۳
حال «قلعه اميرمجاهد بختیاری» در رامهرمز وخيم است
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۲
تصویر: یوسف خان امیرمجاهد بختیاری
تصویر: یوسف خان امیرمجاهد بختیاری
 

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز وضعیت «قلعه امیرمجاهد بختیاری» در منطقه چیمه شهریاری شهرستان رامهرمز در استان خوزستان را وخیم توصیف کرد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از ایسنا، منصور معتمدی با بیان این خبر، اظهار داشت: حدود سه سال پیش کارهایی مثل آواربرداری، سبک‌سازی، مقاوم‌سازی، فندانسیون‌ریزی و مرمت در قلعه امیرمجاهد انجام شد اما اکنون نزدیک به ۲ سال است که هیچ گونه اعتباری به این بنای تاریخی داده نشده است.

وی، با اشاره به اینکه قلعه امیرمجاهد در رامهرمز ثبت ملی شده است، گفت: ما قبلاً درباره مرمت این بنا با میراث فرهنگی استان رایزنی کردیم. اداره میراث معتقد است که باید بر مالک بنا مرمت مشارکتی صورت گیرد. در حالی که مالک اظهار کرده توان مالی برای مرمت این بنا را ندارد.

معتمدی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حدود ۲ سال است روی این بنا به خاطر نبود اعتبار کاری نشده به مرور زمان و در بارندگی‌های اخیر آسیب‌های جدی به آن وارد شده به طوری که نیمی از این بنای تاریخی تخریب شده است.

به گفته این دوستدار میراث فرهنگی، مردم رامهرمز نگران وضعیت قلعه امیرمجاهد هستند و خواهان مرمت این بنا هستند و می‌گویند مگر ما چند بنای بی‌نظیر همچون قلعه امیرمجاهد در استان خوزستان داریم؟

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات جدی این بنا ساختمان‌های چندین طبقه‌ای است که در اطراف آن در حال ساخت است چون باعث شده که حریم منظری این بنا در معرض خطر قرار گیرد.

معتمدی، با بیان اینکه این بنای ثبت ملی شده باید تعیین حریم شود، گفت: هر بنای تاریخی که ثبت ملی می‌شود و هر ساخت‌وسازی که در اطراف آن بنا بخواهد صورت بگیرد با استعلام از سوی سازمان میراث فرهنگی انجام می‌شود اما متأسفانه در اطراف قلعه امیرمجاهد ساخت‌وساز صورت می‌گیرد و هیچ کس به آن توجه نمی‌کند.

به گزارش ایبنانیوز، یوسف خان امیر مجاهد، پسر ششم حسین­قلی خان ایلخانی و برادر کوچک‌تر علیقلی خان سردار اسعد دوم بود. یوسف خان امیرمجاهد بختیاری در نهضت مشروطیت از رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی عملیات آزادسازی تهران در ۱۲۸۸ هجری شمسی بود که منجر به رفع استبداد صغیر محمدعلیشاهی و اعاده مشروطه و بازگشایی پارلمان مشروطه شد.

گفتنی است قلعه و باغ امیرمجاهد بختیاری، در منطقه چیمه شهریاری رامهرمز قرار دارد. این باغ که ثبت ملی شده از نظر معماری بسیار زیبا است. ۲ طبقه دارد که طبقه پایین آن مربوط به قشون امیرمجاهد و قسمت بالای آن اتاق‌های نشیمین و کنفرانس او بوده است. این باغ زیرزمین تقریبا هم بزرگی دارد که یک چاه آب در آن قرار دارد. درختان این باغ حدود ۲ سال است که توسط صاحب آن «اردشیر بهبهانی» احیا شده و مراقبت می‌شوند.

لازم به ذکر است یوسف خان امیرمجاهد بختیاری، علاوه بر قلعه رامهرمز، قلعه دیگری نیز در روستای شمس آباد در 20 کیلومتری غرب شهرکرد دارد که هم اکنون از این قلعه به عنوان اردوگاه دانش آموزی استان چهارمحال بختیاری استفاده می‌شود که همین امر، آسیبهایی برای آن بنای تاریخی به دنبال داشته است.

تصاویر مرتبط: قلعه امیرمجاهد بختیاری در رامهرمز استان خوزستان
کد مطلب: 7975
Share/Save/Bookmark
مجید حاجی زاده
۱۳۹۲-۰۹-۱۰ ۱۴:۵۷:۴۷
واقعاً قلعه زیبایی. من که بچه ی رومزم تابحال این قلعه رو ندیده بودم. باتشکر از مدیریت سایت
رامزی
۱۳۹۲-۰۹-۱۰ ۰۸:۱۵:۳۷
این قلعه ما را به یاد مبارزات این امیر شجاع و مبارز و پیمانش با شیخ خزعل می اندازد. پدربزرگ من که مزرعه شان کمی آن طرف تر ازین قلعه بود تعریف می کرد که قبل از یورش رضاخان به سرزمین بختیاری و عربستان (نیمه جنوبی خوزستان کنونی) شیخ خزعل و امیرمجاهد جلسات متعددی را در این قلعه منعقد کردند تا کار رضاخان را در رامهرمز یکسره کنند. ارتش عرب و بختیاری در منتهای کوههای بختیاری برای مقابله با میرپنج مستقر شد، ولی بعدها اتفاقاتی افتاد که این حکومت فدرال (عرب و بختیاری)بدست رضاخان متلاشی شد و از آن روز تاکنون مردم بومی این شهر این قلعه را نماد مبارزه اسطوره ای خود در برابر رضاخان می دانند
ahvaz
۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۲۰:۰۳:۴۷
عجب امارت زیبایی
نمیدونستم تو رومز همچین بنایی وجود دارد