داخلی حوادث خبر
۷
گزارش روزنامه اعتماد از تجمع اعتراضی در ایذه
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۸
گزارش روزنامه اعتماد از تجمع اعتراضی در ایذه
 
روزنامه اعتماد در گزارشی به تاریخ 07/11/1392 با عنوان «مرگ يك نفر در سقوط وانت به درياچه سد كارون ۳»، از تجمع اعتراضی مردم این منطقه و اعتراض آنان خبر داد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، متن کامل گزارش روزنامه اعتماد به این شرح است:

بار ديگر سد كارون ۳ حادثه ساز شد. پس از حادثه سقوط ميني بوس و كشته شدن ۱۲ نفر در درياچه سد كارون كه در مرداد ماه امسال رخ داد، اين بار نوبت وانت نيسان «ايوب استاك» بود تا داخل درياچه بيفتد و راننده اش را با خود به اعماق آب ببرد. 

شنبه شب حوالي ساعت ۱۹ و ۴۰ دقيقه شب حاضران در گدار امامزاده شهپير در بخش دهدز، وانت نيساني را ديدند كه راننده اش به دليل سنگيني بار نتوانست خودروي خود را بر ساحل شني كنترل كند و وقت قرار گرفتن بر بارج، به درون درياچه سقوط كرد. جسم بي جان اين راننده ۴۷ ساله را كه ساعت پنج صبح ديروز، غواصان شركت آب- نيرو از درياچه خارج كردند، چند ساعت بعد به خاك سپردند. 

به گفته شاهدان عيني در مراسم خاكسپاري قرباني اين حادثه، مسوولان استاني و شهرستان از جمله امام جمعه، فرماندار و بخشدار حضور داشتند. 

به گفته دكتر «سيداسدالله موسوي»رييس مركز اورژانس و فوريت هاي پزشكي خوزستان اين حادثه راس ساعت ۱۹ و ۴۰ دقيقه به اورژانس اطلاع داده شد و ماموران اورژانس در كمتر از ۸ دقيقه خود را به محل رساندند. او به اعتماد گفت: «وقتي امدادگران رسيدند خودرو به طور كامل در درياچه ناپديد شده بود و با توجه به محدوديت امكانات، كاري از دست امدادگران اورژانس و هلال احمر برنمي آمد. » 

يكي از ساكنان روستاي برآفتاب كه ايوب استاك (حسيني) در آن زندگي مي كند، در گفت وگو با اعتماد گفت: «اهالي روستا بعد از آنكه از نجات يافتن اين فرد نااميد شدند در محل حادثه تجمع كردند و اجازه خارج كردن جسد را از آب ندادند چون انتظار داشتند مسوولان حضور پيدا كنند و در اين باره پاسخي به مردم بدهند.» 

شب حادثه ايوب استاك مي خواست به خانه اش در روستاي برآفتاب بازگردد. يكي از نزديكان او به اعتماد گفت: «ايوب ۷ دختر و يك پسر داشت. ظاهرا شب حادثه پسرش هم همراه او بوده است اما او وقتي متوجه شده كه نمي تواند وانت را كنترل كند، پسر نوجوانش را از ماشين بيرون انداخته است اما خودش موفق نشده تا از ماشين بيرون بپرد و با وانت غرق شده است.»

اوايل مردادماه امسال هم در حادثه يي مشابه يك دستگاه ميني بوس مسافربري كه در همين محل براي عبور از درياچه بر روي لنج قرار داشت، به درياچه سد كارون ۳ سقوط كرد كه در آن حادثه ۱۲ نفر جان باختند. در پي اين حادثه كميسيون عمران مجلس گزارشي تهيه كرد و در آذرماه امسال در مجلس قرائت شد. 

ساكنان روستاهاي بخش دهدز در ايذه تا پيش از احداث سد كارون ۳ به راحتي از مسير خشكي و با گذشتن از روي پل رودخانه در اين منطقه تردد مي كردند اما پس از احداث سد مسيرهاي تردد آنها با آب پوشيده شد و تنها راه ارتباطي آنها با ساير مناطق از طريق درياچه و با استفاده از بارج صورت مي گيرد. در گزارش قرائت شده مواردي براي ايمن كردن تردد اهالي اين روستاها آمده بود كه در صورت اجرايي شدن مانع از غرق شدن مسافران بارج مي شد. 

دكتر «سيداسدالله موسوي» رييس مركز اورژانس و فوريت هاي پزشكي خوزستان به اعتماد گفت: «اطراف ساحل در محلي كه بارج خودروها و مسافران را سوار مي كند بايد با گاردريل محصور شود چون هر لحظه امكان دارد راننده ناشي نتواند خودروي خود را كنترل كند. گذشته از آن سراشيبي در آن منطقه تند است و هر وسيله يي احتمال دارد در آب بيفتد. همچنين بايد امكانات غريق نجات، غواص، جرثقيل و... در ساحل مستقر باشد.» 

او ادامه داد: «اطراف خود بارج هم بايد محصور شود تا در درياچه خودرويي حين انتقال به آب نيفتد. اورژانس و هلال احمر همواره آمادگي خود را براي استقرار نيرو اعلام كرده اند اما بدون تامين اعتبارات وعده داده شده نمي توان كاري كرد.» 

او افزود: «حتي دو دستگاه كانكس خريداري شده است اما چون بدون قايق امداد و آمبولانس هاي رودخانه اي نمي توان امدادرساني كرد، هنوز اين كانكس ها در ساحل مستقر نشده است.»
کد مطلب: 8091
Share/Save/Bookmark
نگران
۱۳۹۳-۰۳-۰۱ ۱۲:۵۸:۴۷
تا حالا یه نماینده با وجدان نداشتیمه. فقط هر کدوم میرن مجلس بفکر پولدار شدن و پارتی بازی برای فامیل خودشونن. امیدوارم که همین دنیا تقاص پس بدن.
حجت صفری هلیسادی
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۲۲:۲۹:۰۸
چقد درد داریم و بی دردان مرفه نمی بینند. در واقع می بینند و به روی خودشان نمی آورند. ای داد و صد بیداد از اینهمه داد...
باز هم یک شیون از قارون وزید / بوی مرگ از ساحل کارون وزید
کشت مرد ایلمان را بی کسی / نیست پشت آسمان آیا کسی
داستان خشم کارون ممتد است / سالها زندانی پشت سد است
(شعر از کورش کیانی)
بدون نام
۱۳۹۲-۱۱-۱۰ ۲۱:۴۰:۳۲
خوب بهمون میشه
بدون نام
۱۳۹۲-۱۱-۰۸ ۲۱:۵۵:۲۱
خواستار قصاص هستیم.
دشتک
۱۳۹۲-۱۱-۰۸ ۱۳:۰۳:۳۰
ای بابا دلمان خوش است که نماینده داریم و به جای موکلین در خانه ملت صدای رسای ما به گوش مسئولین هستند!!یادش بخیر مرحوم مدرس که در اوج خفقان ستم شاهی درد مردم را می گفت . نگاه مدرس فقط و فقط دفاع از حق و حقانیت و مبارزه با ستم بود . یعنی اینکه جناب مدرس وکالت و جایگاه نمایندگی زمانی برایش معنا داشت تا خدمت به ملت را سرلوحه کار خود بداند.
احسان - جنت مكان
۱۳۹۲-۱۱-۰۷ ۱۵:۳۶:۱۳
يقه هاي سفيد قاتلان من ،‌ پيراهن سياه برادران من
شايد نفر بعدي كه در درياچه اين سدها مي ميرد، من باشم، فرقي نمي كند، گتوند عليا، شهيد عباسپور، كارون 3، دز يا...! مرگ بي واسطه در ميان ما افتاده است، نه مانند مشيت الهي كه از رگ گردن نزديك تر است، بلكه مانند درياچه هاي ناخواسته ي سدها كه ميان ما و دنياي بيرون افتاده است، مثل دامهاي مهيب،‌ مثل دهان هيولا ، هر روز در انتظار مرگي و دلهره بازنيامدن عزيزي از آن سوي رودخانه، ديروز 7 دختر ايوب عاقبت از آنچه مي ترسيدند اتفاق افتاد و اين بار نوبت آنها بود كه رخت سياه به تن كنند.
سدهاي ساخته شده بر كارون، هر يك گرگي در لباس ميش اند كه عزيزان ما را هر از گاهي به دندان مي گيرند و مي ربايند، گرگهايي كه بيهوده تلاش مي كنند تا آنها را به ما ميش بنمايند. خانه ها ، ‌زمينهاي پدري و عزيزان ما را در خود فرو مي برند و هر روز صفحه تلوزيون تبليغ مي كند: افتخار ديگري در صنعت سدسازي.
سهراب بهداروند
۱۳۹۲-۱۱-۰۷ ۱۵:۱۴:۳۳
اگر مسئولين وزارت نيرو به اتهام قتل شبه عمد دستگير و تا پايان رسيدگي عادلانه در بازداشت بسر مي بردند هرگز اين حوادث تكرار نمي شد.
چه چيز با ارزش تر از جان انسانهاست؟ نارضايتي مردم از اين بابت است كه هركس آينده ي خود را با آينده ي ايوب يكي مي داند. هركس از خود مي پرسد شايد نفر بعدي من باشم