۱۶
قباديان: خوی مغولی ویرانی فرهنگسرا و کار زیبای میلاد میداودی
شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۱۷
 
يادداشت / ايبنانيوز / دكتر برات قباديان*

از روزی که خبر ویران کردن شبانه فرهنگسرای آبهمن در اهواز را شنیدم تا گرفتن صحت خبر، درک انجام چنین کاری بوسیله انسان یا انسان هایی فهیم و غیر مغرض برایم بسیار سنگین بود. از آنجا که مسئولیت چنین کاری به طور مستقیم بر عهده مدیران تراز اول استان خوزستان (استاندار، شهردار و...) است، منتظر بودم تا واکنش آنها به این خطای نا بخشودنی و جبران آن را ببینم. لیکن گذر زمان نشان داد که که انجام چنین کاری بدون دستور مستقیم آنها غیر ممکن بود. از این رو شاید ضرورتی هم به جبران و عذرخواهی نمی بینند! 

چندین بار تصمیم گرفتم به عنوان یک شخصیت دانشگاهی برای استاندار خوزستان که ظاهراً ایشان نیز دانشگاهی است، نامه نوشته و پیامدهای این عمل ننگین را یادآور شوم لیکن هر بار به دلایلی دل و دماغ این کار را نداشتم تا اینکه دیشب حرکت زیبا و به یاد ماندنی این جوان غیرتمند بختیاری یعنی" آقا میلاد میدادوودی" را به هنگام گلزنی مشاهده کردم که درسی فراموش نشدنی به همه ما داد. درود بر این جوان که حرف دل میلیونها بختیاری را به تصویر کشید. 

اجازه دهید تا ریشه این عمل زشت یعنی ویرانی و دفن فرهنگسرای آبهمن را در تاریخ جستجو کنیم. در کتاب تاریخ دوران راهنمایی خوانده بودم که مغول ها به ایران حمله کردند و شبانه نه تنها جمع زیادی از فرزندان ایران زمین را به خاک و خون کشیدند، بلکه بخش های مهمی از آثار تمدنی آن را نیز ویران کردند. گرچه آن ها هرگز نتوانستند مناطق بختیاری نشین را فتح کنند ولي ويراني هاي زيادي در ساير نقاط ايران بر جاي نهادند. با این کار مغول ها، چنان کینه ای در دل ایرانیان و قوم اصیل بختیاری ریشه دار شد که تا دنیا پا برجا است نه تنها نفرت از مغول ها بلکه نفرت به هر خوی و خصلت مغولی را در نسل های ایرانی و بویژه قوم رشید بختیاری زنده نگه خواهد داشت. 

متاسفانه گرچه امروز مغول ها در ایران نیستند لیکن ویران کردن فرهنگسرایی که بنام یکی از دوست داشتنی ترین فرزندان این قوم یعنی مرحوم بهمن علاءالدین بود، بیانگر آن است که خوی مغولی همچنان در برخی وجود دارد. اگر نگوییم که آمران و مجریان ویرانی این فرهنگسرا کینه توزانه دست به چنین کاری زده اند، بلکه باید گفت که «نیش عقرب نه از ره کین است، اقتضای طبیعتش این است». خوی و خصلت مغولی لذت بردن از ویرانی است. این هم هنر نیست. ساختن کاری سخت و ویرانی کاری آسان است. بختیاری ها در طول تاریخ ثابت کرده اند به توهین کنندگان به فرهنگ و تاریخشان پاسخی سازنده و آموزنده خواهند داد، و کاری که "میلاد میداوودی" کرد از اینگونه کارها بود. 

بدون شک تخریب و دفن فرهنگسرای آبهمن کاری ناشایست و غیر قابل پذیرش است. به عبارت دیگر، آمران و مجریان این کار، عملی تخریبی و غیر سازنده را مرتکب شدند. حال سوال این است که باید چه پاسخی به این کار منفی و غیر سازنده داده شود. توصیه اینجانب به خواهران و برادران بختیاری و علاقمندان به مرحوم علاءالدین این است که کار بسیار زیبا و ماندگار میلاد میداوودی را سر لوحه و سرمشق قرار دهند و سازنده و ماندگار عمل کنند. 

بهترین پاسخ این است که دست به دست هم داده و هرکسی در حد توان و بضاعتش کمک کنیم تا در بهترین نقطه شهر اهواز فرهنگسرایی غيردولتي در شان مرحوم علاءالدین بسازیم يا هر يك از ما در روستاي زادگاه خود يك مافه گه به ياد آبهمن بسازد. شاید این کار خواب رفتگان مخرب را از این خواب عمیق بیدار کرده تا این گونه با عواطف و احساسات قومی ریشه دار در این مرز و بوم بازی نکنند. آقایان دست اندرکار استان باید بدانند که بهترین کار، جبران این اشتباه تاریخی در همین امروز است که فردا بسیار دیر خواهد بود. 

* عضو هيأت علمي دانشگاه تربيت مدرس تهران، رئيس سابق دانشگاه دولتي شهركرد
کد مطلب: 6958
Share/Save/Bookmark
مهسا
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۹:۲۱
دايي. دوستت دارم
درود بر شما
حسین عبدالهی پبدنی
۱۳۹۱-۰۴-۱۵ ۱۳:۰۷:۰۴
درود بر استاد فرهیخته و تبار محور بختیاری جناب دکتر قبادیان گرامی.
سپاس از همت و غیرت شما و ارایه ی راهکارهای بجا و شایسته. بهترین برخورد همان است که فرمودید. ایجاد بناهایی زیبا در بهترین نقاط مراکز استان های بختیاری نشین و ساخت مافه گه هایی در روستاها و مناطق عشایر نشین بختیاری.
و سپاس از همه بختیاری های غیرتمند و دلسوز. روان آبهمن عزیز همواره شاد است و گرامی و آوای دلنشینش طنین انداز کوهساران بختیاری خواهد بود
سعید_الیگودرز
۱۳۹۱-۰۴-۱۳ ۲۱:۲۹:۵۶
درود بر نام . اصالت . مردم . لر (بزرگ و کوچک)
ایرج باقری گله
۱۳۹۰-۱۲-۲۷ ۰۱:۳۵:۵۵
سلام بر ایل مقاوم بختیاری
من هم به نوبه خودم ای عمل زشت رو محکوم میکنم.
تشکر میکنم از جناب دکتر قبادیان که دل میسوزانند
با تشکر
اسفندیاری نژاد-عنایت
۱۳۹۰-۱۲-۱۳ ۲۲:۳۳:۰۳
با سلام خدمت جناب دکتر قبادیان.
از اینکه به مسایل و اتفاقات در حوزه های مختلف حساسیت نشان میدهید و با قلم توانا و بیان شیوای خود افراد دیگر را به اندیشیدن پیرامون این مسایل تشویق مینماید بینهایت سپاسگذارم. بی شک رسالت افراد فرهنگی و دانشگاهی مانند حضرتعالی می طلبد که اینگونه اظهار نظر بفرمایید.
علیرضا طاهری مسجدسلیمان
۱۳۹۰-۱۲-۱۳ ۱۵:۵۹:۲۱
درود بر شما استاد عزیز و بزرگوار،
بی تردید با داشتن اساتید با غیرت و آگاهی چون شما شاگردانی چون آقا میلاد با هوش وخوش غیرت ، خو و خصلت ایلی و طایفه ای خود را فراموش نکرده و برای بزرگی نام لر بزرگ و لر کوچک همواره ایستاده اند.
هزاران درود بر اجداد و اصالتتان
مهرداد بختياري
۱۳۹۰-۱۱-۲۴ ۱۷:۵۴:۳۴
درود و سلام بر برادر ارجمندو فرحيخته بختياري جناب آقاي دكتر قباديان
و خطاب به ورزشكار دوست داشتني و بزرگ و نام آور بختياري آقاي ميلاد ميداوودي بنده از طرف تمام شريف مردمان بختياري به ايشان مي گويم "آقا ميلاد دست مريزاد و آفرين بر غيرتت"
لازم به ذكر است چند صباحي پيشتر تهرام بوديم از يكي از دوستان جوياي احوال آقاي دكتر قباديان شديم كه فرمودند ايشان كسالت دارند و قرار است عمل جراحي كنند. حال از خداي بزرگ براي سلامتي اين برادر فرهيخته طلب شفاي عاجل را داريم.
لذا از دلنوشته ايشان كه حرف دل تمام بختياري هاي سراسر عالم رو زدند متشكريم.
مهرداد بختياري
ايذه
علی
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۵:۰۰:۱۰
از قلعه تل
درود بر استاد قبادیان. نخبگان دیگر بختیاری و کلی تر نخبگان قوم لر نیز باید اعتراضی به این عمل داشته باشند
آیا برادران رضایی نمی توانند کاری بکنند ؟ یا این هم مسئله ی کوچکیست!
تاراز پور
۱۳۹۰-۱۱-۱۷ ۱۵:۲۴:۴۳
پیشنهاد میگردد بنیادی با نام بنیاد فرهنگی بهمن علائالدین بر پا شود.
بختیاری از فارسان
۱۳۹۰-۱۱-۱۷ ۱۴:۵۳:۲۲
مغول ها در ایران زاد و ولد هم کردند. شايد اون کسانی که باعث ویرانی وارگه آبهمن (مسعود بختياري) شدند از همان نسل و نژاد هستند
بختیاری فر
۱۳۹۰-۱۱-۱۶ ۱۷:۰۸:۴۸
دو صد گفته چو نیم کردار نیست. بحای اه و ناله سر دادن مرثیه سرائی و کارهای انفعالی درخواست تجمعی مسالمت امیز در اعتراض به ویرانی این مرکز فرهنگی انجام گردد.
محسن صیدالی بختیاری
۱۳۹۰-۱۱-۱۶ ۰۱:۲۲:۵۷
درود بر دکتر قبادیان عزیز برادر فرهیخته و نامور بختیاری با یادداشت زیبایشان
فارساني
۱۳۹۰-۱۱-۱۶ ۰۰:۵۳:۲۸
آفرين بر روان پاكش
داودي_ايذه
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۲۳:۴۰:۳۹
تشكر ميكنم از دكتر برات قباديان اين فرهيخته ي بختياري و افتخاري براي ايل بختياري و باب بابادي
علی
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۲۳:۱۵:۵۴
درود میفرستم به درایت میلاد میداودی واز صمیم قلب ارزوی موفقیت برای ایشان دارم
من هم میلادم
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۲۱:۲۲:۵۲
درودبرجناب قبادیان بزرگ مرد ایذه و بختیاری
کارآقا میلاد استارت شروع هویت خواهی ما بختیاری ها بود ما باید درهرجایی که قرارداریم این کارو ادامه بدیم من از همه بازیکنان دیگه بختیاری میخوام که نمادهای هویت خواهی بختیاری زیر پیرنشون بزارن تا بعدازگل زدن اونو نشون بدن