داخلی اجتماعی خبر
۱۳
"شهراسب روشن" ایرانی فداکاری که در امریکا جاودانه شد
پنجشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۶
"شهراسب روشن" ایرانی فداکاری که در امریکا جاودانه شد
 
شهراسب روشن ۴۴ ساله، از لرهای بختیاری خوزستانی ساکن لس آنجلس، که به طور داوطلبانه اقدام به نجات جان یک شهروند امریکایی در دریاچه "کارل" در اوکلاهاما نموده بود، در جریان عملیات نجات دچار مرگ مغزی شد و درگذشت.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، "شهراسب روشن" از ایرانیان ساکن لس آنجس امریکا در روز حادثه در ساحل دریاچه کارل در اوکلاهاما بود که مشاهده کرد شخصی که مشغول جت اسکی بر روی دریاچه بوده پس از خراب شدن جت اسکی در حال غرق شدن است، بنابراین برای کمک به وی وارد دریاچه شده و آن فرد امریکایی را نجات داد اما به علت ورود آب به ریه و خفگی دچار انسداد خونی و مرگ مغزی شد و درگذشت.

رسانه های محلی اوکلاهامای امریکا اقدام فداکارانه "شهراسب روشن" را ستوده اند و آن را نمونه دیگری از شخصیت والای ایرانیان مقیم امریکا ارزیابی کرده اند.

رسانه های محلی اوکلاهاما، به نقل از شاهان عینی گفته اند که "شهراسب روشن" روز پیش از آن در دریاچه "کارل" شنا می کرده و یک شناگر خوب بوده است.

گزارش رسانه های محلی اوکلاهاما می افزاید: شهراسب روشن برای نجات فردی که جت اسکی اش دچار مشکل شده بود، وارد دریاچه شد. او سعی می کرد فرد غرق شده را که شنا بلد نبود روی سطح آب نگه دارد تا نیروهای امدادی برسند. او در این هدف موفق بود ولی حجم زیادی آب وارد بدن خودش شد. دو نفر امدادگر که دقایقی پس از حادثه، به کمک شهراسب و آن فرد امریکا رفته بودند، هر دو را گرفته و به ساحل آوردند. فرد امریکایی سالم بود ولی شهراسب بی هوش شده بود.

این گزارش می افزاید: در ساحل دریاچه، کمک های اولیه برای احیای قلبی شهراسب آغاز شد. هنگام آغاز احیا، دهان و بینی او پر از آب بود و پلیس گفته وقتی احیای قلبی CPR شروع شد نزدیک به یک گالن آب از بدن او خارج شد. پس از مشاهده شرایط بحرانی، او را به مرکز پزشکی انتقال دادند و دکتر پس از معاینه گفت که شرایط بیمار بحرانی دارد و به دلیل انسداد جریان خون، دچار مرگ مغزی شده است.

به گزارش ایبنانیوز، خانواده "شهراسب روشن" (شامل خانواده "روشن" و "عباسیان" که از بختیاری های چهارلنگ بومی رامهرمز استان خوزستان هستند و خانواده مادری اش که از بختیاری های بهداروند هفت لنگ هستند)، پس از مشاهده مرگ مغزی او، با اهدای اعضای بدنش به ۱۲ شهروند موافقت کردند. به این ترتیب "شهراسب روشن" برای نجات یکی از همنوعان خودش جان باخت و ۱۳ نفر را حیات دوباره بخشید.

تصاویر مرتبط / اختصاصی ایبنانیوز:

تصویر: "شهراسب روشن" به 13 شهروند امریکایی حیات دوباره بخشید


تصویر: عملیات احیاء "شهراسب روشن" در ساحل دریاچه کارل
کد مطلب: 8478
Share/Save/Bookmark
فرشید دوست قدیمی
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۰۰:۰۱:۳۸
باعث افتخار هر ایرانی است دلیرمردی همچون شهراسب قهرمان. افتخار افرید. روحش شاد و گرامی باد. خدمت خانواده محترمش همدردی این فرزندتان را مقبول نمایید. خداوند بشما صبر افزون نماید.
فرشید م دوست دوران دبیرستان کیانپارس اهواز
دانش فایقی فرد
۱۳۹۴-۰۶-۱۳ ۰۰:۱۰:۴۶
روان ایشان شاد.
بختیاری
۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۱۹:۱۵:۰۱
درود بر ایل بختیاری که همیشه و در همه جا نماد قدرتمند و با گذشت ایران زمین و قوم پارس بوده و از خانواده ی ایشان هم بابت کار بزرگ و انسان دوستانه تشکر میکنیم...از طرف بختیاریهای چهارلنگ دزفول
علی
۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۲۱:۴۳:۰۶
خدارحمت کند این برادرمان را که در سرزمین غریب این اتفاق برایش افتاد روحش شاد ویادش گرامی باد.
عماد جعفری پور
۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۰۹:۱۷:۴۹
همشهری نازنینم جاودانه شدی
کاوه اهنگربختیاری
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۶:۲۸:۰۸
روان او واجداد سرافرازش همواره گرامی باد که شجاعت وشهامت وانساندوستی برایشان ذاتشان بوده وبه فرزندان برومند ایل سرافرازبختیاری دراقصا نقاط جهان به ارث رسیده ودرعمل نشان میدهند که همچنان به ارمان پیشینیان خود معتقدند نام شهرام محمدی..شهراسب روشن وهزاران زن ومرد جانفشان ازایل بزرگ بختیاری دردل تاریخ ایرانزمین ثبت است وافتخاراتشان ماندگارمن بعنوان یک بختیاری درتبعید ضمن همدردی با خانواده مردان فداکاروشجاعی چون شهید شهرام محمدی وشهراسب روشن امیدوارم تمامی مردان وزنان بختیاری درسراسرجهان خاصا دروطنمان با بهره گیری ازشیوه ازادیخواهانه بزرگان وسرداران ایل بختیاری بتوانند به حقوق خود وسایراقوام رنگین کمان ایران دست یابند زیرا لیاقت زندگی بهتردرکشوری اباد وازاد را دارا میباشند.روحش شاد ویادش گرامی باد.
فریده
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۶:۲۴:۱۴
روحش شاد و یادش گرامی او یک انسان بتمام معنا بود حال چه لر بادشدوایرانی انسانهای بی سرو صدایی که اسطوره میشوند و تا ابد در یادها میمانند مایه افتخار ما هستند خداوند به خانوادشان صبر بدهد
رامهرمز
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۳:۴۱:۰۹
درود بر بختیاری
درود بر ایرانی
در هر کجای این جهان که باشند
بدون نام
۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۰۱:۳۷:۴۳
روحش شاد ویادش تاابدگرامی
بدون نام
۱۳۹۴-۰۶-۰۶ ۰۰:۳۳:۳۸
انسانيت مافوق دين و مذهب و مليت است ، خداوند بيامورزش و در بهشت برين جايش دهد و نامش جاودان و راهش پُر وهروب باد . همچنين انسانهايى الگوى راستين و نامداران تاريخ واقعى خواهند بود ، كار او انسان را به ياد عزيزان غواص عمليات ٤ مى اندازد ! روحش شاد ، نامش هميشه جاودان باد و خداوند عزيزش دارد . او افتخار ديگرى براى انسانيت ايرانى خواهند ماند ، او ادامه دارد و هميشه زنده نام خواهد ماند ، يادآورى او يادآورى انسانيت و خداى انسان خواهد بود . يا خدا .
دوست
۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۲۱:۱۷:۵۴
روانش شاد. درود بر این مرد فداکار
مرداويچ
۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۲۰:۰۵:۵۹
ايراني نامت بلند همچون دماوند.
هوشنگ
۱۳۹۴-۰۶-۰۵ ۱۵:۴۲:۴۳
روحش شاد یادش گرامی این دلیرمردایرانی.