۶
هانری سوم و تاریخ حمیدی از مجموعه ترجمه های سردار اسعد منتشر شد
دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۰
هانری سوم و تاریخ حمیدی از مجموعه ترجمه های سردار اسعد منتشر شد
 
جلد اول و دوم از دوره بیست جلدی مجموعه آثار داستانی ترجمه «سردار اسعد» از پیشگامان ترجمه ادبیات داستانی مدرن و از رهبران جنبش مشروطه‌خواهی ایرانیان منتشر شد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، محسن حیدری با اعلام این خبر افزود: علیقلی‌خان بختیاری سردار اسعد (۱۲۳۶ - ۱۲۹۶ هـ .ش) از پیشگامان ترجمه ادبیات داستانی مدرن و از رهبران جنبش مشروطه‌خواهی ایران است که در فاصله سالهای ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۵ هـ .ش یعنی قبل از صدور فرمان مشروطیت، اقدام به ترجمه بسیاری از آثار ادبیات داستانی مدرن جهان در ایران کرد.

وی افزود: سردار اسعد، علاوه بر ترجمه ادبیات داستانی مدرن، تأکید زیادی بر گسترش صنعت چاپ مدرن در ایران داشت و از این رو به عنوان مثال نخستین کتابهایی که توسط «مطبعه خورشید» در تهران و به شیوه مدرن چاپ شد، کتابهای سردار اسعد بود و در واقع سردار اسعد با حمایت مالی از این ناشران روشنفکر و پیشگام، نقش مهمی در موفقیت صنعت نوپای چاپ در ایران عصر مشروطه داشت.

حیدری گفت: متأسفانه شخصیت فرهنگی این مترجم بزرگ ایرانی کمتر شناخته شده است، و ما بیشتر شخصیت سیاسی وی را به عنوان فرمانده عملیات ملی آزادسازی تهران و عامل اصلی بازگشایی پارلمان مشروطه پس از رفع استبداد صغیر می‌شناسیم و امیدوارم انتشار این دوره‌ بیست جلدی زمینه‌ای را فراهم آورد تا پژوهشگران بتوانند پرتوی نوری به اندیشه‌ها و فعالیت‌های فکری و فرهنگی سردار اسعد بیاندازند.

او همچنین گفت: سردار اسعد ترجمه‌های مختلفی از آثار نویسندگان بزرگ فرانسه نظیر الکساندر دومای پدر، الکساندر دومای پسر، اگوست ماکت (نویسنده همکار الکساندر دومای پدر)، پل دو کوک و دیگر نویسندگان یونانی و مصری انجام داده است که به تدریج و در قالب یک دوره بیست جلدی از سوی نشر تمتی به بازار ارائه خواهند شد.محسن حیدری گفت: جلد اول این مجموعه با عنوان «هانری سوم» شامل رمان عشقی و تاریخی «مادام مونسورو» نوشته الکساندر دوما و ترجمه علیقلی خان بختیاری سردار اسعد است که به همراه یک عکس منتشر نشده و منحصر به فرد از سردار اسعد در 264 صفحه و قیمت 16 هزار تومان روانه بازار شده است.

وی افزود: جلد دوم این مجموعه با عنوان «تاریخ حمیدی» شامل رمان تاریخی درباره زندگی سلطان عبدالحمید دوم پادشاه ترکیه عثمانی نوشته ژرژ دوریس و مشتمل بر مقدمه ای از پی یر کیلارد و ترجمه علیقلی خان بختیاری سردار اسعد است که در 224 صفحه و قیمت 16 هزار تومان روانه بازار شده است.

حیدری گفت: جلد اول و دوم مجموعه ترجمه های سردار اسعد، هم اکنون در کتابفروشی های معتبر (از جمله کتابفروشی طهوری در میدان انقلاب تهران) در دسترس علاقمندان است.

تکمیلی:
مراکز فروش کتاب های سردار اسعد در تهران و مراکز استانهای بختیاری نشین به این شرح است:
تهران: میدان انقلاب، کتابفروشی طهوری
اصفهان: خیابان چهارباغ، کتابفروشی مشعل
اهواز: سه راه طالقانی، کتابفروشی جعفری
اهواز: کیانپارس، کتابفروشی محام
شهرکرد: چهارراه دامپزشکی، کتابفروشی آفتاب
کد مطلب: 8522
Share/Save/Bookmark
جباری بابادی
۱۳۹۵-۰۱-۰۵ ۱۸:۴۰:۵۵
درود میفرستم به جناب آقای حیدری عزیز خدا قوت
بدون نام
۱۳۹۵-۰۱-۰۵ ۱۱:۱۱:۲۴
سلام همه مردم ایران مدیون چنین سردارانی است
مسجدسلیمان
۱۳۹۴-۱۲-۲۹ ۰۱:۱۵:۵۴
درود بر کر ایل...آقای حیدری عزیز .
حجت از اندیکا
۱۳۹۴-۱۲-۱۶ ۰۱:۱۹:۴۰
درود بر شما ، خیلی خوشحال شدم. عالی بود. امیدوارم که این قبیل تلاش ها تداوم داشته باشد
احسان رحیم پور
۱۳۹۴-۱۲-۰۷ ۱۰:۲۱:۲۲
با سلام
با تشکر
احمدی ..ایذه
۱۳۹۴-۱۲-۰۳ ۱۶:۵۷:۲۶
درود بر جناب حیدری.. تلاشگر صادق در عرصه فرهنگ راستین بختیاری