نقش زنان در تعیین سرنوشت خود از طریق انتخابات
شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۲
نقش زنان در تعیین سرنوشت خود از طریق انتخابات
 
سرویس زنان ایبنانیوز / یادداشت / مينا شيرواني ناغاني *

"بانوان ايراني در اين نهضت و انقلاب سهم بيشتري از مردان دارند و امروز هم كه در پشت جبهه ها مشغول فعاليت هستند، سهم آنها بيشتر از ديگران است و در تربيتي كه اشتغال دارند، چه تربيت كودكانشان و چه تربيت خردسالانشان باز هم سهم بزرگي در اين انقلاب دارند."

اين سخنان، فرازهايي از بيانات امام خميني(ره) در جمع گروهي از بانوان عضو جهاد دانشگاهي اصفهان در سال ۶۰ است.

تجربه انقلاب و انتخابات نشانگر آن است که زنان نقش اساسی و به سزايي در اطلاع رسانی، برگزاری انتخابات و حضور در پای صندوق های رای دارند و برای ترویج انتخابات، خانم ها در خانواده مثمرثمر هستند. بنابر اين نقش زنان در صدر نقش آحاد همه مردم است.

زنان به عنوان نيمي از جمعيت جامعه همواره پا به پاي مردان براي آزادي و سربلندي ايران در عرصه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي و علمي تلاش كرده اند. حضور گسترده زنان در تظاهرات و جريان هاي مختلف سياسي قبل از پيروزي انقلاب نشان دهنده خط فكري و انديشه پوياي اين قشر جامعه براي محو استبداد و ظلم است.

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب، زن را عنصري كليدي و داراي نقشي اساسي در استحكام خانواده مي دانند. معظم له در ديدار جمعي از بانوان به مناسبت ميلاد حضرت زهرا(س) و روز زن در ۲۵ آذر ۱۳۷۱ طي سخناني از "زن" به عنوان موجودي كه مايه "اصلاح جامعه" است، نام بردند.

دين مبين اسلام (كه پيامبرش بر دستان دختر خود بوسه مي زد و پيش پاي او بلند مي شد، آن هم در زمانه اي كه دختران را زنده به گور مي كردند)، بعنوان اولين منادي تساوي انسان ها و پيشروترين اديان در مبارزه با تبعيض عليه زنان، بر بسياري از اعمال و انديشه هاي جاهلي در زمينه حقوق زنان خط بطلان كشيده است.

با وقوع انقلاب، زنان ايراني كه تا آن هنگام در فعاليت هاي سياسي و اجتماعي حضوري نداشتند، هم پاي مردان از هدف هاي عمومي انقلاب پشتيباني كردند و با جسارت خواستار حقوق حقه ايرانيان گشتند. آنان در عين حال تلاش نمودند تا با برداشتن موانع موجود بر سر راه فعاليت هاي سياسي، شرايط لازم را براي مشاركت در صحنه سياسي و اجتماعي كشور فراهم آورند و اين مبارزات زنان در سه بخش عمده فرهنگي، اقتصادي و سياسي تبلور پيدا كرد.

در هيچ دوره اي مانند امروز زنان محقق، دانشمند، متفكر، اديب، هنرمند و فعال در عرصه هاي مختلف سياسي - اجتماعي در كشور وجود نداشته است، پس لازم است اين فرصت را مغتنم بدانيم و در صحنه های مختلف حضر اجتماعی از جمله انتخابات های مختلف، همه با هم تلاشي هدفمند داشته باشيم تا براي رسيدن به جامعه اسلامي كه به تعبير حضرت امام(ره) در آن جامعه "زنان بايد در مقدرات اساسي مملكت دخالت كنند." نقشي موثر داشته باشيم.

تناسب گرايي احكام و قواعد و مقررات دين براي حفظ زن بودن و انسانی زيستن زنان به گونه اي است كه زنان نه متضرر گردند و نه اذيت شوند، بلكه حقوق يكايك آنها با منطق عدالت، محافظت گشته و راه را براي هرگونه خشونت بر زنان مي بندد چرا كه منطق اسلام مبتني است بر اصل "نه ظلم كنيد و نه مورد ظلم واقع شويد".

خواهران گرامي ما بايد با شناسايي بانوان فعال، توانمند يا كار آفرين و جذب آنان به همكاري، بسترسازي براي دريافت روشمند نظرات و ديدگاه هاي بانوان و فعالان حقوق زنان در حوزه هاي مختلف، ارتقای سطح دانش و مهارت هاي تخصصي - سياسي زنان، ساخت آفريني مناسب براي زنان، مقابله و پاسخگويي به افكار متحجر پيرامون مسائل زنان باشيم كه با حفظ چارچوب قوانين اسلام ناب محمدي، در رفع چنين چالش هايي، پيشرو و سردمدار راه احقاق حقوق زنان باشيم.

زنان نقش بنیادی در ایل بختیاری دارند و بیشتر آئینهای سنتی بر محور آنان می گردد. بختیاری بیشتر به پیوندهای خویشاوندی و هم تباری و هم نژادی عقیده دارد و پشت به سنت نمی کند. زن بختیاری نمونه اصالت، تقوی و نجابت است.

منم بختیاری که شیر افکنم
به دامان زاگرس بود میهنم
لباس تنم بوده شال و قوا
ملکی به پا و سرم با کلاه
ز عهد کهن ریشه ام پایدار
به آزادگی گشته ام نامدار
نژاد آریایی ز کوروش نصب
به ایران نوازی گرفته لقب
دریغا شهیدان خفته به خاک
سواران آزاده با قلب پاک
به مشروطیت بوده ایم پیش گام
به تاریخ دیگر کسان برده نام
همه بر زبان پند شاهنامه را
بخوانیم گنج گران مایه را
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد
چو ایران مباشد تن من مباد
بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
بیا تا همه تن به کشتن دهیم
مبادا که کشور به دشمن دهیم

* نویسنده و روزنامه نگار، سرپرست آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) در استان چهارمحال و بختیاری
کد مطلب: 7164
Share/Save/Bookmark