۲۰
گزارش ايسنا ازاهداي اعضاي بدن "دانيال محمودي"
جمعه ۷ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۲۸
گزارش ايسنا ازاهداي اعضاي بدن "دانيال محمودي"
 

خبرگزاري ايسنا مورخ 03/11/1390 در گزارشي با عنوان «وقتي فرشته‌ها تو را روي دست مي‌برند»، به بررسي ابعاد مختلف اقدام انسان دوستانه خانواده "دانيال محمودي" جوان مسجدسليماني براي اهداي اعضاي بدن وي به بيماران نيازمند پرداخت.

به گزارش آژانس خبري بختياري (ايبنانيوز)، متن اين گزارش بدين شرح است:

راهروهاي بيمارستان گلستان اهواز در سکوت نيمه شب فرو رفته صداي هق‌هق آرام زني از انتهاي راهروي منتهي به ICU به گوش مي‌رسد. قدش خميده است و گام‌هايش لرزان؛ اشک مي‌ريزد به سختي گام برمي‌دارد راهرو را تا انتها مي‌آيد و به ورودي بخش که مي‌رسد، گوشه چادرش را مي‌کشد روي صورتش و صداي ناله‌اش بلندتر مي‌شود؛ پرستارها هم مي‌آيند هرکدام گوشه‌اي مي‌ايستند به اشک ريختن؛ وارد ICU مي‌شود و مي‌رود به سمت اولين تخت؛ به نوجوان خوابيده بر روي تخت نگاهي مادرانه مي‌اندازد و زير لب، آرام صدايش مي‌زند:"دانيالم، پسر گلم، تنها ميري؟ مادر رو نمي‌بري؟ بي‌تو چه کنم؟"

حالا همه جمع شده‌اند دور تخت دانيال، دانيال محمودي، پسر ۱۷ ساله مسجدسليماني که همين سه روز پيش تصادف کرده و پزشک‌ها اعلام کرده‌اند که مرگ مغزي شده، وداع مادر با پسرش همه را به گريه انداخته. "پسرم، عزيزم، دانيالم، داماد شدنت را نديدم مادر".

دانيال آرام روي تخت خوابيده. ماسک تنفسي روي صورتش نمي‌گذارد چهره‌اش درست ديده شود. زير گلو و اطراف صورتش برآمده و قرمز است. مادر دستي روي صورت پسرش مي‌کشد و پيشاني‌اش را مي‌گذارد روي صورت دانيال. اشک مي‌ريزد و زمزمه مي‌کند: "پير شدم تا تو بزرگ شدي، مرد شدي، حالا تنها ميري؟ هرچه برايت کردم حلالت پسرم، برو؛ تو را به خدا سپردم، امشب فرشته‌ها پسرم را روي دست مي‌برن". اين را مي‌گويد و نگاهي به عکس بالاي تخت مي‌اندازد. عکس دانيال است که تازه پشت لبش سبز شده. دستي روي عکس مي‌کشد و به سختي از تخت دور مي‌شود.

حالا نوبت پدر است که بيايد و با پسر شاخ شمشادش وداع کند؛ ابروهايش در هم گره خورده‌اند، ولي گريه نمي‌کند. نگاهش به زمين خيره شده؛ انگار که نمي‌خواهد پسرش را روي تخت بيمارستان ببيند. کنار تخت دانيال مي‌ايستد و نگاهي به صورت پسرش مي‌اندازد. لبه روانداز را مي‌گيرد و آن را مچاله مي‌کند؛ آرام آن را از روي سينه دانيال کنار مي‌زند و به بدن آسيب ديده پسرش نگاه مي‌کند. قطره اشکي پدرانه روي گونه‌اش روان مي‌شود. خم مي‌شود و پيشاني دانيال را مي‌بوسد؛ رو مي‌کند به جمع و با گريه مي‌گويد:"چي بگم؟"

مادر اشک‌هايش را پاک مي‌کند و حالا کمي محکم‌تر مي‌گويد:" اعضاي بدن دانيالم حلال است". پدر دانيال هم تاييد مي‌کند. مي‌گويد:" دانيال کلاس دوم دبيرستان بود. تازه امتحان‌هايش تمام شده بود که اين حادثه برايش اتفاق افتاد. من که پسرم را از دست دادم، ولي مي‌خواهم با اهداء اعضاي بدن او جان چند يبمار ديگر نجات پيدا کند." مادر دانيال هم حرف او را پي مي‌گيرد: "دانيال برايم عزيز بود، حالا هم دوست دارم اعضاي بدن پسرم به بيماران نيازمند اهدا شود؛ آن‌ها هم مثل پسرم".

پرستارها و پزشک‌ها به سرعت اتاق عمل را آماده مي‌کنند؛ دکتر "امين بحريني" هم براي پيوند کبد و کليه‌ها از شيراز راهي اهواز شده. از ICU تا اتاق عمل يک راهرو فاصله است؛ دانيال را روي تخت مي‌برند و پدر و مادرش هم پشت سر پسرشان دعا مي‌خوانند. به اتاق عمل که مي‌رسيم دانيال را به تخت ديگري منتقل مي‌کنند و آقا و خانم محمودي هم مي‌دانند که ديگر بايد با پسرشان خداحافظي کنند. پدر شانه‌هاي مادر را گرفته و در گوش او چيزي مي‌گويد. مادر رو به پدر مي‌گويد: "براي پسرم دعا کن".

درب اتاق عمل بسته مي‌شود و دکتر کارش را شروع مي‌کند. پدر و مادر دانيال حالا ديگر گريه نمي‌کنند؛ آرام‌تر شده‌اند. پسرشان قرار است جان چند بيمار را نجات دهد. عکس دانيال را روي دست‌هايشان مي‌گيرند و مي‌روند.

به گزارش ايسنا، اسدالله چراغي، سرپرستار بيمارستان گلستان اهواز توضيح مي‌دهد که دانيال پس از تصادف با موتورسيلکت در مسجدسليمان به اهواز منتقل شده و زمان ورود به اورژانس بيمارستان سطح هوشياري او کاهش شديدي داشته است.

او مي‌گويد: "علي‌رغم همه اقدامات درماني انجام شده توسط تيم اورژانس بيمارستان، سطح هوشياري دانيال افزايش نيافت و در همان روز بيمار به بخش NICU منتقل شد. پس از اعلام مرگ مغزي از سوي پزشکان هم اقدامات لازم انجام شد تا اعضاي بدن بيمار از شرايط پيوند خارج نشوند. خوشبختانه خانواده دانيال هم با اهداي اعضاي بدن او به بيماران ديگر موافقت کردند و به اين ترتيب کبد و کليه‌هاي دانيال اهداء مي‌شوند.

دکتر امين بحريني، فوق تخصص جراحي پيوند اعضا، عضو تيم پيوند کبد بيمارستان نمازي شيراز و عضو هيات علمي دانشگاه جندي شاپور اهواز که براي انجام اين پيوند از شيراز به اهواز آمده هم مي‌گويد: فرهنگ اهداء عضو تقريبا در همه کشورهاي دنيا جا افتاده و هر بيماري که به مرگ مغزي دچار مي‌شود اعضاي بدن او به بيماران نيازمند اهداء مي‌شود. بيماران نيازمند افرادي هستند که اعضاي داخل شکمي آن‌ها مانند کبد، کليه، پانکراس و روده دچار نارسايي شده و به همين دليل براي ادامه حيات اين بيماران لازم است که اين اعضا با اعضاي سالم جايگزين شوند."

دکتر مي‌گويد: فرهنگ اهداء عضو در کشور چند وقتي است که گسترش يافته و خانواده‌هاي افراد مبتلا به مرگ مغزي حالا ديگر مي‌دانند که مرگ مغزي، کما نيست. مي‌گويد که در بيمارستان نمازي شيراز از ابتداي سال تاکنون ۳۰۰ پيوند کبد انجام شده و مشهد هم آمار خوبي دارد؛ ولي در شهر اهواز هنوز نيازمند کار بيشتري هستيم و از ابتداي سال تنها دو مورد پيوند عضو انجام شده است.

دکتر تاکيد مي‌کند که مرگ مغزي با کما تفاوت دارد و وقتي فردي به مرگ مغزي دچار مي‌شود، امکان بازگشت وي صفر است و در نهايت فعاليت همه اعضاي بدن اين فرد متوقف مي‌شود، در نتيجه پس از اعلام مرگ مغزي از سوي پزشکان، خانواده بيمار بايد خيلي سريع براي اهداء اعضا رضايت بدهند، زيرا در چنين شرايطي ثانيه‌ها خيلي مهم است و اگر دير اقدام شود امکان پيوند از بين مي‌رود.

تيم پزشکي کبد، کليه‌ها و عروق را از بدن دانيال جدا مي‌کنند و آنها را درون کيسه‌اي مخصوص مي‌گذارند. کيسه پلاستيکي را محکم مي‌بندند و آن را درون جعبه‌اي پر از يخ قرار مي‌دهند. شکم و سينه دانيال هم بخيه مي‌شود. عمل ساعاتي پس از نيمه شب به پايان مي‌رسد؛ دکتر بلافاصله آماده رفتن مي‌شود؛ به همه خسته نباشيد مي‌گويد و اعضاي تيم جراحي بيمارستان گلستان، خبرنگاران و پدر و مادر دانيال هم با دعاي خير او را بدرقه مي‌کنند. خانواده سه بيمار نيازمند در بيمارستان ديگري در شيراز امشب تا صبح آمدن دکتر را انتظار مي‌کشند؛ دانيال آرام خوابيده است. 

منبع: ايسنا خوزستان / محمدامين صالحي‌نژاد

کد مطلب: 6939
Share/Save/Bookmark
عاطفه
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۲:۴۵:۴۱
دانىال همىشه زندست٠
رعنا معراجی
۱۳۹۱-۰۱-۲۴ ۰۲:۳۰:۲۵
سلام خانواده محمودی.
بزرگی و بزرگ منشی را از شما باید آموخت. برای خاله من هم که امروز خبر مرگ مغزی ایشان را بعد از یک جراحی قلبی داده اند دعا کنید. روح دانیال شاد
چهارمحالی
۱۳۹۱-۰۱-۰۷ ۱۷:۲۳:۱۲
غمتان سنگین است پیامی برای تسلی نیست ما را در غم خود شزیک بدانید. درود بیکران بر شبرمردان و شیرزنانی چون شما.
مهدي دهدزي
۱۳۹۰-۱۲-۲۸ ۱۰:۱۳:۲۰
درود بر غيرتت وخدا صبرت بده.خانواده محمودي واقعا شير پياتون زنده ست
رضاحاجی پورگندمکاری
۱۳۹۰-۱۲-۲۴ ۱۵:۱۴:۱۲
خانواده محترم محمودی درود برغیرت وشرافت وانسان دوستی شما،بااهداء عضواین عزیزافرادزیادی به زندگی برمیگردندکه شما متوانید بااحساس زنده بودن فرزندتان باامیدزندگی کنید.
جهانگير
۱۳۹۰-۱۲-۲۱ ۲۳:۳۵:۲۷
تسليت و تبريك خانواده محترم محمودي
مهدی ولی پور-مسجدسلیمان
۱۳۹۰-۱۲-۱۱ ۱۹:۳۸:۱۸
خانواده محترم محمودی و دوست عزیز غلام محمودی در گذشت نابهنگام گل پرپر شده و دوست عزیزمان دانیال را به شما تسلیت عرض می نمائیم .برای شادی روح دانیال صلوات
دانيال جاويدان
۱۳۹۰-۱۲-۰۷ ۱۲:۰۹:۳۲
سكوت سرشار از حرف.
حامد
۱۳۹۰-۱۲-۰۵ ۱۵:۵۸:۴۱
دیشب دوستم از ارتفاع سقوط کرد بردیمش بیمارستان. حالش بد بود. تو بیمارستان کسی به ما توجه نمی کرد. بعد از 3 ساعت رفت تو کما. تازه آقای دکتر از اتاقش اومد بیرون و براش سی تس اسکن نوشت. بعد فهمیدن که ضربه مغزی شده. با هزار تا بدبختی پزیرش شد و 8 ساعت بعد گفتن مرگ (مغزی) شده. هالا کی جوابگو هست. چرا نباید دکتر اون بنده خدا رو معاینه میکرد؟ چرا مملکت پر شده از این دکترا؟ کی جواب زن و بچه 5 سالشو میده؟ از دیشب تا حالا شدم شبیه علامت سوال؟؟
خسروی فارسانی
۱۳۹۰-۱۱-۳۰ ۱۵:۲۲:۳۵
سالاری پیا . اصل نام نیکه مگرنه ما همه رفتنی هستیم
امید
۱۳۹۰-۱۱-۲۶ ۱۳:۳۰:۲۳
خدارحمتش کند
دانیال
۱۳۹۰-۱۱-۲۵ ۱۳:۵۷:۳۸
خانواده محترم محمودی
ما را در غم خود شریک بدونید و مطمئن باشید راه دانیال برای ما دوستانش ادامه دارد و یادش در دل ما همیشه زنده هست. از طرف دوستان دانیال از مسجد علی بن ابیطالب چهاربیشه
وحید دهکردی
۱۳۹۰-۱۱-۲۴ ۱۲:۱۸:۵۹
به نام یزدان پاک
سلام
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
حرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد
خانواده محترم محمودی از طرف خودم و فامیل بزرگ رئیسی دهکردی، خدمت شما تسلیت عرض میکنم.
این اقدام به راستی از برترین اقدامات و بهترین اعمال نزد خداوند متعال است.
از درگاه ایزد یکتا برای دانیال عزیز علو درجات و برای شما و سایر بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت داریم.
ما را در غم ترک دانیال عزیز، شریک بدانید.
درود بر شرف، عزت و گذشت شما.
وحید رئیسی دهکردی به نمایندگی از فامیل بزرگ رئیسی دهکردی
فرزاد
۱۳۹۰-۱۱-۲۲ ۲۰:۲۲:۱۴
خدایش بیامرزد
خوانواده محترم محمودی از طرف خودم و جمعی از دوستان به شما تسلیت عرض میکنیم.
کار شما کار بسیار خوب و خدا پسندانه ای بود امید وارم خدا به شما صبر داده و روه ان عزیز را شاد فرماید.
فرزاد سلحشور_ایذه
يكدوست
۱۳۹۰-۱۱-۲۲ ۱۴:۳۳:۴۳
مرحوم دانيال به همراه جمع ديگرياز معلولين اداره بهزيستي مسجدسليمان اولين بار در جشنواره تئاتربين المللي معلولين مهرآيين درسال 87كه با شركت 35گروه داخلي وخارجي گزارشد با نمايش ناف برون ازطرف بهزيستي مسجدسليمان شركت وموفق واين گروه موفق به كسب رتبه دوم جشنوناره مذكور شدند همچنين در جشنواره ملي معلولين خليج فارس هم اين گروه موفق به كسب رتبه برتر شدند وجوايز متعددي را دريافت نمودند او حتي به هنگام مرگش باز هم هنرنمايي نمود و با اهداي اعضاي بدنش زندگي را به افراد بيمار هديه نمود. خداوند رحمتش كند
فاطمه
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۰۰:۰۴:۲۳
دانیال یکی از بهترین بازیگرهای مسجد سلیمان بود. این خیلی بی انصافیه که اینجا ذکر نشه. اون حتی در جشنواره بین الملل معلولین(یکی از پاهاش کوتاهه.البته خیلی کم) جایزه بازیگر اول مرد رو از انتظامی گرفت.. روحت شاد پسر
بی داترین کر
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۰۳:۲۵:۴۰
برای پدر و مادر دانیال عزیز:
با این کار فرشتگان را از فرشته بودن شرمنده کردید و هر فرشته ای امروز آرزو دارد:
ای کاش من مادر دانیال بودم...
شاهین
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۱:۴۶:۱۷
در این دنیا
که تنها شانس تا فردای دیگر
دزدی یک لقمه نان است
گدا بر گدایان می کند خیرات
خوشا بر شما
ای پدر و مادر
که آئین تان
آئین بزرگان است
یادش گرامی باد
محسن
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۱:۳۶:۱۵
سلام خانواده محمودی
دانیال شما زنده است روحی در قالب چسمی دیگر. من دست پدر و مادر اقا دانیال میبوسم با این کار خداپسند. امید است بختیاريهای بزرگوار خانواده محمودی را سرلوحه خودشان قرار دهند و برای روح ملکوتی اقا دانیال و سلامتی خانوادشون دعا کنید
باتشکر
محسن نصرت پناه - سردشت
محسن صیدالی بختیاری
۱۳۹۰-۱۱-۰۷ ۲۳:۴۶:۵۷
درود بر رادمردان و شیرزنان ایل ایل سترگ بختیاری که همواره در تاریخ پر نشیب و فراز ایل بختیاری نشان داده اند که از شور و شعور بالایی برخوردارند. روح این نوجوان ناکام با روح اولیای الهی به مرحمت خداوند باری شاد و قرین رحمت بی انتهای او گردد. خانواده محمودی تسلیت مارا پذیرا باشید خداوند جزای خیر و صبر و شکیبایی به شما ارزانی دارد.
بمنه و کرمه