۱۰
گنجینه بیرگان را آب نياورده، اميدواريم آن را باد نبرد
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۵۱
گنجینه بیرگان را آب نياورده، اميدواريم آن را باد نبرد
 ایبنانیوز / سرویس میراث فرهنگی / یادداشت وارده / لهراسب قلی پور لوائی

پنهانکاری و اطلاع رسانی سطحی، عادت ناخوشايند برخی از مسئولان استان چهارمحال بختياری شده است و متاسفانه رسانه های استان نيز برای گذار از اين بسته نگری تلاشی نمی کنند. در مقوله هايی که جنبه اجتماعی دارند و مطلقا سياسي نيستند و در حوزه های اجتماعی هم انتشار آنان آسيب زا نيست و به عکس می توان از طريق انتشار، مراقبتهای اجتماعی را بالا برد، متاسفانه در چنين مقوله هايی هم، اين وضعيت نادرست اطلاع رسانی حاکم است. 

از آنجا که آستانه تحمل برخی مديران پايين است و با شکايات متعدد، مطبوعه زاگرس ایران را پای ثابت متهمين دادگاهی قرار داده اند وارد جزئيات نمی شويم. اما ذکر همين مورد اخير (کشف دو شيء باستاني در منطقه بيرگان کوهرنگ) و نوع اطلاع رساني مي تواند نمونه اي از خروارها سؤال مردم نسبت به سرنوشت آثار تاریخی استان چهارمحال بختیاری باشد. 

در روستای بیدامین، يک روستايي صادق و نجیب در حین تسطیح زمین کشاورزی خود يک ديگ و يک جام فلزي با تقوش یا خطوط باستاني پیدا می کند و فورا مسئولین میراث فرهنگی و نیروی انتظامی را خبر کرده است.
نخستين چيزي که مردم بايد بدانند تصوير دقيق، حجم، اندازه، اشيا، جنس، ديرينگي، دوره تمدني و مواردي از اين دست است. 

در حالي که یک هفته از کشف اتفاقی این اشیاء می گذرد به جز عکس و تصاویر غیر حرفه ای که بعضا از طریق گوشی های همراه اهالی در همان لحظات اولیه گرفته شده ، مراجع ذیربط هیچ تصویری از این اشیاء را نشان نمي دهند!

در چنين هنگامه هايي؛ افزون بر رسانه ها، دستگاهها، ادارات متولي خبر، دهياري، بخشداري، ميراث فرهنگي، نيروي انتظامي، اهالي محل و شخص يابنده از منابع و بعضاً مراجع انتشار خبر اند.

در اطلاع رساني پيرامون اين خبر، قطعا سازمان میراث فرهنگی وظیفه اصلی را دارد اما اطلاع رسانی این نهاد مبهم ، واکنشی و تدافعی است یگان حفاظت میراث فرهنگی بدون درنگ در مصاحبه ای اعلام کرد: «مالک زمین کشاورزی این اشیاء را حین تسطیح زمین کشف کرده و مقامات مسئول را در این زمینه مطلع کرده است. 

اکبر کاویانی با رد برخی اخبار منتشر شده مبنی بر کشف یک محوطه تاریخی در این روستا، افزوده است: بر اساس تحقیقات و بررسی های اولیه کارشناسان، این منطقه پیش از این محلی آبرفتی و بستر رودخانه بوده و به احتمال زیاد این اشیاء به وسیله آب از مناطق دیگر به این منطقه منتقل شده و در طول زمان در خاک مدفون مانده است. (خبرگزاری ایرنا ۱۱/۶/۹۳)» 


یکی از تپه های باستانی دهستان بیرگان

در خبر ميراث فرهنگی که به لحاظ دانش باستان شناسی می توانست فنی و تخصصی تر باشد از مولفه هاي فوق جز ذکر تعداد و نقل قول از يک روستايي و انکار وجود محوطه های تاریخی چيزی افزونی نمي يابيم. درست است که: آشکار شدن برخي از اختصاصات اين مکشوفات نياز به زمان و کار بيشتر دارد. اما کدام جزميت باعث شده است تا سراسيمه و سطحي انگارانه بلافاصله آنها را آب آورده از مسير آبرفت بدانند؟ 

وقتی وضعیت موارد مشابه را به یاد می آوریم متوجه سئوالات متعددی می شویم که در ذهن مردم نسبت به عملکرد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی و سرنوشت اشیاء تاریخی وجود دارد . 

فرش نفيسي که زمزمه هاي بر باد رفتنش از قریب به دوسال پیش بر دهانهاست چه سرنوشتي يافت؟ وضعیت گنج غلام آباد کوهرنگ چه شد، چرا اطلاع رسانی مناسبی نشد و چرا هنوز در پرده ی ابهام وجود دارد؟ در نمونه گنجینه بیرگان با توجه به آنکه سریعا پس از رویت اشیاء تاریخی فوق عملیات تسطیح متوقف شده است، چرا نجات بخشی یا کاوش علمی صورت نگرفته است چرا با توجه به اینکه ماجراجویان و گنج یابان از وجود این آثار مطلع شده اند هیچ حفاظتی از منطقه صورت نمی گیرد؟ 

وقتي مردم معترفند که در نواحي ياد شده و در همان جا آثار تمدني از جمله سازه و کوزه و تپه های تاریخی متعددی وجود دارد چرا و با کدام استدلال علمي بلافاصله آنها را آب آورده مي خوانيم و وجود محوطه تاریخی در آن نقطه را انکار می کنیم. چرا پس از گذشت یک هفته از کشف اتفاقی این اشیاء نه خبر رسانی درستی انجام می شود نه تصویری منتشر می شود و نه عملیاتی برای نجات بخشی سایر اشیاء احتمالی مدفون در همان منطقه صورت می گیرد؟ 

همگان مي دانند تمام نواحي که زير آب سدها رفته و از جمله منطقه بيرگان که تلاش ها براي زير آب رفتن آن بسيار است مناطق باستاني اند. اميدواريم به حفظ آثار و دانستن که حق مردم است وفادار باشيم. 

وظیفه سازمان میراث فرهنگی آن است که از میراث آنها محافظت کند، مردم را با تاریخ خود آشنا کند، اطلاع رسانی در مورد آثار تاریخی چه زمانی می بایست انجام گردد؟ چرا در حالیکه شهرستان کوهرنگ مملو از آثار کهن تاریخی و گردشگری است فاقد اداره ی میراث فرهنگی می باشد؟ 

چرا دهستان زیبای بیرگان با ۲۱روستای تاریخی که جاذبه های طبیعی و تاریخی آن سالانه هزاران هموطن را به دامنه های زیبای زردکوه و کلنچی می کشاند و باغستانهای مشهورش زبانزد مردم استانهای مجاور است ، می بایست به زیر آب برود و هیچ اعتراضی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان نشود؟ 

اگر براي نجات مردم دهستان بيرگان که در پروژه سد و انتقال تونل سوم کوهرنگ به زیر آب می رود از غرق شدن کاري نمي کنيم، اصالت تمدني و آثار تمدني اش را حفظ کنيم، مبادا با تعلل در شناخت تاریخ منطقه سازمان میراث فرهنگی استان سهل انگاری متهم شود و این گمان ایجاد گردد که انکار محوطه های طبیعی و تاریخی در بیرگان دلیلی برای تسهیل در پروژه انتقال آب به استان مجاور است!

کد مطلب: 8369
Share/Save/Bookmark
بیرگانی از اهواز
۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۱۹:۰۰:۰۰
منطقه تاریخی و توریستی بیرگانی زادگاه بسیاری از استادان و پهلوانان و هنرمندان و مسولین حال حاضر از ایل شهنی و منجزی و بابادی و........است و همچنین منطقه گردشگری بکریست که در ایران تکست و همچنین در حال حاضر ثابت شده که تغییر اکوسیستم از جمله سدسازی باعث تغییرات گسترده اب و هوای و خشک سالی و کم ابی خواهد شد پس لازم است مسولین در مورد سدسازی تجدید نظر کنند
علی زیلائی
۱۳۹۳-۰۷-۲۸ ۱۰:۴۵:۱۷
سلام به گویل و ددویل بختیاری.از ایل بهداروندم. روستای بیرگان یک روستا نیست بلکه هویت است. خیلی از طوایف بختیاری اینجا سکونت دارند.لطفا و خواهشا رسیدگی کنین.
یک دوست
۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۵:۰۱
همیشه ما مظلوم بوده و هستیم.
فریبا
۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۰۸:۵۲:۴۳
درود بر قلی پور ها و ایبنا
من زاده ان سرزمینم. کسانی که نمی توانند ببینند مسایل را طور دیگری مطرح می کنند اری اگر اب هم این اشیا را اورده باشد از دل همان سرزمین اورده نه از جای دیگر.
تو را به خدا دیگر انکار و تخریب بس است دیگر چشمتان را به واقعیت ها نبندید و دیگر مردم را نادان تصور نکنید. دیگر بس .....است.
مینا
۱۳۹۳-۰۶-۲۵ ۱۹:۲۷:۲۹
با سلام
درود بر جناب قلی پور و ایبنانیوز
واقعا چرا؟؟؟ و تا کی... ؟؟؟
بختياري ايذه
۱۳۹۳-۰۶-۲۴ ۱۱:۵۵:۱۴
با سلام .
آقاي قلي پور از مردان نيك و صاحبنظر ، به نكته زيبايي اشاره كردند و آن سراسيمه بودن نظر كارشناسان فرهنگي است . كارشناس محترم نمي داند كه اگر آبرفت هم اين اشيا را آورده باشد ، از دل تنگه ها و كوه هاي زرده مثل ْلاسوز ، كلنچين ،دره كايد ،دره كبود ، دره اشگفت ، تنگ دره خيزان ، تنگ محمد آباد ، كوه ليله ، چندار ، اب باريك ، گشتيل ، ماربره و... كه در 10 الي 20 كيلومتري بالاي روستاي بيد امين ( محل اشيا ) قرار دارند ، بوده باشند كه باز هم اين اشيا متعلق به دهستان بيرگان خواهد بود و اين سوالي را در قدمت اين منطقه مطرح نمي نمايد .
عماد جعفری پور
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۰:۰۳:۴۸
گذشتگان تا توانستند برای مان میراث گذاشته اند، و گماشتگان تا می توانند...بگذریم...
محمدحسین بیرگانی
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۱:۱۶:۵۷
شما به نکته ی بسیار ظریفی اشاره کردید که راز سرپوش گذاشتن بر آثار تاریخی بیرگان است.
اینکه چون منطقه به زیر آب می رود نباید اخبار تاریخی بودن آن و کشف آثار در آنجا منتشر شود. تا سازمان آب منطقه ای اصفهان با مشکل جدیدی مواجه نگردد. وگرنه هیچ عقل سلیمی قبول نمیکند بیرگان که یک کانون گردشگری سنتی است و ظرفیت جهانی شدن را دارد به زیر آب برود
وحید دهکردی
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۷:۵۱
به نام یزدان پاک
درود بر همه
سرور ارجمندم
جناب آقای لهراسب قلی پور لوائی
مطلب زیبا و انتقادی حضرتعالی را با دقت خواندم.
بسیار زیبا و به دور از هرگونه تعصب قومی، حسی و یا حتی بزرگنمایی بود.
بسیار بسیار از شما سپاسگزارم که نقد منصفانه خود را به دور از ترس و وحشت قلم زدید.
امیدوارم مسئولان به فکر چاره بیفتند.
بازهم از شما عزیز بزرگوار سپاسگزارم.
بختیاری
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۳:۰۰:۰۹
ای کاش به جای بیرگان و یا هر نقطه دیگری از خاک بختیاری، این اشیاء گرانقیمت و یا حتی چند تکه خرده سفال بی ارزش در منطقه دیگری غیر از خاک بختیاری پیدا می شد تا می دیدیم که صدا و سیما و رسانه ها چه غوغا و سر و صدایی بر پا می کردند و چه نمایشگاههای برپا می شد!!!