۴
سهم بختیاریها از جشنواره میراث فرهنگی ناملموس ICCN یونسکو
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۱
سهم بختیاریها از جشنواره میراث فرهنگی ناملموس ICCN یونسکو
 

کتاب «دانشنامه قوم بختیاری» اثر سریا داودی حموله، تنها اثر مکتوب در جشنواره میراث فرهنگی ناملموس ICCN یونسکو ۲۰۱۴ بود.


به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، جشنواره میراث فرهنگی ناملموس ICCN از ۱۶ تا ۲۰ مهرماه با موضوع صیانت و محافظت از میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان برگزار شد.

سازمان بین المللی ICCN از زیر مجموعه های سازمان یونسکو است و با هدف صیانت و پاس داری از میراث فرهنگی ناملموس شکل گرفته که فرصتی برای معرفی و ثبت فرهنگ های قومی و بومی در سراسر جهان می باشد. در این اجلاس ۶۰ کشور از جمله ایران، ایتالیا، آلمان، فرانسه، کرواسی، هند، اسپانیا، پرتغال، الجزایر، برزیل، سوییس، روسیه، مصر، کره شمالی و... عضو دایمی هستند.

جشنواره میراث فرهنگی ناملموس ICCN در سطح بین المللی و در راستای اهداف فرهنگی در حوزه ی مردم شناسی فعالیت دارد که هدف اصلی آن پیام صلح و دوستی در جهان می باشد.

در این جشنواره علاوه بر اساتید و مدیران گردشگری و نهادهای مختلف فرهنگی، دکتر «هی کیونگ چوی» دبیرکل سازمان ICCN در موضوع حضور زنان در میراث فرهنگی ناملموس به نقطه نظرات خویش پرداخت و پروفسور جعفر جعفری استاد دانشگاه ویسکانسین در مورد گردشگری میراثی سخنرانی کرد. همچنین پروفسور گالا مدیر اجرایی انستیتو بین المللی موزه جامع در مورد توسعه شهری و گردشگری تاریخی پایدار سخنرانی داشت. در ادامه نیز «یداله پرمونی» رییس مرکز منطقه ای غرب و مرکز آسیای ICCN در زمینه حفظ میراث فرهنگی ناملموس، نکات ارزشمندی را ذکر کردند.

اولین نشست بین المللی سازمان ICCN در سال ۲۰۰۴ در گانگ نئونگ کره جنوبی برگزار گردید، اصفهان در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱ به عضویت این سازمان در آمد که اجلاس و جشنواره میراث فرهنگی ناملموس برای اولین بار در ایران برگزار شده است. دکتر «هی کیونگ چوی» دبیرکل سازمان بین المللی ICCN ابراز خرسندی کرد و اجلاس بین المللی میراث فرهنگی ناملموس را جز رویدادهای فرهنگی مهم در اصفهان دانست و گفت که امیدوار است که این رویداد جهانی در شهرهای دیگر ایران هم برگزار شود.

جشنواره میراث فرهنگی ناملموس در سه بخش اجلاس مجمع عمومی، اجلاس بانوان و جشنواره برگزار شد. در این جشنواره تنوع شگفت انگیزی به چشم می خورد؛ غذاهای بومی، بازی های بومی، لباس های بومی، موسیقی بومی، مسابقه چوگان، نمایش دست ساخته و دست بافته های قومی و بومی و اجرای زنده ی موسیقی سنتی و موسیقی آیینی و نمایش های آیینی و همچنین تصاویر زیبایی از آداب و رسوم اقوام به نمایش در آمد.

اجلاس مجمع عمومی در محل «مهمانسرای عباسی» و نمایشگاه و جشنواره در محل «باغ غدیر» اصفهان برگزار شد که موزه ای زنده از آیین و سنت ها ی اقوام مختلف ایرانی بود. خوزستان هم با توجه به تنوع اقلیمی اقوام، فرهنگ های آیینی و سنت های ملموس و ناملموس و دستاوردهای ارزشمندی را به نمایش گذاشت که قوم بختیاری در حوزه ی موسیقی، بازی های نمایشی و لالایی ها و تنوع پوشش از بهترین های فرهنگ سنتی و آیینی در این دوره بود.

از نظر کنوانسیون میراث فرهنگی ناملموس هدف حفظ هویت فرهنگی همه ی اقوام در جهان می باشد. جوامع با زبان های مشترک از اشتراکاتی آیینی و سنتی برخوردارند که به مرور زمان آیین و سنت ها تبدیل می شوند و تطبیق می یابند و شکل می گیرند. آیین و سنت ها در زندگی انسان ها ملموس می باشد؛این چنین است که اقوام از تولد تا مرگ آیین و سنت هایی را اجرا می کنند که در گذشته های دور شکل گرفته است. آیین و سنت ها دارایی های معنوی شمرده می شوند و نشان از هزاران سال عبور تاریخ دارند.

اهداف جشنواره معرفي و توسعه ميراث فرهنگي ناملموس شهرهاي عضو سازمان ICCN به جهانيان است که رشته هاي مورد پذيرش در دومين جشنواره بين المللي ميراث معنوي ICCN ۲۰۱۴ اصفهان شامل هنرهاي تجسمي، ورزش و بازيهاي بومي محلي، موسيقي فولكلوريك، صنايع دستي، هنرهاي نمايشي و آييني، معماري و هنرهاي تزئيني،آداب و رسوم و باورداشت های زيبايي شناسانه و معنوي و... بود.

جشنواره میراث فرهنگی ناملموس ICCN دریچه ای گشوده به جهان است که برای حفظ و حراست از میراث فرهنگی ناملموس شکل گرفته است و برای ارتقاع آگاهی های ملی و بین المللی در تلاش است زیرا رسانه های امروزی تاثیر مخربی بر سنت های شفاهی همه اقوام و جوامع می گذارند. پس افرادی از سراسر جهان برگزیده شده اند تا فولکلور قومی را باز نمایند که از گزند در امان بماند. کسانی که دنیا را می نوردند و رنج راه را بر خویش هموار می کنند تا در سرزمین های دیگر به ثبت ریشه ها بپردازند، از ارتباط بین طبیعت و انسان بگویند، با علایق و رفتارهای مختلف آشنا شوند تا با ثبت میراث های کهن روح انسان ها جاودانه بماند.

اصفهان پایتخت میراث فرهنگی ناملموس در ۲۰۱۴ بود که گروه و تشکل های مختلفی با بیش از ۳۰۰ نفر از کشورهای مختلف جهان در این اجلاس حضور داشتند. دوره بعد میراث فرهنگی ناملموس قرار است در الجزایر برگزار شود که با شادی و شعف بسیار پرچم جشنواره ی سازمان به نماینده ی این کشور تقدیم شد.

تصاویری از جشنواره:

حضور مردان بختیاری در بخش بازی های بومی


حضور سریا داودی حموله در جشنواره میراث ناملموس ICCN 2014 


معرفی توانمندی ها و نقش زنان بختیاری در میراث ناملموس 

کد مطلب: 8379
Share/Save/Bookmark
بختياري
۱۳۹۳-۰۹-۱۱ ۱۴:۳۸:۳۸
سهم بختياري از نفت چقدر است ؟
احمدرضا عبدالهی
۱۳۹۳-۰۷-۲۸ ۱۰:۲۷:۰۳
درود بر بانوی فرهیخته و نام آور بختیاری ثریا داودی گرچه در مورد قوم بختیاری بی مهری می شود اما همین اثر بانو ثریا داودی خود گویایی خیلی از افتخارات ما بختیاری هاست .
یک بختياري
۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۱۷:۳۸:۲۶
جشنواره ميراث فرهنگي ناملموس ICCN كه هدف اصلي آن پيام صلح و دوستي در جهان است ، در اصفهان پايان پذيرفت و متاسفانه بهترين فرصت براي ثبت جهاني آيين برادري ( گوگري ) جامعه بختياري به دليل تنگ نظري بعضي از دوستان از دست رفت و جامعه بختياري نتوانست با وجود برگزاري سه دوره پياپي همايش برادري كه اساس آن بر صلح و دوستي استوار است ، اين آيين كهن را به عنوان قسمتي از فرهنگ ناملموس خود ثبت جهاني كند .
جا داشت آن عده از عزيزاني كه در ارتباط با اين جشنواره بين المللي بودند حداقل اطلاع رساني مي نمودند تا يكي از آيين هاي اين مردم كهن ديار ثبت جهاني مي گرديد . حال چرا چنين نكردند قضاوت با شما.
بدون نام
۱۳۹۳-۰۷-۲۶ ۱۴:۵۴:۰۱
درود بر همه کوشندگان فرهنگ و هنر بختیاری