۱
اختفای فرهنگی مهمتر است یا اختفاهای نجومی؟
چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۲۰
اختفای فرهنگی مهمتر است یا اختفاهای نجومی؟
 
سرویس میراث فرهنگی ایبنانوز / یادداشت وارده

از روزی که مدیر کل فعلی میراث فرهنگی خوزستان فعالیت خود را شروع کرد تا به امروز گاهی با اظهار نظرهایی این حس را در دیگران بوجود آورده که فلانی در تخیلات سیر می کند و به همین خاطر وقتی مقابل کسی قرار می گیرد گاه با چشمان باز و گاه بسته متوجه ساعت نیست و یک ریز در مورد موضوعی گاه بی ربط اظهار نظر می کند.

خاصیت فقط حرف زدن و وقت تلف کردن و قوی بودن قوه تخیل را از هر کارمند میراث فرهنگی خوزستان و یا کسانی که با این مجموعه ارتباط دارند را بپرسید تائید می کنند. خوب وقتی بزرگترها اینچنین باشند مابقی هم به تبعیت در اجرام سیر می کنند.

چندی پیش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان بدون اینکه اولویت هایی را برای خود تعین کرده باشد و به فکر نجات بناهای تاریخی و محوطه هایی باشد که در حال تخریب و تعرض هستند و یا به فکر ثبت بناهایی باشد که در نتیجه کج سلیقگی مالکانشان در حال تخریب هستند تصمیم دارد که دومین کارگاه بین‌المللی اختفاهای نجومی را برگزار کند. این کارگاه پر هزینه که قرار است از ۲۴ تا ۲۶ آبان ۹۰ در اهواز و با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار شود هیات داورانی همچون پاول میلی نایب رییس IOTA/USA، دیوید گالت مسؤول داده‌های رصدی IOTA و آتیلا پرو رییس IOTA/ME دارد.

حالا این کارگاه اختفا قرار است چه گلی بر سر میراث فرهنگی خوزستان که اولویت اول آن میراث فرهنگی است بزند جای سئوال دارد. اگر توجیه گردشگری دارد که چرا در اطلاع رسانی ها از گردشگران علمی سراسر کشور دعوت نمی شود تا برای مشاهده چنین پدیده ای به اهواز بیایند.

اختفا پدیده ای است که در آن یک جسم آسمانی توسط جسم دیگر پوشانده می شود. در اختفا رصدگران برای ثبت آن به ابزار رصدی دقیق و سرعت عمل بسیار خوب نیاز دارند تا بتوانند قطر سیارک و زمان دقیق اختفا را محاسبه کنند.
کد مطلب: 6756
Share/Save/Bookmark
عرفان اويسي
۱۳۹۰-۰۸-۲۷ ۲۳:۰۵:۱۲
با سلام، بنده يكي از شركت كنندگان در دومين كارگاه بين المللي اختفا هاي نجومي در دزفول هستم .
راستش داشتم دنبال بازخورد اين همايش در اينترنت جستجو مي كردم كه اين مطلب عجيب را ديدم.
من نظري درباره مشكلات فرهنگي و گردشگري استان شما ندارم ولي در مورد اين بحث بايد خدمتتون عرض كنم شركت گروهي از دانشجويان علمي كه بيشتر آنها كار هاي تخصصي عكاسي ، مقاله نويسي ، گردشگري و انتخاب رصدگاه هاي مختلف سراسر كشور را مد نظر دارند خيلي بيشتر از افراد عادي در جذب گردشكر براي يك مكان ناشناخته مثل استان شما تاثير دارد.
بنده كه خودم اصلا نه اسم جاهايي مثل هفت تپه و قلعه فرانسوي ها و ... رو شنيده بودم و نه تبليغ و يا فراخوان خاصي.
اما بعد از اين سفر تازه فهميدم خوستان چه آثار و مكان هاي نابي براي تحقيق ، رصد و عكاسي داره كه از تخصص هاي افراد شركت كننده در كارگاه بود.
در ضمن اين مهمان هايي كه اسمشان را برديد بجز آقاي آتيلا پرو كه اصلا ايراني هستند و داخل ايران زندگي مي كنند و رئيس اين بخش در ايران هستند هيچ كدام دعوت نشدند بلكه بصورت اينترنتي در همايش سخنراني داشتند.
در هر صورت خواستم تشكر كنم از ميراث فرهنگي خوزستان به خاطر ميزباني و پذيرايي خوب شان.
در ضمن در وبلاگ شخصيم گزارش كامل اين همايش رو قرار دادم.
www.sky98.mihanblog.com