داخلی سياسی خبر
۱۵۶
زمزمه های تشکیل استان زاگرس در پی یک اختلاف قدیمی
در طرح پیشنهادی بروجردی ها شهرستان های دورود، ازنا و الیگودرز از استان لرستان و شهرستان های ملایر و نهاوند از استان همدان به مرکزیت بروجرد ا
يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۱۲
 


در پی اختلافات قدیمی خرم آبادی ها با بروجردیها، نمایندگان بروجرد در مجلس شورای اسلامی  بدنبال جدا کردن بخشی از استان لرستان و تشکیل استانی به نام زاگرس در شمال استان لرستان میباشند.
به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) شنیده ها حاکی است علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از چندی پیش مذاکرات اولیه برای تشکیل استان زاگرس را آغاز کرده است.
علاءالدین بروجردی در آخرین نطق پیش از دستور خود در مجلس گفته بود: "....و اما بروجرد، شهر فرزانگان،شهر حضرات آیات عظام بروجردی، بحرالعلوم، نجفی و ده ها مجتهد بزرگ دیگر، شهر شهید محمد بروجردی و 1500 شهید دیگر. شهر آیت الله خزعلی، دكتر عبدالمحمد آیتی، دكتر محمدجعفر شهیدی، دكتر زرین كوب و صدها چهره برجسته حاضر و غایب دیگر، نگین استان لرستان، همانند همه مردم شریف این استان، در انتظار سفر سوم ریاست محترم جمهور با كوهی به بلندای زاگرس از انتظارات بحق هستند و امید آنكه جناب آقای دكتر احمدی نژاد در آغاز راه دهه پیشرفت و عدالت، (ضمن سپاس از همه اقداماتی كه تا كنون دولت محترم انجام داده است و جای قدردانی دارد) توجه ویژه ای به این مطالبات بنماید".
نشریه های محلی بروجرد در تعبییر نطق پیش از دستور نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، استفاده از عبارت " کوهی به بلندای زاگرس" را حرکت نرم بروجردی برای طرح پیشنهاد استان زاگرس به رئیس جمهور در سفر سوم استانی به این شهر تلقی کردند.
گفتنی است در طرح پیشنهادی بروجردی ها شهرستان های دورود، ازنا و الیگودرز از استان لرستان و شهرستان های ملایر، نهاوند از استان همدان و شهرستان شازند از استان اراک به مرکزیت بروجرد استان جدید زاگرس را تشکیل می دهند.
کد مطلب: 4382
Share/Save/Bookmark
لر
۱۳۹۳-۰۲-۳۰ ۲۳:۴۰:۳۹
یه نماینده این طوری هم اگه mis داشت حالا بختیاری ها استان داشتند
آرش
۱۳۹۳-۰۱-۳۰ ۰۱:۱۸:۵۸
درود بر تمام لرها و بختیاری ها
توکلی
۱۳۹۲-۱۲-۲۹ ۰۰:۵۱:۲۶
عزیزان من استان شدن به این سادگی ها نیست چرا که امروزه اگر شهری بخواهد استان بشود باید طبق علم روز چندین ویژگی و مزیت داشته باشد اول از همه مکانی که انتخاب میشود باید زلزله خیز نباشد که شهرستان الیگودرز میزان زلزله خیزی کمتری نسبت به سایر شهر های استان دارد و دوم این که باید تعادل دمایی داشته باشد که الیگودرز این تعادل را به خوبی دارا هست وسوم اب فراوان که الیگودرز دارای سرچشمه های فراوانی است و به خوبی میتواند اب منطقه را تامین کند وچهارم موقعیت ارتباطی وجغرافیایی که شهرستان الیگودرز را از سایر شهر ها متمایز ساخته است شهرستان الیگودرز در ارتفاع 2000 متری روی قله های اصلی و مرکزی زاگرس یعنی قالیکوه و اشترانکوه نشسته است واین شهرستان با استان های مرکزی شهر های خمین و اراک و استان لرستان ازنا و درود و خرم اباد و سپید دشت وخوزستان دزفول و مسجد سلیمان و چهار محال بختیاری شهرکرد و اصفهان فریدون شهر و داران وخانسار و گلپایگان دارای مرز میباشد که این نشانه ی وسعت و موقعیت الیگودرز میباشد یعنی الیگودرز به تنهایی با 5 استان و بیش از 10 شهرستان دارای مرز خاکی میباشد و شهرستان الیگودرز روی شاه راه ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته که این ویژگی نیز این شهرستان را از دیگر شهر ها متمایز ساخته است و از هر نظر که بنگریم متوجه میشویم که استان زاگرس فقط وفقط باید به مرکزیت الیگودرز بنا شود وحق مردم خون گرم و شهید پرور شهرستان الیگودرز وبختیاری های سلحشور این خطه میباشد
بدون نام
۱۳۹۲-۱۰-۱۶ ۰۰:۵۲:۲۴
طبق آمار مرکز آمار (1390) و سرشماری 1385 موجود در ویکی پدیا جمعیت بروجرد از شهر های همجوار غیر از خرم آباد و اراک بیشتر است و کارخانه ها و چهره های مهم رو منکر نمی شوم. اما این شهر به تنهایی پتانسیل استان شدن ندارد و صدالبته ملایر کوچکتر و نهاوند و الگیودرز که چهارمین یا ینچمین شهر لرستان است در این قضیه جایی ندارند. دوستان ملایری هم بخاطر منتفعی که گیرشان می آید این بحث ها را می کنند و آمار دروغین ارایه می دهند. زنده باد عدالت
بهزاد
۱۳۹۲-۰۹-۲۴ ۱۶:۲۱:۱۸
لطفا هر چه سریع تر این بروجردی ها و درودی ها و ازنایی ها و الیگودرزی ها را از لرستان جدا کنید
لر بیرانوند
۱۳۹۲-۰۸-۳۰ ۲۱:۴۸:۴۰
بروجردیها 70 درصد که بیرانوند وحسنودند هستند 30 درصد وروگردی من خودم از ایل بیرنوند هستم ومگر ما بمیریم که از استان بزرگ لرستان جدا بشیم اقای بروجردی نماینده بی تعصب شما چند سال بروجرد زندگی کرده ای بی زهی خیال باطل برو همون تهران زندگی کن ودیگر تفرقه ننداز در ضمن ازنا لک هستند ودرود هم لر خرم ابادی هستند الیگودرز هم ارزانی بختیاریها ومیماند 30 درصد وروگردی که باید لرستان رو ترک نکند اینه ایلی تفرقه انگیز هستند وجای در لرستان ندارند همین برید از لرستان بیرون شما وبروجردی جای در لرستان ندارد
بروجردى
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۹:۲۵:۰۲
ملاير بايد افتخار كنه كه تو استان زاگرس جاش داديم بعدم شما لريد بهتره عضوه كدوم استان باشيد
بهروز بروجردى
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۹:۱۰:۴۵
بروجرد بايد استان بشه چون شهر ايت الله بروجردى پهلون اصغره كه يكى از سه پهلون ايرانه كه سينى پاره ميكرد خرم ابادچى
فرزادغیبی اهوازی ف اس
۱۳۹۲-۰۸-۲۵ ۱۲:۲۹:۴۰
با درود
باور بفرمایید اگر دولتها عدالت را به شکل واقعی در شهرستانها و استانها رعایت می کردند هیچ شهری و استانی و فردی و یا قومی و گروهی بدنبال سهم خواهی نبود . اگر انتظارات و سهم خواهیهایی را می بینیم که از خط صراط خارج شده و زوایه هایی در سهم خواهی ها می بینیم عدم رعایت عدالت و بی توجی به قانون است .در جوامع مدنی وپیشرفته اصلا این صداها و خواسته ها شنیده نمی شود و ملتها و اقوام و ادیان با کمال آرامش در کنار هم زندگی می کنند . ولی در جوامع عقب افتاده و کمتر توسعه نیافته چون عدالت از ریل اصلی با نگاه غلط مسئولین خارج شده . خواسته ها هم در مسیر قانونی نیست.
کوروش
۱۳۹۲-۰۸-۱۴ ۰۱:۳۹:۵۱
به نام خدا باسلام ما شازندیها به لر بودنمون مینازیم وازاراک جداشدن را باجان ودل می پذیریم وعاشق پیوستن به همزبانان ملایری بروجردی و.....هستیم وتمامیت ارضی کشورمان راهم می ستاییم وبرای کشورعزیزمان جان میدهیم.
ashkan.ar
۱۳۹۲-۰۸-۰۵ ۰۸:۵۴:۳۰
ایران سرزمین من سرزمین تو سرزمین ما.
ایران سرزمین آریایی ها سرزمین نژاد پاک آریایی ها.
پس زنده باد نژاده آریایی زنده باد سرزمین اریایی ایران زیبا.
ما پارس ها (بختیاری ها مازنی و گیلکی) آذری ها و کرد ها و لرها از نژاد پاک آریایی هستیم همبستگی میان ما ایرانی ها کشور را رو به جلو و پیشرفت پیش خواهد برد. پس همبستگی خودمو همینجا با تمام مردم ایران با صدای بلند داد میزنم . یکی برای همه و همه برای یکی. پس زنده باد ایران زنده باد ایرانی زنده باد نژاد پاک آریایی زنده با سرزمین آریایی
کاسیان
۱۳۹۲-۰۸-۰۴ ۱۶:۲۹:۵۸
حال آدم بهم می خوره از این همه بوی نفاق -این صحبتها بیشتر از سمت برخی از بروجردیها مطرح می شود -آخه شما که کل بوجه های استان لرستان را جذب کردید -بیشترین مدیران این استان از بروجرد بودند -خوب اگه می تونستید چرا وضع استان ما به این شکله -خواهشا انرژی فکری خودمان به چیزهای بهتر و انتخابهای بهتر بکار بیاندازیم -برخی از دوستان بروجردی آنچنان انتقاد می کنند که گویی تمام مشکلاتشان بخاطر اینست که استان نشده اند -با نق زدن کسی همراه و یار ما نخواهد شد بسه تورا خدا.
بدون نام
۱۳۹۲-۰۷-۳۰ ۲۰:۴۸:۳۶
...اخه یکی نی بوه (بگوید) وروگرد قدمت داره خو داره. اولا ملایر صد و سی هزار جمیتش بیشتره. بعدشم او جوری که کارشناسیا گفتن زیرساخت شهر بین (بودن) داره...
مجتبی لک
۱۳۹۲-۰۷-۲۱ ۰۰:۵۰:۱۳
با سلام
خواستم بگم که من اهل شهرستان ازنا هستم و از دیار پاچه لک - سرزمین عمو زاده های کریم خان زند لک - بیشتر ساکنین شهرستان ازنا لک هستند که به این منطقه مهاجرت کرده اند. اما افتخار ما به لک بودن یا بختیاری بودن نیست... بلکه افتخار ما لر بودن ماست.
ما تا ابد لر و لرستانی خواهیم ماند
زنده باد ایران
بدون نام
۱۳۹۲-۰۷-۱۰ ۲۳:۲۹:۳۵
استان زند ملایر مرکز زاگرستسان غربی ایران
لر
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۱۱:۵۹:۲۱
یک عده کامنت گذاشتن لر متعصب یعنی استان زاگرس!
شما تعصب داشتی که اسم لر رو برنمیداشتی زاگرس جاش بزاری با تعصب!
لر باید یکی بشه از همدان تا خلیج پارس (لر)
حامد
۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۲۳:۲۸:۵۲
واقعا فکر کردید خرم اباد اینقد بی غیرته که بزاره بروجردو درودو ازناشو جدا کنن.به امید روزی که با به هم پیوستن ایلام و چهار محالو کهگیلویه و ممسنی و اندیمشکو نهاوند، کشور لرستان و تشکیل بدیم
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۸ ۲۳:۳۲:۲۸
سلام من از دیار الشترم
ب نظر من باید لرای لرستانو جدا کنن. بقیش استان زاگرسو تشکیل بدن. چون اونایی که لر نیستن مثل الشتر و... باعث ننگ و خواریمونه که بهمون بگن"لر"
بروجن
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۱:۱۳:۱۹
بروجرد حق مرکز استان شدن را دارد
محمد غیبی/کوهرنگ
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۰۰:۵۵
به عنوان یک لر بختیاری اول به ایرانی بودن خود می بالم و در پاسخ همتباران و مخاطبین این مقاله می گویم:
ایران سرای همه ایرانیان از هر قوم و قبیله و طایفه و عشیره چه اقلیتهای مذهبی و همه و همه است. آنچه مهم است باید یاد بگیریم در کنار هم خوب زیستن و خوب تحمل کردن را. اگر توانستیم همدیگر را تحمل کنیم؛ میتوانیم براحتی بدون هر گونه نگاه قومی و جناحی و حزبی و هرگونه برتری جویی و بدون هرگونه فخر فروشی همانند انسانی خردمند ؛ عاقل و عاری از هر تعصبی در کنار همدیگر زندگی کنیم.
ناگفته نماند دامن زدن به اینگونه مباحث فقط کار افراد فرصت طلب و فرصت سوز است که مانع از انسجام در شکل گیری و پیشرفت جامعه شده؛ می شود و خواهد شد. تنها راه پذیرش همدیگر دوری از این نگاههایی است که ضربات جبران ناپذیری به پیشرفت کشور وارد خواهد کرد. و نگاه جهان را نسبت به ما عوض خواهد کرد و نشان خواهد داد که خدایی ناکرده مردمی عقب افتاده بدون نگاهی مدنی هستیم.
پس بیاییم همگی نگاه قشنگتری نسبت به همدیگر داشته باشیم تا زندگیمان زیباتر گردد و تنها کسی که اول از این نگاه قشنگ منتفع می شود اول خودمان هستیم و بعد خانواده و... و در نهایت همه هموطنان عزیزم در سراسر میهن عزیزمان ایران. حتی شما عزیزان خوبم که هر کدام نفعی فردی ؛ گروهی و یا استانی و منطقه ای جستجو می کنید.
به امید آن روز
علی
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۷:۵۳:۵۲
واقعا همین تعصبات قومیتی ایران رو روز به روز به عقب میبره
محمدازبروجرد
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۲۱:۱۹:۳۵
فقط نهاوند
مهدی از تهران
۱۳۹۲-۰۵-۱۲ ۰۶:۱۵:۱۰
به نظر من ملایر بهترین تولید کنندگان رو از نظر صنایع دستی از جمله چوب روداره وبه بزرگترین شیک ترین مبل رو میسازه
عرفان چگینی
۱۳۹۲-۰۵-۰۶ ۲۱:۱۱:۴۰
ما همه لريم بايد به لربودن مون افتخارکنيم. ما بايد يکپارچه باشيم. به نظر من همه مناطق لرزبان را از شمال ايران ملاير تا جنوب نوراباد ممسنی، بوشهر، و.. به يک استان به نام زاگرس به مرکزيت لرستان يا ملاير باشد.
عرفان چگينی از ملاير
حسین
۱۳۹۲-۰۴-۱۶ ۲۳:۱۱:۱۲
فقط وفقط بروجرد میتونه مرکز استان بشه چون درود و ملایر و بقیه شهرها یه زمانی جزو روستاهای بروجرد بودن , حالا برای ما ادعای مرکز استان شدن می کنن. درضمن جمعیت بروجرد از همه شهرهای اطرافش بیشتره. این رو امار میگه
بی باک
۱۳۹۲-۰۴-۱۰ ۰۰:۰۳:۲۸
فقط ملایر
میلاد
۱۳۹۲-۰۴-۰۳ ۱۵:۴۷:۴۹
بهترین استان برای ما نهاوندی ها همان همدانه و حاضر نیستیم که به استان خیالی شما الحاق بشیم
میثم خیشه
۱۳۹۲-۰۲-۱۱ ۱۹:۱۴:۵۱
نهاوندی که قدمت شش هزار ساله دارد و پایتخت یزگرد سوم شاه ساسانی بوده با نقاط گردشگری و تاریخی و طبیعتی که خیلی بیشتر از بروجرد است، لیاقت استان شدن را دارد
مجید فراست
۱۳۹۲-۰۱-۲۵ ۰۱:۴۲:۰۹
بهترین منطقه برای استان شدن در محدوده جغرافیای مورد بحث شهر زیبا و فرهنگی گلپایگان است. چرا که نزدیک الیگودرز هست و مردم این شهر با این امر مشکلی ندارند. به دلیل اینکه در ابتدا جز خاک گلپایگان بودند و مهمتر اینکه با فریدن و خوانسار و داران و خمین فاصله ندارد. دارای افراد با نفوذ سیاسی است. بر سر راه ابریشم قرار گرفته، دارای مراکز متعدد دانشگاهی است. در صنعت پیشتاز و دارای اثار باستانی و مردم تحصیل کرده میباشد
بدون نام
۱۳۹۲-۰۱-۰۳ ۰۱:۰۶:۴۱
زاگرس بايد مركزش بشه اليگودرز. هم به ازنا دورود نزديكه هم به شازند. و هم بيشترين جمعيت رو نسبت شهرستانهايي كه ميخوان بشن مركز استان رو داره
ناصر-ملایر
۱۳۹۱-۰۶-۲۹ ۱۵:۱۴:۲۹
با سلام خدمت هموطنان عزیز،
این که مردم منطقه ای خواستار پیشرفت در سطوح مختلف باشند امری طبیعی است اما نه به هر قیمتی. بارها و بارها شنیده شده که مردم بروجرد خود را با فرهنگترین و باکلاس ترین مردم شهرهای اطراف می دانند اما لازم است همه کسانی که بر این طبل می کوبند بدانند این با فرهنگی که به آن افتخار میشود فرهنگ برهنگی است که دکتر شریعتی سالها پیش در باره آن هشدار داد و کسی نمی شنود.
همه ما ایرانی ها می دانیم فرهنگ ما عفیف بودن دختران و پسران ماست نه برهنگی و در معرض نمایش قرار دادن نوامیس. این بی فرهنگی محض است. از فتنه شیطان بترسید.
کاوه
۱۳۹۱-۰۶-۲۲ ۱۵:۵۶:۴۴
شما تازه چند سال پیش صاحب دو نماینده در مجلس شدید. استان شدن پیشکش
م
۱۳۹۱-۰۶-۰۷ ۲۳:۲۲:۴۷
در جواب کسی که با استان شدن بختیاری مخالفه:

نمی دانم بختیاری هستی یا نیستی. اگر هستی باید دغدغه این را داشته باشی که سرزمین بختیاری الان چند تکه است باید یک استان شود. این حرف ها که می زنیم راه دور است و فلان و بهمان نباید مانع کار باشه. نباید مانع رشد یک عقیده باشه.
خواهی نخواهی بختیاری با این روشی که ما در پیش گرفتیم حقیر می ماند. ما استان بشویم همه ی مشکلاتش را با آغوش باز می پذیریم. باید دیگران را هم راهنمایی کرد. شاید همین حرف های شما را بزنند. باید ما به فرهنگ از هم گسسته ی خود چسبی بزنیم. باید یک پارچه شویم. می شود البته اگه یک دل باشیم. من با استانی بودن موافقم. تو ناموافق. آخرش که چی. به جایی نمی رسیم. صدها سال هم به جایی نمی رسیم تا ما در زیر پوشش یک استان نباشیم باید سوخت از مرگ فرهنگمان.
شبکه ای نداریم. زبانمان داره روز به روز بیگانه می شه. اما ما فقط اهل سکوت هستیم.
بیاییم به این چیز تاکید داشته باشیم. نترسید. کسی دستور قتل ما را نمی دهد. باید مثل همه گروه ها از حق خود استفاده کنیم. شما می گویید این ها اراجیف است عده ای می گویند راه دور است و فلان.
اما کسی یافت میشه بگه چقدر ما از خیلی خیلی چیزا محرومیم و با استانی شدن به آنها می رسیم.
کجایند دلسوزان بختیاری.
ما که بین خودمان بر اینکه بختیاری را مترقی کنیم در جنگ و دشنام هستیم بعدها چه کار می کنیم.
همه ی بختیاری باید يك استان بشود. خوبی های این مسئله از بدی هایش بیشتره. نگذاریم فریب بخوریم. تو همه سایتها بیان بشه تا خدایه نکرده روز متوجه نشیم همین نام بختیاری که با چهارمحال همراه هست از بین بره.
چند استان بختیاری برای فرهنگ ما و اتحاد ما بسیار خانمان سوزه. خودتان بهش بیشتر فکر کنید. یعنی وضع موجود بهتر از این فرضیه است.
استان بختیاری باید زنده بشود با تمام سختی هاش رنج هاش و عذاب هاش و حرف های بد وبی راه دیگران.
خودمان برای خودمان چاه نکنیم...
می دانی کی بیشتر از این حرف ما خوشش میاد که می گوییم استان شدن بختیاری بی مفهومه یا توهمه؟
اره همان هایی که نمی خواهند سر به تن بختیاری باشه...
من تا توان دارم در راه اعتلای بختیاری می کوشم.
از آرمانهای من تشکیل استان بختیاری است و سپس ایجاد یک شبکه بختیاری زبان برای همه بختیاری های جهان و ایران.
و بدانیم اگر بختیاری سرزمینش در استان های مختلف قسمت شده، کسی دلش برای ما نسوخته.
این فقط خواسته ی آنها را می طلبد که بختیاری از بین برود. کمی حواسمان را جمع کنیم. کمی به اقوام اطرافمان بنگریم.
خیلی حرف دارم اما ...
کسری
۱۳۹۱-۰۵-۲۷ ۲۳:۲۲:۳۸
مرکز استان زاگرس باید بشه الیگودرز. به چه دلیل:
۱- بزرگترین شهر لرستان
۲- باسوادترین شهر لرستان
۳- از همه مهمتر بختیاری و به نظر من باید شهرهایی که در سر راه زاگرس هستند، این استان را تشکیل دهند. مثل الیگودرز، داران، بویین، درود وازنا.
نمیدونم بروجردی ها دلشونو به چی خوش کردن؟! 
بدون نام
۱۳۹۱-۰۴-۲۴ ۱۳:۴۴:۰۴
لر با غیرت یعنی استان زاگرس. همین
میثم خیشه نهاوندی از تهران
۱۳۹۱-۰۴-۲۴ ۱۳:۳۱:۱۰
لطفا نهاوند را از همدان و بروجرد را از لرستان جدا کنید تا استانی زیبا متحد و با افتخاری به نام زاگرس داشته باشیم.
لر اصیل یعنی استان زاگرس و بس.
ازنا و الیگودرز را که بختیاری و فارس هستند به استان ما لرهای اصیل و با غیرت ربط ندهید
زنگنه ایلآم
۱۳۹۱-۰۴-۲۳ ۰۲:۳۳:۲۶
عزیزان!
ایلامی هستم و از بروجرد خوشم میاد. ضمن اینکه همسرم ملآیریه. اما فارغ از نظریه های استان شدنتون باید جهت اطلآعتون بگم نام زاگرس فقط به دیار ایلآم پیوسته. ایلآم مهد تاریخ کهن و پایداری ایران زمین و اقلیم بهشت و تک عروس زاگرس است. قراره نام یکی از شهرستانهای استان ایلآم هم به اسم زیبای "زاگرس" مزین بشه... خداحافظ
بدون نام
۱۳۹۱-۰۳-۱۲ ۰۰:۰۳:۲۹
همش زیر سر این خرم اباده. ما دورودی ها از خرم اباد متنفریم. هیشه حق ما رو می خورن.
سعید _ بندر عباس
۱۳۹۱-۰۲-۱۶ ۰۷:۱۴:۱۱
عرض سلام خدمت تمام دوستان
بنده اهل بروجردم ساکن بندرعباس، پس تفاوتی واسم نداره که استان جدیدی به مرکزیت بروجرد یا هر شهرستان دیگه تشکیل بشه، اما اینو می خوام بگم که تشکیل شدن این استان ، باعث پیشرفت های چشم گیری واسه شهرستانهای واقع در اون استان میشه.
این رو هم بگم که واسه مرکز یت شدن به جمعیت، راه آهن یا زیر ساخت های عمده نگاه نمی کنند بلکه به این نگاه میکنن که کدامین شهرستان از پتانسیل بالاتر ، فرهنگ غنی تر، وصعت ارازی، منابع طبیعی که باعث ایجاد درآمد می شود به منظور استفاده در سطح استان.
و اما باید به آن دسته از عزیزانی که در کل مخالف چنین چیزی هستن باید بگم که این جدایی ها باعث پیشرفت و آبادانی درسطح کشور میشه.
sorena
۱۳۹۱-۰۲-۱۴ ۰۳:۴۹:۰۳
منطقی حرف بزنید. ملایر دانشگاه مستقل ملی داره با 4200 دانشجو با مقطع دکتری و دانشگاه آزاد. 11 تا شهرک صنعتی دارای آثار باستانی های قدیمی راه آهن مجموعه تفریحی های بزرگ مثل بام ملایر 4 راه جاده ای قرار گرفتن روی جاده ی ابریشم و .. دیگه چی می خواید
بدون نام
۱۳۹۱-۰۱-۳۱ ۱۶:۳۸:۳۲
انصافا بروجرد حق استان شدن را دارد ، تا کی بروجرد باید زیر سلطه لرستان باشد ، در حالی که فرهنگ زبان و آداب و رسوم بروجردی ها کاملا متفافت با لرستان است .
بدون نام
۱۳۹۱-۰۱-۳۰ ۱۴:۳۳:۱۰
تفرقه بنداز و حکومت کن
محمد
۱۳۹۱-۰۱-۲۵ ۲۱:۰۱:۰۶
توي بروجرد علاوه بر بروجرديها اقوام با زبان و لهجه هاي مختلفي هستند؛ لك زبان ها، لرها، سيلاخوريها، ترك ها و..
كه جمعيتشان نصف بيشتر بروجرد است و مناطق مهمي مانند سدها و جاده ها از انجا ميگذرد و جدايي بروجرد از لرستان تقريبا ناممكن است
محمد
۱۳۹۱-۰۱-۰۵ ۲۳:۲۱:۴۰
سلام من یه الشتریم. به نظر من بروجرد اگه از لرستان جدا بشه هم به نفع خودشه هم لرستان. و مسلما بروجرد میتونه هم خودش خیلی رشد کنه و هم باعث رقابت بشه. یه چیز دیگه هم که خواستم بگم اینه که درود از کی تا حالا شد بختیاری نشین?
بدون نام
۱۳۹۰-۱۲-۲۶ ۱۹:۵۶:۳۹
ببینید این مطالب رو که تو سر شما کردند که به دنبال اختلاف نباشید و تفرغه و ... از این مزخرفات تلوزیونی رو همه بلدند آقایون بزرگوار یکی از شما که این نظرات و میدید اصلا نمیدونید بروجرد کجای نقشه هست. چه برسه به اینکه بخوای راجع به این بحث نظر بدید.
رضاازشهرکرد
۱۳۹۰-۱۲-۲۴ ۱۵:۴۷:۴۷
ایوب جان ضمن تشکر کاش میگفتی چند استان حق بختیاری هاست نه یک استان ، چون در چند استان در اکثریت میباشند. ضمن اینکه مرکز استان زاگرس حق الیگودرز یا ملایر است.
پیمان خسروی
۱۳۹۰-۱۲-۲۱ ۱۲:۱۹:۱۳
ما دیگه نمیتونیم ظلم خرم اباد رو تحمل کنیم. لطفا بروجرد رو از لرستان جدا کنید
علي
۱۳۹۰-۱۰-۰۴ ۱۳:۱۸:۴۷
ما بايد به فكر اتحاد باشيم نه جداشدن از اصل و بدون تعصب مي گويم كه لرها اصيل ترين نژاد در ايران ميباشند. و تحت هيچ شرايطي نبايد نام ايران بازيچه دست دشمنان قرار گيرد و ما ايران را آباد و آزاد ميخواهيم . دوستان سطح فكرتان را بالا ببريد.
مهدی دانشجوی کارشناس معماری ازبروجردبزرگ
۱۳۹۰-۰۸-۲۵ ۱۴:۴۴:۵۸
سلام---من بروجردی هستم دانشگاه ملایردرس میخونم--تمام قسمتهاشوگشتم-- دسته کم نیم برابرازبروجردکوچکتره-- خمونطورکه طبق آماررسمی کشور100هزانفرجمعیت ملایرازبروجردکمتره-- پس هرگزامکان نداره ملایرمکزاستان بروجردبشه-- وسلام
یک ایرانی
۱۳۹۰-۰۸-۲۴ ۲۰:۰۸:۳۲
ترا به خدا دست از این اختلافات بردارید همه ما ایرانی هستیم با قومیت های متفاوت اشخاصی که این مسائل را مطرح می کنند دنبال منافع شخصی خود هستند
amir
۱۳۹۰-۰۷-۲۸ ۱۷:۰۹:۰۵
من به عنوان یک ملایری باید این را عرض کنم که ملایر نسبت به بروجرد اولا جمعیتش بیشتره دوما راه اهن به ملایر رسیده که این باعث رشد تجارت در ملایر میشه. اما بروجرد چی؟ بروجردکه راه اهن نداره که تجارت در ان رشد کندو باید این را بگم که حق ملایری هاست که مرکز استان بشند چون سال هاست شهر دوم همدان هستند و از همه شما خواستارم که به دنبال حقتان باشید
بدون نام
۱۳۹۰-۰۷-۲۸ ۱۱:۴۳:۰۲
دهستان یاسوج به شهر تیدیل شد وپس از آن به شهرستان وبعد هم به مرکز استان. حق همه شهرستانهای بالای 200000 نفر است.
بهبهان
۱۳۹۰-۰۷-۲۸ ۱۱:۳۶:۳۳
زمانی که بهبهان در خوزستان فرمانداری کل بود در آن زمان یاسوج یک روستا ی با جمعیت 900 نفر بود. در سال 43 یک حادثه ... بوجود آمد وآن حذف فرمانداری کل بهبهان و انتقالش به یاسوج بود که پدران ما فقط سکوت اختیار کردند . همچنین مقامات کشوری در همان سالها می گفتند که ... . استان شدن یک بحث منطقی در همه شهرستانای بالای 25000 نفر است. خلاصه شهر ما بهبهان که در سال 1316 و سی امین شهر بزرگ بود به 78 امین شهر بزرگ در امد و روز به روز به انزوا کشیدن این شهر تلاش می کنند به نظر شما امنیت در یک منطقه مهم است یا جمعیت -به درستی که امنیت.
بدون نام
۱۳۹۰-۰۷-۲۸ ۱۱:۲۱:۳۱
یاسوج رو استان کردند حق همه شهرستانهای بالای 25000 نفر است که استان شوند
یک ایرانی هم ولایتی
۱۳۹۰-۰۷-۲۵ ۰۸:۴۵:۳۲
استان جدید به معنای ایجاد شغل برای صدها نفر نورچشمی حضرات تهران نشین است؛ استاندار و مدیرکل و مسئول و ... اشتغال زایی برای آن ها است وگرنه با تغییر نام یک محل برای مردم آن کار ایجاد نمی شود.
فارسانی
۱۳۹۰-۰۷-۱۷ ۰۰:۴۷:۳۱
توجه_خیلی مهم:
تو رو بخدا زود گول نخورید و تعصبی کار نکنید مثلا به تاریخ و ساعت نظرات توجه کنید مثلا در اولین نظرات که در قسمت پایین جدول است چند نظر امده که پشت سر هم از طرف یک نفر امده.
تو رو بخدا تجزیه نه... اتحاد مردم لر
عباس
۱۳۹۰-۰۷-۱۶ ۱۱:۴۲:۰۶
ما که گلیم خودمونو به امید خدا از اب میکشیم. شما فعلا با خرم اباد سر کنید ما با همدان. فعلا مشکل نداریم. انشالله خدا کمک میکنه به حقمون میرسیم. ولادت امام رضا مبارک باد
پاک سیما
۱۳۹۰-۰۷-۱۵ ۱۰:۱۲:۰۴
زاگرس واژه ای است کاملا خارجی. چرا از نامهای باستانی وریشه دار لری ویا همان پارسی باستان وایرانی استفاده نمیکنند برای مردمی متاسفم که از ریشه ی واژها خبر ندارند.
یویو
۱۳۹۰-۰۷-۱۰ ۱۹:۴۳:۳۴
چون گفت حرکت نرم یعنی تشکیل استان، اگه می گفت حرکت زبر، می شد تشکیل چی؟
بدون نام
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۲۲:۱۹:۳۶
این گستره جرافیایی که بروجرد نیز جزیی از ائن هستو میگن لرستان. به خاطر زبان مردمش اسمش لرستان نشده. توی لرستان به لهجه ها و گویشهای مختلف از جمله لهجه مردمان ایل بختیاری گویش لک زبانها سیلاخوریها و بروجردیها ایلات بالاگریوه خرم اباد و بخش گنی خرم ابادصحبت میشه که تا حدودی با هم تفاوت دارند اما ریشه کلمات یکیند. حتی لک زبانهای الشتر و کوهدشت یا ایلات بیرانوند و حسنوند تفاوت آوایی دارند. مطمین باشید اگه مثلا" بروجرد مرکز استان بود الان لهجه بروجردیو میگفتن لری مال خرم ابادیارو میگفتن لری خرم ابادی یا .... هرکس ادعا داره که لر نیست پس از یک مکان دیگه ای ئارد شده بهترین راه اینه که به همون زادگاهش برگرده نه اینکه بخشی از لرستانو جدا کنه. ایلام با نام لرستان پشت کوه جدا شد و بعد ایلام شد در صورتیکه تمام والیان لرستان از این منطقه بودند اندیمشک و نهاوندم به بهانه های دیگه از لرستان جدا کردند. اتفاق خاصی هم برای مردم این نواحی نیافتاده. مشکل طرز فکر ماست. مشکلات استان این طوری حل نمیشن
فرشاد ملایری
۱۳۹۰-۰۶-۱۳ ۱۴:۵۲:۳۷
ایما ملایریا تن به این ذلت نمیدیم. ا قرار با استانی درست شه به مرکزیت ملایره. مفهمید.
اصغر
۱۳۹۰-۰۶-۱۰ ۲۱:۱۳:۲۴
بنظر من استان زاگرس باید تشکیل بشه چون ابن چند تا شهر پیشنهادی فرهنگ خیلی نزدیکی بهم دارند
مهدی
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۶:۰۸:۴۵
من می خوام بگم چرا این ملایری ها خودشون رو نخود هر آش می کنن؟ آخه شما که قدمت شهری چندانی ندارید خودتون رو به بروجرد چرا می چسبونید؟
بدون نام
۱۳۹۰-۰۵-۱۱ ۱۹:۰۶:۵۳
بروجردیها دل خوشی از خرم ابادیها ندارند و خواهان جدایی از لرستان هستند ولی چرا شهرهای دیگر را قاطی ماجرا میکنند و کاسه ی داغ تر از آش میشودند؟ چرا الیگودرز و ازنا و دورود را که بختیاری هستند و کمترین قرابت فرهنگی با بروجرد دارند را میخواهید جزء استان زاگرس کنند؟ این کار بروجردیها خیانتی است به لرهای غیور و به تنها استانی که اسم پرافتخار لر را یدک میکشد. انجام این کار یعنی از بین رفتن نام لر در تقسیمات کشوری.
شهاب
۱۳۹۰-۰۴-۲۹ ۱۰:۲۰:۵۵
شتر در خواب بیند پنبه دانه
ملایری
۱۳۹۰-۰۳-۲۹ ۱۴:۵۸:۴۰
ما متعصب ترین لرهای ایرانیم و مخالف این استان ساختگی هستیم
بروجرد
۱۳۹۰-۰۲-۳۰ ۱۵:۱۸:۰۰
تشکیل شدن این استان به نفع مردم بروجرد-دورود-ازنا-الیگودرز-نهاوند-شازندو ملایره. به امید تشکیل استان زاگرس به مرکزیت بروجرد
بروجرد
۱۳۹۰-۰۲-۳۰ ۱۵:۰۳:۴۷
بروجرد از همه نظر از ملایر برتر است مثلا بروجرد از نظر جمعیتی (جمعیت شهر+روستا ها)60 هزار نفر بیشتر است. مرکزیت استان زاگرس بروجرد است
پیمان
۱۳۹۰-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۳:۱۴
با تشکر از زحمات شما. به امید تشکیل استان زاگرس به مرکزیت بروجرد
محمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۸ ۰۵:۰۵:۴۲
اگه دورود، ازنا و الیگودرز با بروجرد برن تو یه استان خودشون رو حقیر کردن
ای داد و بیداد از این بروجرد
ملاير سرفراز بر تمام بام جهان
۱۳۹۰-۰۲-۰۷ ۲۰:۰۹:۴۷
فرمانداری ملایر در سال ۱۳۸۷ و با تصویب هئیت وزیران به معاونت استانداری همدان و فرمانداری ویژه ارتقا یافت و اولین شهرستان در ایران بود که فرمانداری آن به معاونت استانداری ارتقا پیدا نمود.در همین سال ۷ اداره از ادارات ملایر به اداره کل و معاونت سازمان ارتقا پیدا کردند.
با توجه به مشکلات مدیریتی کنونی تشکیل یک استان جدید با مرکزیت ملایر یک نیاز منطقه است و صد در صد اجرايي خواهد شد و نمايندگان با همت ملاير اقدام و مجوز هاي اوليه تشكيل استاني جديد با مركزيت ملاير را گرفته اند که می تواند موجب مدیریت کارآمدتر و گسترش عدالت در این منطقه از کشور شود و حق مسلم مردم ملایر است و موجب شکوفا شدن و رونق هرچه بیشتر این شهرستان و شهرهای اطراف آن می شود.
بعد از کاشان و دزفول ، ملایر سومین شهرستانیست که در انتظار استان شدن است و انشالله اولین استان جدید در سالهای آینده در غرب کشور می باشد.
محمود تركمان
۱۳۹۰-۰۱-۲۳ ۱۳:۳۰:۲۷
درود بر مردمان شهر ملاير، شهر دلير مرد كريمخان زند كه تاريخ به نيكي از او ياد ميكند و ۳۵ سال حكومت ايران را در دست داشت و به راستي شهر ملاير كه زادگاه وي بوده برآزنده نام زند بر استاني زيبا بنام زند خواهد بود. استان زند به مركزيت ملاير حق طبيعي مردم ملاير است چون از نظر جمعيت ، وسعت، فرهنگ، اساتيد برجسته , چهره هايي شاخص و زيبايي شهري و استاني و امكانات و راه آهن مهم و بزرگ مسافرتي و اقتصادي غرب كشور در بالاترين درجه ست.
ایوب ابدالی بابادی بختیاری
۱۳۹۰-۰۱-۱۲ ۱۵:۱۵:۵۲
سلام
خیلی شرم آور است که سرزمین بختیاری را می آیند تکه تکه می کنند و هر تکه آن را به استانی میدهند و حالا هم که بین بروجرد و خرم آباد اختلاف هست برای تشکیل استان زاگرس می خواهند سرزمین های بختیاری نشین ازنا - درود و الیگودرز را ضمیمه آن کنند .
ما بختیاری ها باید برویم از درد بمیریم که جلو چشممان هربار تکه ای از سرزمینمان را بذل و بخشش میکنند . و البته همیشه هم دیگران را حاکم بر سرنوشت خودمان می کنند کسانی که اشتراک فرهنگی هم با ما ندارند و حتی در راستای نابودی و نادیده گرفته شدن ما قدم بر میدارند .
مگر ما بختیاریها لیاقت داشتن یک استان متحد با نام بختیاری را نداریم . چرا بختیاری گرمسیر و سردسیر و قسمتهایی که ضمیمه لرستان و اصفهان و مرکزی و خوزستان و غیره شده نباید یک استان واحد با نام بختیاری تشکیل بدهند . مگر گناه ما بختیاریها چیست .
ای کاش بختیاریها از این خواب سنگین بیدار می شدند .
ملایری
۱۳۸۹-۱۲-۱۴ ۱۰:۲۱:۵۳
باحاله ها!!! میبرید و میدوزید!!! شهرستان استان جدیدتون ملایره؟؟؟ نون اضافه نمیخواید؟؟؟
بروجرد
۱۳۸۹-۱۲-۱۰ ۲۱:۱۴:۵۰
استان زاگزس به مرکزیت بروجرد تشکیل خواهد شد
بدون نام
۱۳۸۹-۱۲-۰۵ ۱۰:۳۶:۰۶
شرم اور است اين تفرقه. بودجه ها اين طوري هاپولي خواهد شد.
۱۳۸۹-۱۲-۰۵ ۱۰:۳۱:۵۶
شرم اور است اين تفرقه
۱۳۸۹-۱۲-۰۴ ۱۱:۰۰:۱۰
چه خوب.
علي
۱۳۸۹-۱۱-۲۳ ۱۹:۵۵:۵۰
آقاسپهر! خيلي جدي نگير! اراكي ها تو را دست انداخته اند!
سپهر شا یگان
۱۳۸۹-۱۱-۱۴ ۱۹:۰۹:۵۱
به نظر من باید قید استان لرستان رو زد وبه فکر استان زاگرس که تاسیس آن قطعی شده پرداخت همه شهر های اطراف بروجرد صحبت ازتاسیس استان زاگرس است من شاغل درپالایشگاه بنزین درحال ساخت شازند اراک هستم وقتی به اداره تامین اجتماعی شهر شازند مراجعه کردم برای تمدید دفترچه بیمه وقتی فهمیدن بروجردی هستم یکی ازکارمندان گفت حدود یک ماه پیش بخشنامه ای برای ما امده که گفته به زودی اداره بیمه شازند زیر نظر استان زاگرس میرودودو کارمند حاضر در اتاق آن را تایید کردندواین هم تیر خلاص برای کسانی که هنوز باور ندارند که تاسیس استان زاگرس جدی است نه به قول بعضی ها کذایی- تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها- به نظر من ایبنا باید اخبار تاسیس استان زاگرس رو جدی تر بگیره ومانند کسانی نباشه که انگار بروجردوشهرهای اطراف رو گرو گان گرفتند واجازه هیچ حرکتی بهشون نمیدن
علی
۱۳۸۹-۱۰-۰۸ ۰۱:۴۶:۰۴
با عرض سلام خدمت همه هموطنان عزیز. بروجرد پتانسیل استان شدن را دارد. از لحاظ مذهبی کسانی از این شهر برخاستند از جمله ایت الله بروجردی، علامه بحرالعلوم و غیره. از لحاظ علمی دکتر زرین کوب که نام ایشان در کتاب فارسی دبیرستان امده، همچنین دکتر شهیدی، مهرداد اوستا و از همه مهمتر جمعیت این شهر هستش که از جمعیت بعضی از مراکز استان ها بیشتر می باشد.
عمار
۱۳۸۹-۰۸-۱۷ ۱۶:۰۷:۳۹
ميثم خان ما اين نان و نوا را نمي خواهيم
میثم
۱۳۸۹-۰۸-۱۶ ۰۲:۱۹:۳۸
با سلام به همه همشهریان عزیز بروجردی و همسایگان.میخاستم بگم خودتنم اینو خوب میدونید که استان زاگرس فقط و فقط با برووووجرد تشکیل میشه.در ضمن شما هم به نونو نوایی میرسید پس اینقدر زووور نزنید.
ملايري
۱۳۸۹-۰۸-۰۲ ۱۸:۲۳:۳۱
بابا متخصص ؛ بابا كشور اداره كن ؛
اين قدر فروتني و تواضع خوب نيست ضرر داره
محمد حاتمي
۱۳۸۹-۰۷-۲۰ ۱۱:۱۱:۵۲
بروجرديها آنقدر تنوع متخصص ونخبه دركشور وخارج از كشور دارند كه حتي ميتوانند ايران را اداره كنند واگر اين كار انجام شود بنفع بروجرد وهمه شهرستانهاي اطراف نيز هست من كه 16ساله ازش دورم ولي اميدوارم انجام بشه وبحقش برسه.
بهار
۱۳۸۹-۰۷-۱۷ ۱۴:۲۲:۳۴
ماملایریا حتی اگه بمیریم زیربار این ننگ که بابروجردیا هم استانی باشیم نمیریم
محسن
۱۳۸۹-۰۷-۱۰ ۱۹:۲۴:۰۲
با سلام به همه دوستان من با تجربه دو سال سربازي و 4 و 2 سال دانشگاه و برخوردي كه با بچه هاي بروجرد دارم بخوبي با خوي آنان آشنا هستم. به همشهري هاي عزيز خودم در ملاير و ديگران هشدار مي دهم اگر در چاه ويل استان زاگرس بيافتيد به اين زودي ها قادر نخواهيد بود نجات پيدا كنيد. از ما گفتن بود. اينها مي گويند ما در سال 1316 با ظلم پهلوي ملعون به خرم آباد ضميمه شديم حالا مي خواهند ملاير و نهاوند را به خودشان ضميمه كنند.
رضا
۱۳۸۹-۰۷-۰۵ ۱۲:۱۱:۰۶
با عرض سلام خدمت همه همسایگان عزیزمان در شهرهای همجوار بروجرد بالاخص مردم خوب و با صفای ملایر . نظرات همه شما عزیزان را در این وبلاگ خواندم و با توجه به تجربیاتی که بنده چه در دوران دو سال سربازی و دوران 4+2 دانشگاهی ، در خدمت دوستان ملایری بودم و سفرهای زیادی که به شهرشان داشته ام و کاملا با خلق و خوی این خطه آشنا هستم و از آن جایی که همیشه این دو شهر بهترین همسایه با فرهنگ بسیار نزدیک به یکدیگر بوده اند ، مطمئن شدم که خیلی از این نظرات ، از جانب افرادی غیر از این دیار بوده است ، کسانیکه چشم پیشرفت بروجرد و ملایر را ندارند . بنده خدمت همه شما عزیزان و همزبانان ملایری عرض کنم که خواهشمندم اجازه ندهید همسایگان دیگری که گرگان در لباس میش هستند رابطه ما را بهم بزنند در ثانی ما حرکتی را با یاری خدا شروع کرده ایم که خیلی دوست داشتیم شما نیز به عنوان یار قدیمی ما در کنار ما باشید ولی اگر این مسئله برای شما خوشایند نیست هیچ ملالی نیست و شما همیشه در دل ما جای خواهید داشت و امید است که شما نیز چنین حرکتی را آغاز نموده و ما شاهد رشد و نمو ملایر نیز باشیم.
خورموا
۱۳۸۹-۰۶-۲۰ ۲۱:۳۷:۰۷
استان ز ا گ ر س به مرکزیت و محوریت بروجرد فتنه جدیدی با طرح دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی در راستای ایجاد تفرقه قومیتی در کشور بود که بوسیله چند وبلاگ نویس در بروجرد یکی از توابع لرستان در دست اجرا بود.
این جوانان روز به روز بر اختلافات در غرب کشور دامن می زدند و موجب رنجیده خاطر شدن همسایگان و مردم غرب کشور شدند ، که با حضور بموقع مسئولین، دو وبلاگ با نامهای "ز ا گ ر س ستان" و "پاتوق بچه های ز ا گ ر س" که منشاء اصلی این شایعه در منطقه بودند، فیلتر شدند.
اسامی و لینک خبرگزاریهای و سایت های رسمی و غیر رسمی که تاکنون این موضوع را منتشر نموده اند:
خبرگزاری فارس:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8906151105
خبرگزاری گیگا نیوز:
http://www.giganews.ir/Pages/OthersNews-19992.html
خبرگزاری بینا:
http://www.biina.com/viewnews.aspx?id=1330094&s=1
نهاوند نیوز:
http://rsolgi.blogfa.com/post-3119.aspx
خبرگزاری حفا:
http://www.hefanews.ir/politics/areas/3039-fetne.html
کنگاور نیوز:
http://kangavari.blogfa.com/post-1018.aspx
خبرگزاری زند:
www.z_andpress.ir
جهان نیوز:
http://www.jahannews.com/vdcgxw9qyak9wq4.rpra.html
آخرین نیوز:
http://www.akharinnews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=9523&Itemid=36
لمون پرس:
http://lemonpress.ir/NSite/FullSt_ory/News/?Id=35377
افلاک نیوز:
http://aflaknews.blogfa.com/post-165.aspx
پایگاه خبری تحلیلی نهاوند:
http://nahav_andnet.blogfa.com/post-174.aspx
نشریه لور:
http://www.lo_or.ir/News.asp?nid=2914&ln=fa
ندای لرستان:
http://9614579.blogfa.com/post-98.aspx
لرستان ما :
http://luristan.w_ordpress.com/
و لحظه به لحظه بر تعداد این خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی اضافه میشود.
سامان از ملایر
۱۳۸۹-۰۶-۱۵ ۱۹:۴۷:۵۷
وبلاگهای بروجردی پس از طرح پیشنهاد استان زاگرس فیلتر شدند و این فیلترینگ بدلیل ایجاد اختلاف قومیتی در منطقه می باشد که موجب بروز تنش در غرب کشور گردیده است تا آنجا که وبلاگ زاگرسستان و پاتوق زاگرس در بروجرد هر دو بدلیل نشر اکاذیب و توهین به مردم منطقه فیلتر شدند.
خواهشمندم این مطلب را اطلاع رسانی نمایید.
حیفا نیوز اینگونه نوشت:
http://www.hefanews.ir/politics/areas/3039-fetne.html

و بر این جریان نام "فتنه زاگرس" نهاد
رضا
۱۳۸۹-۰۶-۱۵ ۱۹:۴۳:۵۴
رشد و توسعه و اشتغال کارخانه و صنایع می خواهد نه استان شدن بروجرد را.من بعنوان یک بروجردی تمایلی به استان شدن این منطقه ندارم زیرا این منطقه کوچکتر از آنست که بتوان آنرا تجزیه و خرد کرد و جمعیت بروجرد تنها 300 هزار نفر است که برای استتان شدن نیاز به 700 هزار نفر دیگر دارد
پاتوق بچه های ملایر
۱۳۸۹-۰۶-۱۴ ۱۹:۵۵:۰۹
وبلاگهای مطرح کننده جریان زاگرس بعنوان راه اندازی "فتنه ای با نام ز ا گ ر س " فیلتر شدند. فتنه زاگرس ابعاد امنیتی پیدا کرده است و در همین راستا وبلاگ های زاگرسستان و پاتوق بچه های استان زاگرس فیلتر شدند.
پاتوق بچه های ملایر
۱۳۸۹-۰۶-۱۴ ۱۹:۵۱:۵۵
فیلتر شدن وبلاگهای "زاگرسس تان و پاتوق بچه های ز ا گ ر س" را به مردم ملایر و لرستان تبریک می گویم. امیدواریم که این جریان درس عبرتی برای سایر بلاگرهای این شهر شود تا دیگر هرگز به مردمان شهید پرور و ولایت مدار ملایر توهین نکنند زیرا توهین به ملایر بی پاسخ نخواهد ماند.
این وبلاگها به دلایل : توهین به مقامات / توهین به مردم ملایر / توهین به مردم لرستان / توهین به مردم نهاوند / ایجاد اختلاف میان مردم 4 استان کشور از طریق ساخت نقشه یک استان کذایی به نام ز ا گ ر س / ایجاد تنش از طریق انحصاری خواندن فرودگاه ولیعصر(عج) / و از همه مهمتر توهین به امام زمان(عج) از طریق تغییر نام فرودگاه حضرت ولیعصر(عج)، به استناد قوانین جرائم رایانه ای فیلتر شدند.
امید است آنان که عشق استان جدید دارند آگاه شوند که طرح مسئله استان جدید ابعاد امنیتی بدنبال دارد و موجب اختلافات قومیتی گردیده است و به شدت با این افراد برخورد خواهد شد.
احمد از ملاير
۱۳۸۹-۰۶-۰۳ ۱۸:۱۵:۳۵
دوستان ... زياد جوش نزنيد ؛ يكي يكي به همه تون مي رسه فرزانگان عزيز
بروجردی
۱۳۸۹-۰۶-۰۲ ۰۲:۵۲:۲۶
بروجرد از هر نظر حق مرکز استان شدن را دارد به امید تشکیل استان زاگرس به مرکزیت بروجرد
پویا
۱۳۸۹-۰۵-۳۱ ۲۳:۵۳:۰۲
سلام بر استان زاگرس
بروجرد لایق بیشتر از اینهاست
این حرکت باید سالها پیش انجام می شد
پیام
۱۳۸۹-۰۵-۳۱ ۲۳:۴۵:۱۳
به نظر من این استان باید سالها پیش تشکیل می شد
چرا که بروجرد از قدیم الایام جزء شهر های مهم ایران بوده. میتونید برای صحت این حرف به سفرنامه هایی مثل سفرنامه ناصر خسرو مراجعه کنید. به نظر من نام این استان رو استان فرزانگان بگذارید.
آریا از شیراز
۱۳۸۹-۰۵-۳۱ ۰۰:۵۶:۰۹
واقعا از آذری ها وبقیه قومیتهای دلیر وشریف ایران یاد بگیرین غیرت وحفظ اصالتو .صرف داشتن آیت اله وچند نویسنده برتر بودن را نمی رسونه ومن واسه این عزیزان متاسفم مگه زندگی عشیره ای وعشایر بودن ننگ است بعد به دوستان یاداوری بکنم که تمام اقوام ایران تا قبل از دوره رضاخان زندگی ایلی داشته اند وبعدا مطالعات زبانشناسان ومورخان نشان میده که لهجه بروجردی زیر مجموعه لری است ودوستان نباید از اصالت خودشون فرار بکنند وبه یه قوم دیگه که اونا رو نمی پذیرن نسبت بدن احترام به همه اقوام ولهجه وزبانها نشان فرهنگ بالای هر قوم ونژادی است نه داشتن نویسنده ویه آیت اله .
بابك ملايري
۱۳۸۹-۰۵-۲۷ ۱۴:۳۶:۵۸
دوست عزيز بروجردي! صحبت هاي به ظاهر منطقي و مستدل شما متاسفانه حاوي مغالطه هاي فراوان است. مشكلي كه ما همواره در خصوص تفكر برخي از مردم بروجرد داريم همين است كه به ديگران و شهرهاي اطراف به ديده تحقير مي نگرند. اين مطلب در بين سطور نوشته شما كاملا هويدا است.
شما در جايي نوشته ايد كه "ضمنا ما بروجردیها بختیاریها لرها لکها فارسها وغیره همگی هموطن و برادریم و باید برای پیشرفت و سربلندی جزئ جزئ خاک عزیزمان ایران باید تلاش کنیم".
جانا سخن از زبان ما مي گويي اما هيهات كه در عمل اين را نشان نمي دهيد. اگر با لرها هموطن و برادريد چه اصراري داريد كه از لرستان جدا شويد و اگر شده حتي با يك شهر استاني جديد تشكيل دهيد.
اگر با لرها برادريد چرا اينگونه با يادآوري خاطرات گذشته - راست و دروغش به پاي شما - آنها را مرهون منت خود مي دانيد و بر جدايي از آنها تاكيد مي كنيد مگر انسان به صرف تفاوت زبان و سبك زندگي از برادرش جدا مي شود؟! مشكلات خودتان را هم كه به ديگران نسبت مي دهيد. بروجرد به گواه آمار رسمي 20 هزار معتاد دارد نفرماييد كه همه اينها از خارج وارد بروجرد شده اند و توطئه لرها بوده است! چشمان خود را باز كنيد و بجاي تحقير ديگران به فكر حل مشكلات شهرتان باشيد.
مگر تقسيمات كشور مسخره و مضحكه است كه هر جا شهري خودش را تافته جدا بافته دانست يك استان شود. اينجوري كه سنگ روي سنگ بند نمي شود. رژيم آپارتايد آفريقاي جنوبي هم همين كار را مي كرد و سياهان را در محله هايي جدا مي كرد. شما از لرها با كلاس و متمدن تر و شهري تر و باسوادتر و ... هستيد و بايد يك استان جديد شويد حتي اگر شده با يك شهر؟! اين چه استدلالي است جانم؟ اينجا ايران اسلامي است. اين ملت هزاران سال با خون جگر در كنار هم ايران را سر پا نگه نداشته اند كه امروز گرايش هاي نژادي و خودبرتر بيني عده اي در نقاطي از كشور بذر اختلاف بپاشد.
متاسفانه همانطور كه از فحواي كلام شما پيداست تنها انگيزه شما براي جدايي از لرستان وجود گرايش هاي ضد لرستاني است و اين به هيچ وجه با منافع ملي همخواني ندارد. ضمن اينكه از نظر وسعت و جمعيت هم هيچ توجيهي براي تشكيل استان جديد وجود ندارد. بقيه حرفهاي شما براي داغ كردن تنور است از جمله سابقه تاريخي بروجرد و خواست مردم از اول انقلاب كه هيچكدام دليلي براي تشكيل استان نمي شود. پس از مشروطه در مجلس اول كه تعدادي ولايت تشكيل شد و هر كدام شماري شهرستان در خود داشت نام بروجرد در هيچيك از شهرستانها نبود نفرماييد كه در مجلس اول با بروجردي عناد داشته اند بلكه در مجلس اول پس از مشروطه شايد بتوان گفت كه بي غرض ترين مجلس بود كه بنا بر شرايط موجود كشور نام بروجرد حتي در جزو شهرستانهاي ولايات هم نيامد و تابع شهرستانهاي ديگر بود. در آن موقع خرم آباد به عنوان يكي از شهرستانها شناسايي شد و هيچ ربطي به رضا خان كه بعدها روي كار آمد نداشت.
در پايان از همه برادران و خواهران عزيز در لرستان مي خواهم به اين بحث هاي بيهوده پايان دهند. بروجرد جزئي از لرستان است و اگر كدورتهايي هست بايد با استدلال و منطق حل و فصل شود. بروجرديها از يك سو اعتراض دارند كه مديريت خرم آبادي آنها را عقب نگهداشته است اما در عمل مي بينيم كه بروجرد بيشترين توسعه را در لرستان داشته است. اين يك ديوار بي اعتمادي است كه ايجاد شده و بايد با حس نيت حل شود. مسلما تا وقتي بروجردي ها خواستار جدايي از لرستان باشند طبيعي است كه در مركز استان نيز در اين زمينه حساسيت وجود داشته باشد. اگر بروجرديها از اين ادعاها دست بردارند مسلما لرستان افتخار مي كند كه بروجرد روز به روز پيشرفته تر شود و مايه افتخار لرستان باشد.
بابك ملايري - كارشناس زبان و ادبيات انگليسي و كارشناس ارشد تاريخ
۱۳۸۹-۰۵-۲۷ ۰۳:۰۷:۴۱
خدمت همه دوستان باید عرض کنم که استان شدن حق طبیعی بروجردیهاست ومربوط به سالهای اخیر نمی شود بلکه از اوایل انقلاب این خواسته مردم بروجرد مطرح بوده است زیرا بروجرد از هیچ نظری با استان لرستان تناسبی ندارد نه از نظر قومی که بروجردیها به هیچ وجه جزیی از قوم لر نبوده ونیستند واین تفاوت فرهنگی را زمانی که به محله های لر نشین بروجرد مثل لر اباد و قاانی پای بگذارید کاملا متوجه خواهید شد و تفاوت انها را با بروجردیهای اصیل خواهید دید ضمن اینکه بروجردیها هیچگاه مانند لرها زندگی عشایری نداشته اند واگر به تاریخ مراجعه کنید خواهید دید که بروجرد از زمان ویرو شاهزاده اشکانی تشکیل شده است ونام ابتدایی این شهر ویروگرد بر گرفته از نام همین شاهزده اشکانی است که در زمان ارد اشک سیزدهم اشکانی می زیسته است وتا کنون هیچگاه زندگی قومی و عشیره ای در ان دیده نشده است و حتی از نظر زبان شناسان نیز گویشی است بر گرفته از زبان فارسی دری و حد فاصل بین گویش لری و فارسی معیار که جزیی از گویشهای مرکزی ایران میباشد نه جزئی از گویش لری ولی به اشتباه در ذهن عوام جزئی از گویش لری است در مورد این هم که بروجرد جزئی از استان لرستان است نیز باید بگویم که این موضوع به حدود کمتر از 50 سال پیش بر می گردد که بروجرد اثیر نشان دادن فرهنگ و طریقه زندگی به مردم خرم اباد شد و زیر سلطه خرم اباد به نا حق باقی ماند ودر این مورد هم اگر به نامه رضا خان در حدود 1316 در مورد اصلاحات رضا خانی و اسکان عشایر وتشکیل لرستان نگاهی بیندازید خواهید دید که بروجرد به این دلیل جزئی از لرستان شد چون نزدیکترین شهر به شهر با قدمت ان زمان حدود صد ساله خرم اباد بود که فقط از یک قلعه تشکیل شده بود ومردم در حاشیه ان در سیاه چادر هایشان زندگی می کردند به همین علت بروجرد قربانی انها شد تا به بروجرد امده و زندگی شهر نشینی را بیاموزندضمن اینکه اولین مدارس خرم اباد توسط معلمان بروجرد ساخته شد که اینها همگی یک طرف قضیه است و طرف دیگر فقر و بیکاری واعتیاد و به دنبال ان مهاجرت بروجردیها از بروجرد و جایگزینی روستائیان و غیر بروجردیها به جای انها است و در این شرایط بروجرد راهی جز جدایی از لرستان ندارد و دیگر تحملی برای اینکه زیر سلطه استانی دیگر رود را ندارد و در این شرایط تنها راه تشکیل استانی به مرکزیت بروجرد است حتی اگر شده مانند قم فقط با یک شهر این استان تشکیل شود و به هر اسمی و در مورد صحبت دوست عزیز ملا یری باید بگویم که درست است ملایر خاک بیشتری دارد ولی این بزرگی مربوط به روستاهای زیاد ملایر است نه به شهر ملایر که از نظر وسعت شهری نصف شهربروجرد هم نیست ضمنا هر کاری قرار است بشود به لطف و یاری خداوند خواهد شد و به حرف کسی نیست ضمنا ما بروجردیها بختیاریها لرها لکها فارسها وغیره همگی هموطن و برادریم و باید برای پیشرفت و سربلندی جزئ جزئ خاک عزیزمان ایران باید تلاش کنیم و امیدوارم که با استان شدن بروجرد این جزئ کوچک میهنمام ایران از فقر وبیکاری نجات یابد (امیرحسین بروجردی کارشناس ادبیات و زبان شناسی و دانشجوی کارشناسی ارشد مردم شناسی دانشگاه علامه طباطبائی)
۱۲