داخلی گردشگری خبر
جشنواره انگور "یاقوت" در شهر ناغان برگزار می شود
پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۰
جشنواره انگور "یاقوت" در شهر ناغان برگزار می شود
 
ایبنانیوز / سرویس گردشگری / مینا شیروانی ناغانی

رییس شورای شهر ناغان گفت: جشنواره "یاقوت" (انگور) با هدف معرفی توانمندی های گردشگری و جاذبه های طبیعی برای جذب گردشگر و معرفی محصولات باغی، عصر جمعه 25 مهر 1393 در شهر ناغان برگزار می شود.
 
به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، "ابراهیم رییسی" با اشاره به محورهای جشنواره یاقوت (انگور) ناغان افزود: معرفی آداب و سنن دیرین مردم منطقه در مراحل برداشت و استحصال فرآورده های انگور، معرفی توانمندی های ناغان در بخش گردشگری و جاذبه های طبیعی برای جذب گردشگر، برپایی نمایشگاه با هدف معرفی محصولات جانبی انگور از مهمترین محورهای برگزاری این جشنواره است. 

وی انواع انگور ناغان را عسگری، ریش بابا (لیف گائی)، مهره، سیاه پیازی، انگور قرمز شاهانی، انگور قرمز یاقوتی (پیش رس)، انگور قرمز باریک (تیر تفنگی)، انگور دانه دار (القی) عنوان کرد.
 
رییسی اظهار داشت: محصول انگور به عنوان یکی از محصولات اصلی با قدمت تاریخی در استان در فرهنگ و آیین مردم منطقه دارای جایگاه ویژه ای است و ریشه در فرهنگ و سنن بومی و محلی مردم منطقه دارد. 

وی بیان داشت: در قرآن کریم و احادیث از میوه انگور به عنوان یکی از میوه های بهشتی و باارزش غذایی یاد شده است. 

رییسی گفت: بازدید از باغات، ایجاد امکان مشاهده مراحل مختلف استحصال شیره و شهد فرآورده های انگور و ایجاد غرفه هایی برای معرفی محصولات مختلف ناغان، صنایع دستی، آش محلی، نمایشگاه عکس، موسیقی محلی و کارگاه آموزشیبرای کشاورزان و تقدیر از باغداران نمونه مهمترین برنامه های اجرایی در این جشنواره است. 

وی ادامه داد: این جشنواره با مشارکت شهرداری و شورای شهر ناغان، استانداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهادکشاورزی و فرهنگ و ارشاد استان و، مشارکت های مردمی برگزار می شود. 

گفتنی است اراضي زير پوشش باغات ناغان بيش از ۸۵۰ هکتار مساحت دارند که عمدتاً زير کشت انگور قرار گرفته اند. انگور اصلي‌ترين توليد و محصول باغات ناغان به شمار مي‌رود. بخش وسيعي از باغات ناغان در ارتفاعات بين ۲۰۰ تا ۲۳۰۰ متري شمال و شمال شرقي شهر قرار گرفته‌اند. اين باغات کاملاً مشرف به شهر ناغان و جاده‌ی منطقه‌اي شهر کرد - ايذه است.
کد مطلب: 8378
Share/Save/Bookmark