۱۹
وضع نابسامان تکیه بختیاریها در تخت فولاد اصفهان
چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۱۷
وضع نابسامان تکیه بختیاریها در تخت فولاد اصفهان
 
ایبنانیوز / سرویس میراث فرهنگی
 
گروه فرهنگی "مندیر" متشکل از جمعی از وبلاگنویسان بختیاری در استان اصفهان، همزمان با 27 تیر ماه سالروز آزادی تهران در استبداد صغیر به دست آزادیخواهان بختیاری، از وضع نامناسب آرامگاه برخی نام آوران بختیاری در تخت فولاد اصفهان، ابراز تأسف کرد.

به گزارش آزانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، متن اطلاعیه گروه فرهنگی مندیر به این شرح است:

بیش از یک قرن از حضور مقتدرانه ی آزادی خواهان بختیاری در "فتح تهران" بخاطر میهن عزیزمان ایران و برپایی مشروطه می گذرد؛ حضور تاریخی گذشتگان و نیاکان ما در مشروطه نشان داد که تا چه حد نسبت به سرنوشت آیندگان و سرزمینشان حساس اند و دوراندیش.

اما اکنون در سده ی دوم پس از انقلاب مشروطه تکیه میرفندرسکی (معروف به تکیه بختیاریها) که آرامگاه تعداد زیادی از رهبران مشروطه و بزرگان همچون حاج علیقلی خان سردار اسعد، بی بی مریم بختیاری، داراب افسر بختیاری (شاعر معاصر)، نجف قلی خان صمصام السلطنه و ... را در خود جای داده است دچار بی مهری هایی شده که بر آن شدیم با نوشتن نامه ای به اداره ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان مراتب نگرانی مردم، جامعه فرهنگی و علاقمندان را بیان نموده تا چاره اندیشی نمایند.

لذا از کلیه ی عزیزان و علاقمندان خواهشمند است با امضاء کردن نامه ی زیر چه از طریق دستی و چه از طریق الکترونیکی با همکاری و همدلی بتوانیم صدای خود را به مسئولین ذیربط برسانیم.

«به نام خدا»

ریاست محترم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند اینجانبان امضاء کنندگان این نامه جمعی هستیم به نمایندگی از قوم بزرگ بختیاری که در طول تاریخ وفاداری خود را به ایرانیان و و ایران زمین ثابت نموده و همیشه و همه جا جان بر کف در راه پیشرفت و سرافرازی میهن گام بر می دارد.

همانطور که می دانید دوران مشروطه با نام و رشادت های بختیاری پیوند خورده و هیچ گاه کسی نمی تواند این حضور ایثارگرانه ی آن ها را انکار نماید.

ولی اخیراً و در طی بازدید چندین تن از مردم و علاقه مندان و گزارش های مردمی با خبر شدیم که تکیه میرفندرسکی یا تکیه بختیاریها در تخت فولاد اصفهان، بر اثر سهل انگاری و عدم رسیدگی به ویرانه ای تبدیل شده که در شأن تاریخ و فرهنگ ایران زمین نیست و به نوعی توهین به تاریخ و منزلت اجتماعی قوم بختیاری است.

لذا خواهشمندیم با توجه به درخواست های مکرر مردمی و علاقمندان نسبت به عملی نمودن پیشنهادات ذیل دستورات لازم را صادر فرمایید :

۱. مرمت و بازسازی هر چه سریعتر تکیه میرفندرسکی معروف به تکیه بختیاریها

۲. ایجاد موزه در محوطه تکیه بختیاریها و میرفندرسکی و در معرض دید قرار دادن تصاویر و آثار و اشیاء باقیمانده از مشاهیر، رهبران و بزرگان بختیاری

۳. اختصاص دادن نیروی انسانی مجرب جهت راهنمایی گردشگران و علاقه مندان در محوطه تکیه بختیاریها و میرفندرسکی و ارایه محصولات فرهنگی مربوط به قوم بختیاری در این مکان.

با سپاس فراوان

گیرندگان رونوشت جهت اطلاع :
- استانداری اصفهان
- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان


کد مطلب: 7396
Share/Save/Bookmark
مهدي
۱۳۹۲-۱۱-۰۷ ۱۹:۴۲:۳۸
يادمون نره كه بختياري هاي شيراني حدود 400 سال اصفهان زندگي ميكنند و در شهر هم سمت هاي خوبي دارند . بايد انها غيرتشون رو نشون بدن همنجور كه تو شعراشون از بي بي گل و علي مراد حرف ميزنن
مهدی قاسمی ازطایفه موری
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۰۱:۲۰:۴۹
اگه اوناهم نتونن کاری کنن خودمون دست به کار میشیم
کورش نوروزی
۱۳۹۲-۰۴-۰۲ ۱۶:۲۴:۴۶
باسپاس ازپیگیری گروه مندیر.ازمسولین محترم استان اصفهان انتظار پیگیری داریم خواهشمندیم با اهمیتی که به موضوع میدهند ارزش بالای خود رانشان دهند.
المون
۱۳۹۱-۰۶-۱۴ ۱۰:۲۰:۴۳
همین هفته کذشته بود که برای قرائت فاتحه به تکیه میر تخته فولاد اصفهان رفتم. قبلا هم چندین بار رفته بودم. واقعا ساختمانها نیاز به تعمیر دارند اما...
نیاز نیست که هر بختیاری فلان قدر پول برای بازسازی بدهد. مسلما خاندان این بزرگان هنوز هم وجود دارند و در کشور های دور یا نزدیک بصورت خیلی مرفهانه در حال گذران امر هستند. بهتر است که قبل از اینکه بمیرند و بخواهند وصیت کنند که نصف ما ترکشان را به گربه شان واگذار کنند، سری به اینجا بزنند و از پولهای بختیاریهایی که قبلا توسط خوانین گرفته شده خرج خودشان کنند.
شاپورمقامی/اهواز
۱۳۹۱-۰۶-۱۱ ۲۱:۱۰:۰۵
زی تیر نگه کرد و پر خویش در آن دید
گفتا ز که نالیم که از ماست که برماست...
بدون نام
۱۳۹۱-۰۵-۱۱ ۱۳:۳۵:۰۵
با سلام، اگه این تکیه مال بزرگان ... بود اوضاع متفاوتی داشت. متاسفانه به بزرگی و نژاد اهمیتی داده نمیشه
محمود خاکی بختباروند
۱۳۹۱-۰۵-۰۹ ۱۴:۱۳:۲۳
با تشکر از پیگیری های مکرر آقای حسنی و گروه فرهنگی و هنری مندیر
دانش 4 لنگ بختیاری
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۲۲:۰۸:۱۱
سلام، از دست اصفهانی جماعت که کار برای بختیاریها برنمیاد، تا موقعی که خود بختیاری کاری نکند، چشم امید به اصفهان و اصفهانی نداشته باشید. اونا از دست مسئولین خودشون در نا آرامی هستند.
احمد استکی
۱۳۹۱-۰۵-۰۵ ۱۰:۴۰:۵۶
از چی بگم برات...؟
چطور میتونم تو مملکتی که بخور بخور. از 1شهردار یا فرماندار گشنه که اصلا نمیدونه که وجودش روی زمین بخاطر وجود بختیاریه از مرمت و ولخرجی بگم.
فقط میتونم بگم: (تا غیامت نیروه یادت ز خیالم). تقدیم بروح پر فتوح بزرگان بختیاری.
بدون نام
۱۳۹۱-۰۵-۰۱ ۱۸:۵۶:۱۳
دریغ استه ایران که ویران شود / کنام پلنگان و شیران شود
محمد بختیاری
۱۳۹۱-۰۴-۳۱ ۲۱:۴۶:۳۸
بنده به عنوان یک شهروند ایرانی از مسئولان استان اصفهان میخواهم که به وظیفه ی شرعی خود (که بابت آن از مالیاتی که بنده میدهم پول دریافت می کنند) عمل نمایند.
محمدرضا ابراهیم وند
۱۳۹۱-۰۴-۳۰ ۱۸:۲۳:۲۶
با سلام
از کلیه مسئولین کشوری و استانداری اصفهان و مردم عزیز ایل بختیاری تقاضای اقدام و رسیدگی عاجل را دارم. اگر هم نمی توانند کاری کنند بگذارید ایل بختیاری خود بازسازی قبور بزرگان خود را خود انجام بدهد. هر خانواده بختیاری فقط 1000 تومان کمک کند مساله حل می شود. فقط عده ای از بزرگان و دلسوختان ایل انجمنی جهت این موضوع تشکیل دهند و یک شماره حساب و یک فراخوان عمومی تا ببینید ایل چه خواهد کرد. زنده باد سرداران و سلحشوران ایل بختیاری و سرافراز و جاودان باد فرزندان ایل. هنوز هم صدای تفنگ کهنه پدرانمان به گوش میرسد و پسران ایلم زنده اند.
بختیاری در انتظار نشسته البته با آگاهی
۱۳۹۱-۰۴-۳۰ ۰۰:۵۴:۳۴
بختیاری در انتظار نشسته البته با آگاهی...
یه روز خوب میاد...
غيبي
۱۳۹۱-۰۴-۲۹ ۱۲:۰۱:۳۱
با سلام و تشكر از مديران سايت ايبنانيوز.
بي شك حمايت از خط مشي رزمندگان و ايثارگران و حماسه سازان هر كشوري در هر مرحله از تاريخ و حفظ آرامگاه و مقبره آنان وظيفه ملي و انساني و انقلابي است.
و وظيفه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است كه حافظ مرمت؛ نگهداري و صيانت اين سرداران باشد كه از نام و خاك ايران صيانت كردند و قصور تحت هر شرايطي پذيرفته نيست.
عمو یادگار
۱۳۹۱-۰۴-۲۹ ۱۱:۱۴:۴۰
هر لحظه حرفی در ما زاده می‏شود
هر لحظه دردی سر بر می‏دارد
و هر لحظه نیازی از اعماق مجهول روح پنهان و رنجور ما جوش می‏کند
این ها بر سینه می‏ریزند و راه فراری نمی‏یابند
مگر این قفس کوچک استخوانی گنجایش‏اش چه اندازه است.
زنده باد ایبنا نیوز
بابا آب داد
۱۳۹۱-۰۴-۲۸ ۱۹:۵۵:۵۳
بزرگان و باقیمانده از نسل دلیران.
نگذاریم ناممان به کوری برود. بالهایتان بالا بزنید و تلاش کنید رایزنی کنید با بزرگان نظام.
وحید دهکردی
۱۳۹۱-۰۴-۲۸ ۱۴:۱۹:۳۷
به نام پزدان پاک
من از گروه فرهنگی مندیر و همچنین از ایبنانیوز متشکرم.
همه می دانند که اصفهانی ها مدیون بختیاری ها هستند زیرا در زمان حمله افغان ها این بختیاری ها بودند که مردم اصفهان را نجات دادند و ناسپاسی است اگر مسئولان اصفهان این تکیه را ساماندهی نکنند.
بختیاری ها همچنین در ادوار مختلف تاریخی نقش مهمی در ایران داشته اند اما همیشه مظلوم واقع شده اند و به آنان بی توجهی شده است.
گر ایران زمین بختیاری نداشت
گمانم که از بخت یاری نداشت
علی
۱۳۹۱-۰۴-۲۸ ۱۰:۰۰:۲۷
با سپاس از پیگیری گروه فرهنگی مندیر و انعکاس معضل فوق توسط ایبنانیوز.
بختیاریها در جریان حمله افغانها و تصرف اصفهان بدست آنها جانفشانی های بسیاری در دفاع از ایران نموده و در جریان ظلم و ستم استبداد قاجاری پس از لبیک به مراجع و مردم اصفهان با مجاهدت و پیروزی در جریان مشروطه شهر اصفهان را از ظلم قجری نجات دادند و اصفهان آرامش و اهمیت قبلی خود را بدست آورد.
همچنین شاعران و شخصیتهای نامور بسیاری از بختیاریها ساکن و شهروند اصفهان بوده اند که شایسته نیست شهرداری یا میراث فرهنگی شهری که ادعای پایتخت فرهنگی جهان اسلام را دارد، این چنین بی اهمیتی و بی حرمتی کند.
لذا اینجانب ضمن حمایت از رسیدگی به تکیه میر و جایگاه شخصیتهای بزرگ متوفی بختیاری، هرگونه نارسایی مرتبط را محکوم می نمایم.
بابادی
۱۳۹۱-۰۴-۲۸ ۰۸:۳۴:۱۰
درود و سپاس از اطلاع رسانی و دریغ از این درد.
27 تیر ماه سالروز سقوط استبداد صغیر محمدعلیشاهی به دست سواران و سرداران آزادیخواه بختیاری بر عموم هموطنان عزیز مبارکباد.
زنده باد یاد و خاطره سرداران فتح تهران و رهبران بختیاری در مشروطیت؛ حاجی ابراهیم خان ضرغام سلطنه، حاج نجفقلی خان صمصام السلطه و حاج علیقلی خان سردار اسعد دوم.