۶
عكس:آرامگاه زال علادين وند (حالوزال) غرق ميشود
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۶
 
آژانس خبري بختياري (ايبنانيوز): با آغاز مرحله دوم آبگیری سد گتوند علیا، آرامگاه تاریخی زال علادين وند بختياري معروف به حالوزال، در محل «زیر کوه هارنی ِکلا» در منطقه آبماهيك، که برای عشایر منطقه از اهمیت فراوانی برخوردار است، در معرض نابودی و غرق شدن قرار گرفت. فرهاد رضایی بختیاروند از بازماندگان زال علادين وند بختياري و جمعي از دوستداران ميراث فرهنگي، پيش از اين خواستار توجه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (آبنیرو) و مجری سد گتوند علیا و عدم همكاري انان براي جابجایی آرامگاه این شخصیت تاریخی و فرهنگی ایل بختیاری شدند كه با بي توجهي اين شركت دولتي، تاكنون بي نتيجه بوده است. عكسها اختصاصي ايبنانيوز / بهمن 1390
کد مطلب: 6963
Share/Save/Bookmark
جهانشاه
۱۳۹۳-۰۶-۱۳ ۲۲:۱۸:۴۳
سر آستون و زیر آستون چل چل زوران. ای دادمی تیپ سوار علادیوند هده ز دوران
زهره از اهواز
۱۳۹۱-۰۳-۲۲ ۲۰:۴۸:۴۱
تو رو خدا كاري كنيد. از فرهنگبختياريها ديگه چيزي مونده؟ دارم فكر مي كنم شايد اين همه از غرضه. مه هويت بختياري نابود بشه
ایرج باقری گله
۱۳۹۰-۱۱-۲۵ ۰۱:۱۳:۱۲
ما بختیایها دیگه جی ازمون مونده
تو رو خدا فرهنگمون هم داره نابود میشه
میطلبه دست اندر کاران و کار بدستان کمی مردانیت به خرج بدهند و کمک کنند که دیگه هیجار هم سودی نداره
لر بختياري از چ.م.بختياري
۱۳۹۰-۱۱-۲۰ ۲۳:۰۸:۱۲
من هم متاسفم از اين وقايع خون گريه ميكنم.
توجه توجه توجه:
تو رو خدا به دادمان برسيد زمستان امسال را ازمون گرفتن آخه تا چه حد پارتي بازي الان سال به سال است دارن بهترين نعمت رو ازمون ميگيرن چطور ميشه كه شهركرد و كوهرنگ بام ايران برفي ترين شهر ايران امسال اين قدر كم بارش داشته باشه اما در عوض سایر نقاط کشور بارش هايشان چندين برابر بشه. تو رو خدا به دادمان برسيد از مسولين ايبنانیوز ميخواييم كه در اين باره به اگاهي پردازي بپردازند.
مطلبي است با همين موضوع در وبلاگ لروير در بخش ساير مطالب در حاشه وبلاگ با نام (سرزمين بختياري بدون برف) آخه اين تيتر نبايد نهايت بي غيرتي ما را نشون بده مگه شغل اصلي مردمان ما كشاورزي و دامداري نيست در ضمن فراموش نكنيد اب در اين زمانه قيمتش هم از طلا بالاتر است. از ما گفتن بود به خود بياييم. در ضمن به دنبال چ.م.بختياري استانهاي اصفهان و خوزستان و يزد و كرمان هم ضرر خواهند كرد.
ناصـر حسینی منجـزی
۱۳۹۰-۱۱-۲۰ ۱۰:۱۶:۵۶
هَیجــــار! ، هَیجــــار! ، هَیجــــار ...
"آزال پسر آرستـم بهـدارونـد" معروف به "هـالـو زال" برای ایل بختیاری مظهر تحــذیــر و فــرزانگــی و دورانــدیشــی و پیــش بینــی می باشد و بسی جالب و شگفت انگیز می باشد که این صفات و ویژگی های بارز را از اسطورۀ همنام خود یعنی "زال پدر رستــم دستان" عاریه گرفته است .
پس نگذاریم که "نمــاد فــرزانگــی و دورانــدیشــی و اسطــــورۀ جـــاویـد تــــاریــــخ و فــــرهنــــگ کُـهــــن قوم بختیــــاری" از بین برود و نابود شود!
هــــالــــو زال خُــــو اگــــوهــــه ، مـگـــوهیـــن و مـخنـــدیـــن ...
هــــالــــو زال خُــــو اگــــوهــــه ، بـس بـگـــریـــن گــــــــوش ...
ناصر حسینی مُنجزی - اصفهان
مراد بختياري
۱۳۹۰-۱۱-۱۹ ۱۷:۲۵:۱۱
هالو زال خوو اگوهه بس بگرين گوش
اسبو نتون ِ زين كنين خوتونه يراق پوش
هالو زال خوو اگوهه مگوين ، مخندين
اسبو نتون ِ زين كنين يراق بو ند ين