۹
اصرار مشکوک انتشارات "علم" بر تفرقه افکنی بین اقوام ایرانی
شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
اصرار مشکوک انتشارات "علم" بر تفرقه افکنی بین اقوام ایرانی
 
محسن حیدری از پژوهشگران بختیاری گفت: اصرار مشکوک انتشارات علم به مدیرمسئولی مهدی علمی بر تفرقه افکنی بین اقوام ایرانی، موجب انتقاد نخبگان لر بختیاری در استانهای جنوبغربی ایران شده است.

محسن حیدری در گفتگو با آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، گفت: انتشارات علم به مدیرمسئولی مهدی علمی در طرح جلد کتاب "پیغمبر دزدان" تألیف باستانی پاریزی، از عکس شهید حسینقلی خان بختیاری (پدر سردار اسعد حامی بزرگ مشروطیت، صمصام السلطنه نخست وزیر مشروطه و سردار مریم بختیاری مدافع بزرگ ایران در جنگ جهانی اول) استفاده کرده است و به رغم اینکه باستانی پاریزی در سال 1387 رسماً بخاطر طرح جلد موهن کتاب "پیغمبر دزدان" عذرخواهی کرده و خواستار اصلاح آن توسط ناشر شده بود، ناشر همچنان به چاپ آن طرح موهن ادامه می دهد.

محسن حیدری مؤلف کتاب زندگی و اندیشه ی سردار مریم بختیاری، افزود: محمدابراهیم باستانی پاریزی (مؤلف کتاب پیغمبر دزدان) در سال ۱۳۸۷ و در واکنش به مطلبی با عنوان «سوء استفاده از تصویر ایلخانی بختیاری در تجدید چاپ کتاب پیغمبر دزدان»، و در پاسخ به پیگیری یکی از اساتید بختیاری دانشگاه تهران، در نامه اي به سايت لور ضمن عذرخواهی از مردم بختیاری، و تأکید بر "شهید" بودن حسینقلی خان بختیاری، بر اصلاح طرح جلد این کتاب تصریح کرده بود. متن نامه ی وی - که در منابع مطبوعاتی آن سالها نیز موجود است - به این شرح می باشد: «در سایت لور که به لطف دوستی از آن آگاه شدم، گلایه ای بود از من که چرا تصویر شهید مظلوم حسینقلی خان ایلخانی بختیاری را در پشت جلد چاپ اخیر پیغمبر دزدان گذاشته بودم. ایراد کننده گله کرده بود که: «آیا نمی شد زیر تصویر یا لااقل در صفحات اولیه کتاب توضیح داده می شد که علت استفاده از تصویر خان بختیاری به جای پیغمبر دزدان چیست؟». اول عرض کنم که پیغمبر دزدان بزرگترین مدافع نظام ایلیاتی ایران است اما درین جا حق با نویسنده سایت است. اما تصویر به جای پیغمبر نیست. در جزء نامه های پیغمبر نامه ای ست دلکش به نام ایلخانی که اول نامه در دست نیست و من با قرینه ای ضعیف حدس زده بودم که شاید مربوط به برادر ایلخانی بوده باشد و تفصیل مفصل هم در مظلومیت ایلخانی و کشته شدن او در دو صفحه کتاب داده ام (ص۴۶۶)، و پشت جلد هم از میان شخصیت هایی که در کتاب یاد شده است از او استفاده شد و حق با صاحب سایت است که اسم کتاب موهم این باشد و این نکته را القاء کند که با صاحب تصویر در نظر عامه تخلیط شود. به هر حال باید عرض کنم که نه تنها حسینقلی خان را مظلوم کشته اند، بلکه باید بگویم نسبت به ایل جلیل بختیاری کمال احترام را دارم و این ارادت در مقاله مفصلی که برای بی بی مریم در مقدمه دیوان پژمان بختیاری نوشته ام کاملا آشکار است. و اشکال سایت این است که چون من نه سایت دارم و نه موبایل امکان دفاع ندارم. هم چنانکه سال گذشته در یک سایت که مربوط به ترکان و آذربایجان بود یک تنه شعری سست و پر از توهین خطاب به ترکان نوشته و آن شعر را به من نسبت داده بود. و حال آنکه روح من از آن خبر نداشت و بعدها هرکه می پرسید که این شعر از توست؟ جواب من این بود که من شعر خوب نمی گویم ولی به این بدی هم شعر نمی گویم. خداکند که سوء نیتی در کار نباشد. وگرنه نظر من در باب ایل جلیل بختیاری همانست که در مقاله بی بی مریم آورده ام و به قول شاعر: گر دل به هوای لورئی برجوشد / صد ترک بر آن عرضه کنی ننیوشد. حق بختیاری بر مشروطیت ایران مسلم است و عجیب آنکه باعث اصلی آن سردار اسعد از همه کس نکوکارتر بود و باگذشت تر. که وقتی تلویحا به او گفتند بعد از مرگ می خواهیم نعش شما را در بهارستان دفن کنیم، سردار اسعد جواب داده بود: مجلس که قبرستان نیست، مرا هم مثل دیگران در تخت فولاد یا جای دیگری چال کنید. (تلاش آزادی، چاپ ششم، ص۱۵۹). به هر حال امیدوار هستم که در چاپ دیگر، که به زودی خواهد شد، این اشتباه را جبران کنم. با تقدیم احترامات فائقه. اول بهمن ۱۳۸۷ هـ /۲۰ ژانویه ۲۰۰۹ - باستانی پاریزی

محسن حیدری در پایان افزود: جای این پرسش باقی است که با توجه به عذرخواهی مؤلف کتاب و پذیرش خطای خود در خصوص این طرح جلد موهن، چرا ناشر به تجدید چاپ این اثر موهن اصرار دارد و ادامه می دهد. و چرا مراجع مسئول نظیر وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز مراجع قضایی نظیر دادستان به وظائف نظارتی و قانونی خود عمل نمی کنند و اجازه می دهند دست های مشکوک به تفرقه افکنی بین اقوام ایرانی بپردازند.

عکس های مرتبط:

تصویر: طرح جلد اولیه کتاب "پیغمبر دزدان" باستانی پاریزی


تصویر: طرح جلد بعدی کتاب "پیغمبر دزدان" باستانی پاریزی که ضمن عذرخواهی، قول اصلاح آن را داد ولی ناشر به قول وی عمل نمی کند

مطلب مرتبط:
- باستانی پاریزی، ضمن عذرخواهی، بر اصلاح طرح جلد کتاب "پیغمبر دزدان" تأکید کرد (سال 1387)
کد مطلب: 8479
Share/Save/Bookmark
شهاب
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۰۰:۱۰:۳۳
جوابیه اقای دکتر فیروز محمودی جانکی استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران به استاد باستانی پاریزی را در مورد این توهین حتما بخوانید. بسیار خوب پاسخ داده اند.
از مسجدسلیمان
۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۷:۴۰:۴۵
ما مسجدسلیمانی ها محکوم می کنیم
محمدی
۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۱۵:۵۰:۲۵
یکی نی به یونو گو کم فیت فیت کنین
موری
۱۳۹۴-۰۶-۰۹ ۰۸:۵۳:۳۰
با تشکر از انتشار مطالبی از این دست که می تواند همانقدر که روشنگر چهره قلم به دستان مزدور و تفرقه افکن بی مایه و بی ریشه گردد دوصد چندان موجب گشودن باب تحقیقات علمی در خصوص ایلات و اقوام اصیل و میهن پرستت ایرانی همچون بختیار گردد که بدون شک مستند به تاریخ ایران باستان و عصر حاضر تا به امروز همواره پاسداران راستین ملک و ملت بوده اند.
بدون نام
۱۳۹۴-۰۶-۰۸ ۰۱:۵۲:۵۷
سلام آقای علمی
اگر شما فرهنگ دوست هستید چرا با احساسات یک قوم دارید بازی خطرناکی می کنید میدانید صبر قوم بختیاری لبریز شود چنان کاری می کنند که در تاریخ ثبت خواهد شد. دست از بازی بردار و سعی کن شخصیت پیدا کنی والا دریا به دهان سنگ نجس نمیشود.
بدون نام
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۴:۵۲:۳۸
انتشارات "علم" با این کار بدون شک به دنبال تفرقه و نفاق افکنی بین اقوام ایرانی در سال همدلی و همزبانی است.
ما بختیاری ها ضمن محکوم کردن این عمل نابخردانه مدیران این انتشارات، تاکیید می نماییم که ایران عزیز سرزمین رنگین کمان اقوام مختلف ایرانی است و بختیاری ها در طول تاریخ و در حال حاضر همیشه مدافع این سرزمین بوده و خواهند بود.
کیقباد
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۴:۰۴:۵۶
انتشار علم اخلاق فرهنگ تاریخ! یا انتشار جاهلانه تعصب و قوم ستیزی؟!
mehrdad
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۳:۲۴:۵۶
عذر خواسن وچه دردایخره بعد ای شعرش بوی تفرقه ایده ترک ل وماچه با همی کارل شون سی خشو حکومت ایکنن وقومل وجون یک دکون ایبوین
بدون نام
۱۳۹۴-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۳:۳۷
درود بر شما.
در حالی که تمام بزرگان و صاحبان خرد و اندیشه در پی آن هستند تا بر همدلی میان اقوام مختلف ایرانی بیفزایند،این کار انتشارات علم در جهت مخالف این همدلی و همراهی بوده و بسیار جای نکوهش دارد. ساختن هنر است و گرنه تخریب هم آسان است و هم هر کسی می تواند تخریب کند . واقعا برای مدیران انتشارات علم متاسفم.