی در استان فارس و منطقه لرنشین بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد که ارتباط تنگاتنگی با قیام علیمردان خان بختیاری داشتند، در فهرست پژوهشهای این سریال قرار نگرفته است.

کد مطلب: 8178
Share/Save/Bookmark
عبدالوند
۱۳۹۳-۰۲-۲۶ ۰۵:۲۹:۱۵
در این فیلم فک کنم تاریخ بهتر از گذشته تحریف بشه . هدف به تصویر کشاندن دلاور مردیهای علیمردان خان و امثال ایشان نیست بلکه سمت و سوق دادن فیلم و داستان ان به انجایی که مصلحت خودشان باشد.
مجتبی حاجتی
۱۳۹۳-۰۲-۱۲ ۲۱:۵۰:۴۰
من ربطی بین شخصیت های مطرح شده نمیبینم
معلوم نیست هدف چیست !!
کر جغل
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۳:۳۵:۳۲
بچه ها چیز زیاد مهمی نیست نه میخوان عذر خواهی کنن نه میخوان ارج و قرب بدن بهمون. مفاخر ما احتیاجی به تملق و چاپلوسی ندارند. میخوان... مارو ساده فرض کردن. لپ مطلب: اگه بختیاری ازین مطلب خوشحال باشه انگار چند تا سکه صدقه پرت کردن جلوش
اردل دیار شیرون بختیاری
۱۳۹۳-۰۱-۱۴ ۱۱:۲۱:۴۲
دوست عزیزم جناب سینطا
بله کوروش و مصدق و شیرعلیمردون و بی بی مریم و .... همه بختیاری بودند.
باید به گذشتگانمان احترام بگذاریم ولی نباید در گذشته بمانیم. هم اکنون کرگل و درگل بختیاری در بسیاری از دانشگاهها گوی سبقت را در درس از بقیه ربوده اند ولی متاسفانه حامی درست و حسابی ندارند. یکی خود بنده هستم که با داشتن مدرک دکترای تخصصی نمی توانم در استان خودم به هم استانی هایمان خدمت کنم. اما با تاسی از گذشتگان قوم نجیبم با مشکلات سخت میجنگم و به بختیاری بودنم افتخار میکنم و نمیگذارم احدی به قوم من اهانت کند در عین اینکه برای همه اقوام احترام قایلم
حاجيوند
۱۳۹۳-۰۱-۱۲ ۰۱:۲۳:۳۱
زياد سخت نگيريد. اين فيلم كه قراره بسازن يك نوع عذرخواهي هست.
سینطا
۱۳۹۳-۰۱-۰۱ ۱۰:۱۶:۱۷
پاسخ به کامنت جناب ایذ ه ای !
گیریم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل؟
متاسفانه یکی از زشت ترین و بدترین خصوصیت ما بختیاری ها همین است!
مادر جعفری جوزانی ایذه ای است
مصدق بختیاری است
کورش کبیر بختیاری است
و هزاران حرفی که نباید گفته شود..
به فرض محال هم که تمام این حرفها درست باشد . چه سودی برای عزت و افتخار لر و بختیاری دارد؟ مگر نه اینکه با فرهنگ مثبت خود را به دیگر اقوام بشناسانیم.
ما بزرگانی در تمام رشته ها داریم از آنها بد حمایت می کنیم و گاهی بر اثر جهل و حسادت آنها را می کوبیم بعد در جای دیگر کسانی که بختیاری نیستند به نسبت می دهیم آنهم زمانی که با یک سرچ در اینترنت حتی شماره کفش طرف رو هم میشه پیدا کرد!
ما خود افتخارات زیادی داریم چه نیازی داریم که از دیگران مایه بگذاریم ؟
چرا خود و فرزندانمان را در جهت افتخار آفرینی برای ایل نسازیم؟ و اگر میخواهیم از اسطورهایمان دفاع کنیم چرا اینهمه ناشیانه و بد دفاع می کنیم تا حساسیت دیگر اقوام را تحریک نماییم؟
فکر می کنید چرا علی دایی و دیگر ترکها این همه بزرگ شدند. چون ترکها با سیاست و پنهانی از او دفاع کردند. در کامنت های اینترنت خود را مثلا لر یا اصفهانی یا کرمانی معرفی می کنند ولی برای علی دایی افسانه سر می دهند .
این روزها همتباران ساده دلم یک شعر " گر ایران زمین بختیاری نداشت..." را بارها و بارها در تمام سایتها پر کرده اند و جالب است که هر کدام به گونه ای متفاوت نوشته است تا جایی که حسادت و تحریک احساسات دیگر اقوام را در مقابل ما قرار داده است .
بهتر است که ما هم سیاست به خرج بدهیم و احیانا اگر دفاعی از قوم بزرگ خود می کنیم با تدبیر باشد.
دوستان با فرهنگ ما در دیگر سایتها بیشتر وقت بگذرانند و در دنیای مجازی با تدبیرشان از لر و بختیاری دفاع و حمایت کنند < حمایتی با تدبیر و عاقلانه .
موفق و سربلند باشید.
من سینطا از عسلویه
ایذه ای
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۲۳:۰۵:۲۲
مادر مسعود جعفری جوزانی اهل "ایذه" است.
مسعود جعفری جوزانی از کارگردان بزرگ کشوره.
پروژه جدیدش با نام "کوروش کبیر" هم مجوز گرفت.
طاهری هلوسعد
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۰۹:۴۸:۳۳
متاسفانه اینجا هم در سریال سازی باید سهمی برای ستارخان دیده شود!!!
آیا نمیشود به جای این تلفیق ناهمگون که هر کدام در دوره ای متفاوت اتفاق افتاده است و میلیاردها پولی که هزینه سریالهای بی محتوایی میشود . سریالی در جهت حماسه شیر علی مردان خان و دیگر سرداران لر بویراحمدی و ممسنی به تنهایی ساخت ! آیا میتوان حماسه جنگ با دیکتاتوری رضاخان در مناطق لر نشین از تاریخ مبارزات ایران محو میشود؟
عماد جعفری پور
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۰۹:۱۶:۴۰
مشکل اصلی صدا و سیما این است که تاریخ را نمی خواهد بپذیرد و هدفش از فیلم ساختن در خیلی موارد تحمیل برداشت مدیران صدا و سیما بر پیکره تاریخ است. بهتر است که یا باید وارد این عرصه نشود و یا کار را به کاردان ها بسپارد، به بزرگان و شخصیت های هنری و ادبی بختیاری، به نوادگان علیمردان خان، و نه به ...
مهران
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۰۲:۱۴:۲۹
نظر من به عنوان یک بختیاری به آقای زین العابدین است که تهیه کنندگی این کار را آقای منوچهر برون یکی از تهیه کنندگان خوب و بختیاری تبار مرکز خوزستان بدست گیرند که آشنایی خوبی با علی مردان بزرگ دارند
آشنا
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۲۲:۱۳:۳۲
1 ـ آقايان اگر مي خواهند حسن نيت شان را ثابت كنند، چرا فيلم مشترك سررار اسعد و ستارخان را نمي سازند؟ شيرعليمردون از نظر زماني و موقعيت مبارزاتي، مشابهي چون كلنل محمدتقي‌خان پسيان و دارد، نه ستارخان.
3ـ اگر كسي كلوخي به استبداد انداخته از او قهرمان ساخته‌اتد اما براي سردار آزاديخواهي چون شير عليمردون كه رضا شاه و استبداد را تا آستانه شكست كشاند فقط مي خواهند فيلم نيمه‌اي بسازند انكار معامله نيمه سودي در ميان است.
4 ـ سرود شيرعليمردون در زمان شاه از صداوسيما پخش مي‌شد ولي اينها از پخش آن جلوگيري مي‌كنند. سرود را پخش كنند فيلم نيمه‌اي پيشكش.
5ـ هر وقت از سردار اسعد تجليل شد معلوم مي‌شود حقوق ما را در حوزه مفاخر به رسميت شناخته اند.
6ـ پس از 36 سال حالا كه مي خواهند براي ما كاري بكنند . نيمه بهري براي ما حساب مي كنند . لابد مي خواهند عليمردان خان را در حاشيه ستارخان مطرح كنند كاري كه با رودكي، فردوسي و سعدي و مولوي و حافظ كردند و روز شعر و ادب را به نام شهريار كردند و برايش سريال آنچناني ساختند.
از نظر ايشان انگار شاعران جهاني ما كه آثارشان هزاران بار در جهان ترجمه شده‌ است. چون مدح امروزيان را نكرده‌اند، جايگاهي ندارند.
بدون نام
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۲۰:۱۹:۵۸
من به عنوان یک بختیاری مخالف این کار هستم
احمد گندلی
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۷:۴۴:۰۹
سلام
سرانجام این سه ریال هم معلومه یکی نیست بگه آباد نمیکنید ویران هم نکنید. بزارید به حال خودمون باشیم البته ازدیگران نباید انتظار آباد کردن داشته باشیم وقتی خودمان....
بدون نام
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۶:۲۶:۴۱
چه ربطی داره؟ سردار اسعد منظورشون بوده شاید...
محسن
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۱۳:۵۵:۱۷
دوستان میخواد سریال بسازه نه سینمایی. در قسمت های مختلف در مورد مشاهیر ایران فیلم میسازه. البته فک نکنم بسازن. شاید دروغه
میرهاشمی
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۰۹:۴۵:۳۶
نفس این کار خوبست اما من هم موافق کار مشترک با مناطق دیگر نیستم. چون ماهیت قیامهای مناطق ما فرق می کند. بیشتر قیامهای مردم لر علیه مالیاتهای سنگینی بوده که قاجارها بخاطر کینه ذاتی (مربوط به رقابت با خاندان زند) با لرها وضع می کردند. ریشه قیام عمومی لرها ضد رضاشاه هم اسکان اجباری عشایر تحقیر فرهنگی قوم لر ممنوعیت استفاده از لباس لری و کشف حجاب بوده است
محمـد غیـبی
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۰۹:۲۳:۰۸
هموطنان و همتباران
با سلام و دعا
بر خود لازم می دانم به همه ی فرزندان این مرزو بوم
عیـد سعـید نوروز را خدمت یکایک شما ملت فهیم تبـریک وتهنیت عرض نمایم .
لازم میدانم خدمت مجمـوعه دست اندرکاران سایت وزین ایبنانیوز خسته نباشید عرض کنم و عید نوروز را به صورت ویژه تبریک و شادباش عرض کنم . پیروز و سربلند و مستدام باشید. تا سال آینده به خدای بزرگ می سپامتـان.
مسجدسلیمان
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۲۱:۴۹:۴۴
با توجه به اینکه تا کنون بسیار زیاد به ستار و باقر تبریزی پرداخته شده و مردم ایران تا کنون فقط این دو شخص را مجبور به شناختن بوده اند لذا قرار دادن دوباره ی این دو نفر در سریال شهید علیمردان خان بختیاری موجب تحت شعاع قرار گرفتن شخصیت اصلی سریال خواهد شد.
صدا و سیما اگر نمیخواهد بطور ویژه برای سرداران وطنپرست لر اثری ارائه بدهد بصورت واضح اعلام و اعلان کند.
بیدار
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۲۱:۴۴:۱۲
برید بابا خودتونو جمع کنید ...
بختیاری آگاه است. بختیاری غیرت و شعور دارد و ایران را نجات خواهد داد . حالا هر چی میخوایید برنامه ریزی کنید
احسان نجفی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۸:۵۵:۲۰
کار بیخودی است اصلا ستار خان و باقرخان قابل مقایسه با شیر علی مردان ازادیخواه نیستند
غلام غیبی- کوهرنگ
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۷:۴۴:۰۷
حماسه شهید شیر علی مردان خان بختیاری و ستارخان نه از لحاظ تاریخی در یک دوران خاص بودن و نه هدف و رسالت مشترکی داشتند. البته از رسانه به اصطلاح ملی توقعی بیش از این نیست همان طور که تاریخ این کشور را با سلیمی نمین و امثالهم زیر ورو می کنند و بعد یک سریال سلیقه ای، مغرضانه و تحریف شده می سازند دور از ذهن هم نخواهد بود که قیام این دو را در یک فیلم بسازند.
به نظر این آقایون می خواهند یک سریال بسازند که مضمون آن شبیه یک سالن ورزشی که در آن زمین والیبال، هندبال، بسکتبال، تنیس... و سپک تاکرا ترسیم شده باشد چون سابقه خوب و درخشان در ساخت اینگونه سریال ها داشتند، شاهکارهایی مثل سال های مشروطه و سرزمین کهن!
هر ایرانی عرض ارادت برای همه عزیزانی که برای این سرزمین جان و مال داده اند، دارند. ستار خان و باقر خانی که در جریان انقلاب مشروطه حتی به دو کیلومتری تهران هم قشون خود را نرساندند، ظلم و اجحاف نیست که فقط و فقط این قیام را تمام کمال به آنها منتسب کنند؟!
وحید دهکردی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۵:۱۰:۱۷
به نام یزدان پاک
درود بر همه
شهید علیمردان خان بختیاری و ستار خان چه ربطی به هم دارند؟
اتحاد بختیاری
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۳:۱۳:۳۰
نسبت به توطئه خطرناک از بین بردن نام سردار اسعد به همه ی ایل هشدار میدهم! برخی افراد با جلو انداختن نام علیمردان خان و بی مریم در پی از یاد بردن نام و یاد علیقلی خان سردار اسعد هستن!!!
اکبر
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۱:۰۷:۰۰
رادیو فرهنگ چند وقت پیش برنامه ای پخش کرد که از میان سه نوع مشروطه خواهی شمال و بختیاری و تبریز . شمال را روسی و سردار اسعد را انگلیسی و تحصیلکرده اروپا و تنها مشروطه تبریز را خالص و واقعی دانست . اصل موضوع و واقعیت چیست؟ تاریخ دانان بدون احساسات و تعصب پاسخ بدهند
بدون نام
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۲۵:۱۹
اگر قراره ستارخان در فیلم باشه باید با علیقلی خان سردار اسعد بختیاری که مال یک دوره تاریخی مشترکن فیلم تهیه بشه؛ از نظر زمانی و اهداف نزدیک به هم هستند. نه شیر علیمردان خان. قیام شهیرعلمردان خان مال دوره بعد از مشروطه یعنی علیه رشاشاه است
بدون نام
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۲۱:۴۴
چه ربطی بهم دارند ...
با این تفکر یعنی اینکه بدون ستارخان، ما هیچ مبارزه ای نکردیم بلکه در کنار انها و دنبال روی انها بودیم؟ چرا آخه؟ ....
طلبه بوشهري
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۱۰:۲۲
ستارخان محترم و قابل قبول اما اين باقرخان رو خواهشن يه بار نحوه زندگي و نحوه ي مرگش رو بررسي كنيد آيا ميشه در مملكت شهيد داده ما الگوي ما يكيش امام حسين باشه يكيش باقرخان؟ آيا ميشه يكيش اينجوري شهيد بشه يكيش اونجوري؟ مانسبت به جوانها مسئوليم مانسبت به خون شهدا مسئول هستيم بايد صادق باشيم به همديگه
سلام ايبنا
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۱۰:۰۷:۲۰
خدا به ما رحم كنه لابد مي خوان به اين بلهانه همه سرداراي مشروطه رو با لگد بزنند و فقط از توشون يه عليمردان خان رو برا خالي نبودن عريضه نگه دارند.
کوهستان سرد الیگودرز
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۸:۲۹:۳۸
با سلام پیشاپیش فرارسیدن سال جدید را به شما دوستان عزیز نویسندگان نشریه ایبنا نیوز تبریک می گوییم. به امید سربلندی و عظمت برای بختیاری و لرستان
امیر
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۸:۱۶:۲۳
من به عنوان یک بختیاری موافق کار مشترک درباره علیمردان خان بختیاری و ستارخان نیستم. و همین حالا اعتراضم را اعلام می کنم.
مراد بختیاری
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۸:۰۴:۲۵
مشکل آقای زین العابدین اینه که تاریخ رو نه خونده و نه میدونه.
ستارخان و باقرخان چه ربطی به قیام شیرعلیمردان دارند؟ نه دوران مرتبطی دار نه اهداف مشترکی.
اما مهمتر از سریال های حماسی، انعکاس مشکلات و محرومیتهای مناطق لر نشین است که با وجود ثروتهای زیاد در محرومیت زندگی میکنند
محمدی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۵:۴۵:۰۴
به جای ستارخان و باقرخان باید رهبران قوم لر در این سریال باشند. چون رهبران قوم لر بودند که در کنار شهید علیمردن خان بختیاری علیه استبداد رضاشاهی قیام کردند. ستارخان و باقرخان مال یک دوره تاریخی متفاوت با علیمردان خان هستند و به نظر میرسد ربطی به دوره تاریخی مبارزه با استبداد رضاشاه پهلوی ندارند. با تشکر
بدون نام
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۵:۳۷:۲۲
در کنار هم قرار دادن ستار خان و باقر خان فقط برای مشروع کردن ساخت سریال در باره علی مردان خان بختیاری است...
هنوز نمی فهمیم که مسئولان صداوسیما هیچ لطفی به ما لرها ندارند و این خواست بختیاری ها نیز بهانه ای می شود تا یرای ستار خان و باقر خان سریال بسازند.
اگر راست می گویند اینها را در کنار هم قرار ندهند برای ستار و باقر زیاد سریال ساختند سالهای مشروطه و تبریز در مه و...
بویراحمدی
۱۳۹۲-۱۲-۲۷ ۰۵:۳۳:۰۷
درود بر ایبنانیوز که به فکر اتحاد همه مردم لر است
درود بر شهید شکرالله خان بویراحمدی
درود بر شهید سرتیپ خان بویراحمدی
درود بر امامقلی خان رستم ممسنی