۱۴
کشف سر یک مجسمه در آتشکده کلگه زرین مسجدسلیمان + عكس
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۵
کشف سر یک مجسمه در آتشکده کلگه زرین مسجدسلیمان + عكس
 
ايبنانيوز / گزارش / سرويس ميراث فرهنگي / حسين سريعكار

صبح روز پنجشنبه 23/09/1391 بیل های مکانیکی شهرداری مسجدسلیمان كه در ۲۰۰ متری آثار باقيمانده از آتشكده باستانی "کلگه زرین" مسجدسلیمان در حال خاكبرداري و عمليات راهسازي با هدف تعریض جاده مسیر بهداری کلگه بودند،‌ به سر یک مجسمه باستانی برخورد كردند.

به گزارش آژانس خبري بختياري (ايبنانيوز)،‌ فاصله محل عمليات راهسازي تا محل آثار باقيمانده از آتشكده باستاني كلگه زرين بسيار اندك و حدود 200 متر بود و با توجه به اينکه تاكنون اين محوطه مورد کاوش باستانی قرار نگرفته است، گمانه زنی هاي غيررسمي در مورد عمر این نیم تنه و تعلق آن به دوره هاي مختلف تاريخي مطرح شده است.

به گفته فعالان ميراث فرهنگي مسجدسليمان، در سالهای گذشته نیز در جريان حفاري هاي غيرمجاز در این محوطه باستاني،‌ سکه ها و مجسمه های بسیاری یافت شده وبه يغما رفته است كه مشخصات آن آثار در دسترس افكارعمومي نيست. با اين حال، خوشبختانه يك خبرنگار بومي توانسته است از مجسمه اي كه ديروز كشف شد، عکس تهیه کند.يك مقام آگاه در اين باره به خبرنگار ايبنانيوز گفت: متاسفانه در پی برخورد بیل مکانیکی با سر مجسمه، صدمات جبران ناپذیری به اين اثر تاريخي وارد شده است و شکستگی لوله آب در مکان کشف سر این مجسمه، بیم وارد شدن خسارات به باقی مانده نیم تنه كه احتمالاً هنوز زير خاك قرار دارد را ایجاد کرده است. كارشناسان مي گويند احتمالاً این مجسمه به صورت یک پیکر کامل بوده که فقط سر آن کشف شده و قسمتهای دیگری از ان هنوز زير خاك قرار دارند.

مسئولين ميراث فرهنگي خوزستان هنوز گزارشي از اقداماتشان در اين باره منتشر نكرده اند. گفتني است نیم تنه مرد هخامنشی كه از تپه های محوطه باستاني سرمسجد بدست آمده بود، که اکنون یکی از آثار تاريخي بسیار ارزشمند کشور به شمار مي رود.
کد مطلب: 7540
Share/Save/Bookmark
سارینا
۱۳۹۳-۰۵-۱۵ ۰۸:۰۲:۱۵
سلام دستشون درد نکنه خیلی جالبه ولی کاش میتونستند تشخیص بدن متعلق به چه دوره ای است.
منصور زارع پور
۱۳۹۳-۰۱-۱۶ ۱۴:۴۶:۴۹
ضمن تشکر از زحمات برادران در جهت احداث موزه شهر باستانی مسجدسلیمان در محل کلگه زرین، بنده در تعطیلات سال نو از موزه و این مجسمه دیدن کردم. همت بلندی بود احداث چنین مکانی و جای تقدیر دارد. دستتان را بوسه باران میکنیم
بهاره
۱۳۹۳-۰۱-۰۶ ۱۵:۰۲:۱۸
من خیلی دوست دارم این مجسمه ببینم
اسمعیل فرهادیان
۱۳۹۲-۰۹-۰۸ ۱۹:۱۷:۵۰
جناب آقای مهندس افشین حیدری عزیز مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان ، با دورود های فراوان.
شما برای ما جوان با اطلاع ، انرژتیک و عاشق فرهنگ ایران و مخصوصاً خوزستان و زادگاه خود مسجدسلیمان هستید و برای ما افتخار یست که شما در این مسولیت بزرگ با تمام وجود اقدامات لازم را انجام میدهید.
امیدواریم در اولویت بالا اقدامات مقتضی برای پیشگیری از تخریب اثار تاریخی و فرهنگ بزرگ ایران مثل محله گلکه زری که همیشه در دهه قبل از آن صحبت می فرمودید و حفظ آنها در مکان های مناسب دستور اقدام بفرمائید.
با تشکر فراوان:
اسمعیل فرهادیان،
کارشناس مخازن زیر زمینی نفت و گاز گشور
و دبیر انجمن دوستداران مسجدسلیمان
سید حسین
۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۱۲:۴۹:۱۰
با سلام. من خونمون نزدیک همین مکانی که مجسمه پیدا شده. هیچ نوع اقدام تحقیقاتی و اکتشافی روی این منطقه انجام نشده است. و سالهای سال است که اینجا بیغوله ای شده برای معتادان
aki
۱۳۹۲-۰۵-۰۷ ۰۷:۵۳:۲۰
ما ایرانیها لیاقت و عرضه کشف و نگهداری آثار باستانی خودمونو نداریم مثل نمونه اخیر. پس همون بهتر که این کار رو بسپاریم به خارجی ها و بیشتر از این گند به آثار تاریخی نزنیم
مرتی هنی
۱۳۹۲-۰۴-۱۰ ۱۹:۰۱:۱۲
جذاب نبود
محمد بختیاری نژاد
۱۳۹۲-۰۱-۲۴ ۱۳:۱۴:۳۷
با توچه باینکه مسجدسلیمان از شهر های قدیمی و نفتی بود و داری اثار زیادی است احداث یک موزه تاریخی ضروریست.
پیمان منجزی
۱۳۹۱-۰۹-۳۰ ۰۲:۴۲:۳۶
ای کاش هر چه زودتر باقیمانده ی این مجسمه با ارزش رو هم از زیر خاک بیرون بیارن، چرا هر اثر تاریخی که تو خوزستان پیدا میشه توی موزهای تهران و جاهای دیگه ازش نگهداری میشه
میهن دوست
۱۳۹۱-۰۹-۲۸ ۲۱:۳۱:۰۰
لطفا موزه ای در شهر خودمان پارسوماش احداث شود که آثار تاریخی باستانی خودمان را در آن به نمایش بگذاریم .
م.
۱۳۹۱-۰۹-۲۶ ۰۷:۴۲:۱۴
کاش ابعاد آنهم ذکر می شد.
یک بختیاری
۱۳۹۱-۰۹-۲۵ ۲۲:۵۷:۵۱
معلومه که پیا خیفی بیده. خدا ایبو باز همی پیایل و بیان ری دور
بدون نام
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۲۳:۲۱:۰۶
چه سويل خوش تراشه داره
بدون نام
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۲۲:۳۶:۵۰
لطفا اثار باستانی بدست آمده را توی خود استان خوزستان یا چهارمحال بختیاری قرار بدید. به تهران یا جاهای دیگه منتقل نکنید