داخلی اجتماعی خبر
۶
احمد عبداللهی مؤلف کتاب «ترانه ها و مثل های بختیاری» درگذشت
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳
احمد عبداللهی مؤلف کتاب «ترانه ها و مثل های بختیاری» درگذشت
 
احمد عبداللهی موگویی، شاعر و پژوهشگر فرهنگ و ادبیات بختیاری درگذشت.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، حاج احمد عبداللهی، آموزگار پیشکسوت، شاعر و پژوهشگر فرهنگ و ادبیات بختیاری پس از یک عمر فعالیت فرهنگی، روز جمعه ۱/۸/۹۴ در اصفهان درگذشت.

مراسم تشییع پیکر وی با حضور علاقمندان فرهنگ و ادب بختیاری و اقشار مختلف مردم در اصفهان برگزار گردید و در امامزاده نجم الدین خمینی شهر اصفهان به خاک سپرده شد.

وی زاده ی روستای خویه دهستان موگویی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال بختیاری بود و بخشی از فولکلور ناب آن منطقه را در کتاب تأثیرگذار «ترانه ها و مثل های بختیاری» گردهم آورد و در سال ۱۳۷۲ در ۱۴۵ صفحه توسط انتشارات مؤسسه فردا در اصفهان منتشر ساخت.

فعالیت های وی در گردآوری فولکلور بختیاری، الهام بخش نسلی از نویسندگان بوده است. عبدالعلی خسروی مؤلف کتاب چهار جلدی «تاریخ و فرهنگ بختیاری» در مصاحبه ای درباره الهام گرفتن از حاج احمد عبداللهی گفته است: «در سال ۱۳۶۵ یک روز با دوست آموزگارم آقای حاج احمد عبداللهی، شاعر ارجمند بختیاری، در خیابان راه می رفتم که ناگهان خم شد و یک تکه روزنامه پاره را از زمین برداشت و بوسید و گفت اینجا نام بختیاری نوشته شده است. این کار جرقه ای در جان من زد و انگیزه ی نوشتاری ام را تحریک کرد».
کد مطلب: 8496
Share/Save/Bookmark
عباس قنبری عدیوی
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۱۹:۰۸:۳۲
با عرض تسلیت این مصیبت خدمت خانواده، بستگان و دوست داران آن مرحوم
از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت خواستاریم.
جهانگیر زمانی جونقانی
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۰۳:۵۷:۵۹
روحت قرین رحمت الهی باد استاد
خاطراتی خوبی با استاد عبداللهی داشتم. ایشان حدود 3 هزار جلد از نفیس ترین کتابهای شخصی خود را به کتابخانه علی بن ابیطالب خمینی شهر اهدا نمود. راهش پررهرو باد
عباس قنبری عدیوی
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۶:۰۰:۳۶
سلام
این مصیبت را به خانواده، دوستان و همتباران عزیز تسلیت عرض می کنم. ایشان معلم و محقق بسیار ارجمند و محترمی بودند و کار ایشان موید دقت نظر علمی و صلاحیت حرفه ای وی است.
روحش شاد
پبدنی
۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۱۰:۳۱:۴۴
خدا این برادر بزرگوار را مورد امرزش و رحمت خود قرار دهد روح این بزرگمرد شاد باشه
روح اله میرزائی
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۱۹:۲۰:۳۲
با نهایت تاسف درگذشت بزرگ مردی از ایل چهارلنگ بختیاری معلم و شاعر فرهیخته استاد عبدالهی را به کانون داغدار عبدالهی و طایفه محترم موگوئی تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن مرد و خیر قرآن طلب آمرزش و برای بازماندگان صحت و سلامتی آرزومندیم .
روحش شاد و خدایش بیامرزد ...
اریو
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۲:۵۷:۵۵
یاد و خاطرش گرامی