۵
گزارش مهر از بیمارستان های ایذه و مسجدسلیمان
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۵۱
گزارش مهر از بیمارستان های ایذه و مسجدسلیمان
 
خبرگزاری مهر در گزارشی پیرامون وضعیت خدمات رسانی در بیمارستان های استان خوزستان، به بررسی انتقادی وضعیت نامطلوب بیمارستان های ایذه، مسجدسلیمان و... پرداخت.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، خبرگزاری مهر نوشت:

شرایط در استان خوزستان به علت بروز پدیده گرد و غبار شدید و همچنین حاکم بودن گرمای طاقت فرسا به گونه ای است که مردم این استان در مقایسه با سایر استانهای کشور از بیشترین مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی برخوردار هستند. این در حالی است که تعداد بیمارستانهای موجود در این استان جوابگوی خیل مراجعه های فراوان مردم نیست و حتی مراکز موجود به علت قدمت بالا یا جنگ هم اکنون فرسوده شده اند و نیاز به بازسازی اساسی دارند.

در حال حاضر در شهرستان مسجد سلیمان سه باب بیمارستان وجود دارد که هر سه قدیمی هستند و دو بیمارستان در حال ساخت نیز در این شهرستان وجود دارد که یکی از آنها ۲۵ هزار متر مربع زیر بنا دارد و ۱۶۰ تختخوابی است.

ساخت این بیمارستان در سال ۸۶ آغاز شده و تاکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با توجه به مساحتی که این بیمارستان دارد تاکنون ساخت این بیمارستان پیشرفت خوبی داشته و دو بلوک از بخش اورژانس این بیمارستان نیز تکمیل شده است و پیش بینی می شود که این بیمارستان امسال به بهره برداری برسد.

دیگر بیمارستان مسجد سلیمان که با اعتبارات وزارت نفت در سال ۸۶ مراحل ساخت آن آغاز شد ۲۲ تختخوابی است و بعد از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی، به علت کمبود اعتبار و تخلف پیمانکار متوقف شده درصورتیکه مشابه همین بیمارستان در شهرستان آغاجاری و گچساران به بهره برداری رسیده است.

شهرستان ایذه دارای دو بیمارستان است که یکی از آنها عملاً تعطیل است و دیگری به دلیل دور بودن از مرکز شهر و نبود تجهیزات مناسب، قادر به خدمات رسانی خوب به شهروندان ایذه ای نیست.

خانم محمدی یکی از شهروندان ایذه ای به خبرنگار "مهر" می گوید: برای عمل آپاندیس نیاز به سونوگرافی داشتم که با چندین بار مراجعه به بیمارستان ایذه با جواب اینکه دستگاه سونوگرافی خراب است روبه رو شدم و به همین دلیل مجبور شدم برای یک سونوگرافی ساده به اهواز سفر کنم.

در حال حاضر بسیاری از شهروندان ایذه ای برای درمان مجبور هستند به اهواز مراجعه کنند.

شهرستان باغملک هم که در نزدیکی ایذه قرار دارد، یک بیمارستان در حال ساخت دارد که تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت کاری داشته و بیماران این شهرستان نیز برای درمان اولیه مجبور هستند که به بیمارستان ایذه مراجعه کنند این در حالی است که خود شهرستان ایذه نیز مشکلات فراوانی دارد.

شهرستان رامهرمز هم با داشتن ۱۰۲ هزار نفر جمعیت در حال حاضر فقط یک بیمارستان ۱۶۵ تختخوابی دارد که فاقد آی.سی.یو، ان.آی.سی.یو، سی تی اسکن و تجهیزات دیگر است و مردم این شهرستان حتی برای درمانهای اولیه مجبور هستند به مرکز استان مراجعه کنند.

شهرستان رامهرمز با گذشت ۲۰ سال هنوز در انتظار افتتاح بیمارستان جدیدش به سر می برد. این بیمارستان ۹۶ تختخوابی تاکنون ۷۶ درصد پیشرفت کار داشته و پیمانکار آن قول داده است در سال ۹۱ این بیمارستان آماده استفاده برای مردم رامهرمز باشد.

شهرستان اندیمشک هم از نبود بیمارستان مناسب بی نصیب نمانده است. پس از چندین سال که از افتتاح بیمارستان امام علی اندیمشک می گذرد، هنوز این بیمارستان فاقد تجهیزات استاندارد است و به خاطر همین امر بیشتر بیماران اندیمشکی برای مداوا به بیمارستانهای شهر مجاور (دزفول) می روند.

بیمارستان امام علی(ع) شهرستان اندیمشک با کمبود فضا رو برو است و در مکان اندک و محدودی این بیمارستان فعالیت می کند که این امر مشکلات زیادی را برای مردم و پرسنل به دنبال دارد.

بخش رسیدگی به بیماران در اورژانس بر اساس حساسیت بیماری فرد (تریاژ) در این بیمارستان غیر فعال است و هیچگونه فعالیتی نمی کند این در حالی است که این بیمارستان در مکانی است که مراجعات زیادی دارد.

این بیمارستان کمبود چشم پزشک و رادیولوژی دارد و نمی تواند در این زمینه ها به مردم این شهر خدمات دهد و به همین دلیل بیماران به اهواز و یا سایر شهرها مراجعه می کنند.

بیمارستان امام علی(ع) شهرستان اندیمشک ماهانه با ۱۰۰ میلیون تومان کسری روبرو است که جبران این رقم می‌تواند بسیاری از مشکلات این بیمارستان را برای رسیدگی به بیماران برطرف کند.
ماهشهر دیگر شهر استان خوزستان است که با ۲۳۰ هزار نفر جمعیت، فقط دارای دو باب بیمارستان خصوصی است. یکی از این بیمارستانها ۵۰ تختخوابی است که توسط فرد خیری به نام معرفی زاده ساخته شد و دیگری بیمارستان پتروشیمی است که در ۳۰ کیلومتری ماهشهر قرار دارد.

افراد بسیاری از شهرهای مجاور مانند هندیجان، شادگان و رامشیر نیز به دلیل نبود بیمارستان به این دو بیمارستان مراجعه می کنند.
قدیمی ترین بیمارستان استان، بیمارستان نفت مسجدسلیمان است که ۸۰ سال پیش ساخته شده و در آن زمان مدرن ترین بیمارستان ایران به شمار می رفت.

در دیگر شهرهای استان مانند هندیجان، شادگان، شوشتر نیز عدم وجود بیمارستانهای مناسب مشکلی اساسی برای مردم این شهرستانها به وجود آورده است.

به نظر می رسد یکی از خدماتی که دولت باید برای جبران خسارت های ناشی از گرد و غبار به مردم خوزستان به خوبی ارائه کند ساخت و تکمیل بیمارستان برای تمامی شهرهای استان است که متاسفانه در این خصوص اقداماتی خوبی تاکنون صورت نگرفته و مردم منتظر تحقق وعده ها هستند.
کد مطلب: 7117
Share/Save/Bookmark
خداوردی
۱۳۹۲-۰۲-۰۵ ۲۰:۳۱:۳۳
به نظر من تنها بیمارستانی که در کشور فاقد نظارت و کارآیی می باشد بیمارستان مسجدسلیمان است، چرا باید همراهان بیمار با کفش و لباسهای آلوده وارد بخش آی سی یو شوند
پرهام
۱۳۹۱-۰۲-۲۳ ۰۰:۱۰:۲۵
وافعا دوستمانمان درست میگویند. ایذه کشتار گاه دارد نه بیمارستان. فقط پول تمام دیگه بیمار خوب بشه نشه. مهم نیست یا زیر عمل از بین بره. خدایش هر که بیمار نباشه رفت بیمارستان ایذه بیمار میشه. چرا ؟؟
ایذه ای
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۱۳:۳۱:۵۸
من بیمارستان ایذه رو یک کشتارگاه می دونم نه یک بیمارستان. یک کشتارگاه به معنی واقعی
بدون نام
۱۳۹۱-۰۲-۱۳ ۲۱:۲۷:۱۷
آزاد گذاشتن دست چند پیمانکار در مسجد سلیمان و زدوبند آنها با برخی مسئولین شهر این مسائل را پیش آورده. در حقیقت بعضی از مسئولین، دست نشانده ی این پیمانکاران هستند. طبق گفته ها و شنیده ها. براستی مسجد سلیمان مدیر مقتدر ندارد. بهتر نیست مدیران زن وارد عمل شوند
سهراب
۱۳۹۱-۰۲-۱۱ ۲۰:۱۸:۰۷
جالبه که شرکت نفت اینهمه پروژه احداث بیمارستان در شهرهای نفتخیز مثل آغاجاری و امیدیه دارد و در انجا به افتتاح رسیده ولی در مسجدسلیمان به بن بست خورده! چرا؟ کمی فکر کنیم
ضعف نظارت نماینده شهر و رواج سیاسی بازی و سیاسی کاری در همه سطوح نظیر واگذاری پروژه ها به پیمانکاران موردنظر نماینده و ... و باز گذاشتن دست پیمانکارهای سیاسی باعث میشه که اینطور بشه که به قول خبرگزاری مهر به علت تخلفات مالی پیمانکار، پروژه شرکت نفت در مسجدسلیمان خوابیده است. چرا فقط در شهر ما؟! از ماست که بر ماست!